Hogwarts Legacy - poradnik. Misje, zadania, wybory, znajdźki, strony przewodnika, zaklęcia, zagadki, walka - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Hogwarts Legacy Poradnik

Hogwarts Legacy - Walka: zaklęcia, starożytna magia, blokowanie, uniki, rzucanie przedmiotami, jak walczyć?

Mateusz Wróbel | 05.05.2023, 17:43

Hogwarts Legacy - Walka: zaklęcia, starożytna magia, blokowanie, uniki, rzucanie przedmiotami, jak walczyć?

Jak wygląda walka w Hogwarts Legacy?

Hogwarts Legacy to ogromna gra, a zwiedzenie jej terenów zajmie Ci kilkadziesiąt godzin rozgrywki. Eksploracja jest pełna łamigłówek i zagadek środowiskowych, ale także walk z rozmaitymi wrogami - począwszy od istot magicznych, poprzez ludzkich wrogów, a skończywszy na zwykłych zwierzętach. Warto więc poznać podstawowe systemy walki i najważniejsze porady na ich temat.

Hogwarts Legacy - Wszystkie zaklęcia, jak się ich uczyć i przypisać, standardowe, zwykłe sztuczki
 

Pierwsze i najważniejsze - zawsze miej przy sobie przynajmniej dwa zaklęcia, które pomogą Ci w obronie (podnoszenie wrogów do góry za pomocą Accio) czy ataku (podpalanie wrogów za sprawą Incendio). Jeśli nie masz ich akurat w sytuacji krytycznej, gdzie zostałeś niespodziewanie zaatakowany przez przeciwnika, to pamiętaj, że przejście do wyboru sztuczek (prawy klawisz na krzyżaku na padzie) jest równoznaczne z zatrzymaniem czasu gry, więc spokojnie możesz dostosować pod obecne warunki swoje zaklęcia.

Uwaga! W drugiej części fabuły gry obowiązkowo ukończ wątek poboczny ("Relacje") Sebastiana Sallowa, podczas którego poznasz zaklęcia niewybaczalne (czyli te najbardziej potężne techniki, w tym Avada Kedavra!)

Rzeczone zaklęcia rzucasz, przytrzymując R2, a potem wybierając jeden z czterech głównych przycisków. Jeśli zbyt szybko puścisz R2, to oddasz jedynie zwykły płomyk z różdżki, który zada wrogom obrażenia, ale niezbyt duże. Jeśli już zdecydujesz się na serię zwykłych ataków, to pamiętaj, że dwa pierwsze uderzenia nie robią na wrogu żadnego wrażenia - kluczowe jest łączenie ataków, bo dopiero ten trzeci pozwoli Ci zadać mu nawet 3 czy 4-krotnie większe obrażenia od pierwszego czy drugiego zwykłego ataku różdżką.

Hogwarts Legacy - Walka: zaklęcia, starożytna magia, blokowanie, uniki, rzucanie przedmiotami, jak walczyć?

W grze Hogwarts Legacy znajdziesz także system blokowania. Jeśli widzisz lub wiesz, że wróg zaraz Cię zaatakuje, to nad głową stworzonego przez Ciebie bohatera pojawi się pomarańczowe kółko informujące gracza, że oponent zaraz wyprowadzi cios, a Ty masz dosłownie sekundę czy dwie na użycie Protego (podpisane pod trójkąt na kontrolerze DualSense) - automatycznego zaklęcia pozwalającego objąć protagonistę w ochronną tarczę. Co więcej, jeśli nie tyle, co wyłącznie klikniesz Protego, ale przytrzymasz klawisz za niego odpowiadający, to wykonasz tak zwany kontratak, który wybije przeciwnika z rytmu i na chwilę go obezwładni.

Jeśli jednak zamiast pomarańczowej kuli zauważysz tę o kolorze czerwonym, to wiedz, że wróg wyprowadzi zaraz krytyczny cios, którego nie możesz zablokować. W tym celu wystarczy wykonać unik w stronę, w której ów oponent się nie znajduje. Pozwoli Ci to uniknąć jego uderzenia, które zada Ci naprawdę ogromne obrażenia.

Hogwarts Legacy - Walka: zaklęcia, starożytna magia, blokowanie, uniki, rzucanie przedmiotami, jak walczyć?

Podczas starć możesz posługiwać się także łatwymi do zniszczenia materiałami, jak drewniane beczki, deski, kamienie, wybuchające dzbany - jeśli rzucisz nimi we wroga, to zadasz im więcej obrażeń niż wtedy, gdy będziesz ich atakował zwykłymi ciosami z różdżki. Warto więc rozglądać się po lokacjach, gdzie toczą się starcia i wykonywać rzeczone rzuty.

Ponadto w grze istnieje także system starożytnej magii, który znajduje się nad paskiem zdrowia. Jest on podzielony na kilka segmentów, a każdy z nich jest usuwany, gdy użyjesz na jakimś wrogu rzeczonego typu magii. Jest ona na tyle potężna, że automatycznie zabija oponenta - warto więc używać jej tylko na potężniejszych przeciwników (albo wtedy, gdy nie masz już HP, bo przywraca ona także garść punktów zdrowia), bo zregenerować jest ją bardzo trudno - musisz wykonywać kombinacje ataków, nie dając się przy tym trafić. Im więcej ciosów zadasz bez przyjęcia obrażeń, tym szybciej odnowisz pasek starożytnej magii.

W niektórych sytuacjach pamiętaj też o skakaniu - niektóre ataki czarodziejów mają promień choćby tylko przy ziemi, więc w ten sposób będziesz mógł unikać np. kręcącego się wokół własnej osi lasera.

Hogwarts Legacy - Walka: zaklęcia, starożytna magia, blokowanie, uniki, rzucanie przedmiotami, jak walczyć?

Co więcej, po zebraniu pierwszych zużywalnych przedmiotów, będziesz mógł także rzucać przedmiotami czy używać eliksirów, które zapewnią Ci odpowiednią ochronę. Popatrz na lewą dolną stronę ekranu, a na prawo od mapy powinieneś zauważyć wolny slot (pod przyciskiem L1 na padzie DualSense), który odpowiada za korzystanie ze zużywalnych, przydatnych, rzucanych itemków.

Hogwarts Legacy - Skrzyżowane Różdżki: Runda 1: Pojedynek z Lawrence i Astoria
 

Dodatkowo pamiętaj, że jeśli oponent chroni się jakąś tarczą (fioletową/żółtą), to użyj na nim zaklęcia, którego ikona znajduje się na tle o tym samym kolorze. Tylko tak zniszczysz jego barierę, mogąc potem zadawać mu normalne obrażenia.

Źródło: własne

Komentarze (74)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika

Hogwarts Legacy - FAQ

Hogwarts Legacy - PORADY

Hogwarts Legacy - FABUŁA

Hogwarts Legacy - RELACJE

Hogwarts Legacy - POBOCZNE

cropper