Disco Elysium

Disco Elysium

8,6
77 oceny

Ocena wg platformy:

PS5 8.5
XSX|S 8.0
NS 8.4
PC 8.2
PS4 8.0
XONE 7.0
STADIA 1.0

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
ZA/UM
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
35 godzin
Premiery
Świat:
15.10.2019
Europa:
15.10.2019
Producent:
ZA/UM
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG
Śr. czas:
35 godzin
Premiery
Świat:
15.10.2019
Europa:
15.10.2019

Recenzja redakcji

Disco Elysium: The Final Cut - recenzja gry. Pośpiech nie popłaca
Kajetan Węsierski

Kajetan Węsierski

8.0
Disco Elysium: The Final Cut - recenzja gry. Pośpiech nie popłaca
PS5

Disco Elysium - opis gry

Disco Elysium to gra RPG z otwartym światem wyprodukowana i wydana przez niezależne studio ZA/UM. Tytuł ukazał się na komputerach osobistych, platformie Google Stadia oraz konsolach PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S i Nintendo Switch.

Fabuła - Disco Elysium

Dalsza część tekstu pod wideo

Głównym bohaterem produkcji ZA/UM jest upadły gliniarz z miasta Revachol będącego częścią fikcyjnego świata, w którym toczy się rewolucja, a o dominację walczy kilka frakcji. Gliniarz jest upadły, ponieważ ma poważne problemy z alkoholem. Poznajemy go w pokojowym hotelu, gdy budzi się po ostrej popijawie, nie pamiętając ani kim jest, ani jak znalazł się w miejscu, w którym się znalazł. W rzeczywistości jednak prowadzi on śledztwo w sprawie morderstwa. Sprawa ta jest dla niego kluczowa - od niej bowiem zależy, czy stoczy się całkowicie, czy uda mu się wrócić na właściwą drogę.

Rozgrywka - Disco Elysium

Produkcja studia ZA/UM to eRPeG, lecz różni się on dość znacząco od innych przedstawicieli tego gatunku, będąc możliwie jak najwierniejszą symulacją tradycyjnych gier fabularnych. Zdecydowana część rozgrywki to czytanie dialogów i opisów, w tym także prowadzenie konwersacji z NPC-ami spotykanymi w Revachol, w czym pomagają liczne opcje dialogowe, oraz eksploracja. Nie ma tu na przykład walk, a przynajmniej nie takich rozumianych dosłownie. Disco Elysium jest przy tym oczywiście nieliniowe, dając nam wiele swobody w podejmowaniu decyzji. Możemy wzorowo wykonywać obowiązku stróża prawa lub brać łapówki czy mordować podejrzanych bez dbania o pozory. Złe decyzje mogą nas też jednak słono kosztować, np. posłać do piachu. 

W grze zaimplementowano system rozwoju. Wraz z postępami nabywamy nowe zdolności poszerzające nasze możliwości w dziedzinie interakcji. Rozwijać można np. logikę, retorykę czy empatię. Nie brakuje tu również przedmiotów mogących odblokować dodatkowe opcje dialogowe, ciuchów czy użytecznych narzędzi - od latarek po boomboxy. 

Wersja Final Cut, która ukazała się na Stadii i konsolach, oferuje nową zawartość: nowe questy, postacie, lokację itd. Posiadacze wersji z PC mogli ją pobrać za darmo.

Wideo - Disco Elysium

Komentarze (21)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper