Gry przygodowe - Ranking

Filtry
Wszystkie platformy
Wszystkie platformy PS5 XSX|S NS PC PS4 XONE Wii U STADIA PS3 X360 Wii PS Vita PSP 3DS DS PSN XL eShop Mobile PS2 XBOX PSone VC GC DC GBA N64 SAT NES SNES SMD SMS AMIGA GBC NGP WSC SGG VCS ARC 3DO QUEST
Przygodowa
Wszystkie gatunki Akcja Bijatyka Bijatyka chodzona Ekonomiczna Horror Inna Karaoke Karciana Kinect Kolekcje Kontrolery ruchu Logiczna MMO MMORPG MOBA Muzyczna Otwarty świat Party games Platformowa Powieść graficzna Przygodowa PS Eye PS Move Roguelike RPG RPG akcji RPG taktyczny RTS Samochodówka Skradanka Slasher Sportowa Strategiczna Strzelanina Strzelanina FPP Strzelanina tak. Survival Symulacja Symulator życia Wirtualna rzeczywistość Wyścigi Zręcznościowa
Wszystkie lata
Wszystkie lata 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 24

Najlepsze gry przygodowe - ranking TOP gier przygodowych

Lubicie zagadki logiczne, dużo myślenia, zawiłe fabuły i konieczność dochodzenia prawdy na zasadzie „od szczegółu do ogółu”? Macie dużą potrzebę rozwijania swoich zdolności dedukcji i zawsze musicie doprowadzić rozpoczęte sprawy do samego końca? Jeśli przynajmniej na część pytań odpowiedzieliście twierdząco, to zdecydowanie jesteście w dobrym miejscu. Przygotowaliśmy dla Was najlepsze gry przygodowe. 

I tak, jak zazwyczaj, zaczniemy od przedstawienia krótkiego opisu gatunku, który weźmiemy dziś na tapet, aby wyeliminować potencjalne nieścisłości odnośnie do zawartości zestawienia top gier przygodowych. Następnie przejdziemy do najlepszych „przygodówek” w dziejach, a na końcu zajmiemy się tymi, które robią największą furorę na bieżącej generacji. Pod koniec podsumujemy sobie wszystko, do czego doszliśmy. 

Najlepsze gry przygodowe - Opis Gatunku 

W kwestii zrozumienia samego gatunku raczej nie powinniśmy mieć większego problemu. Warto tu posiłkować się definicją z Wikipedii, albowiem wydaje się, że bardzo dobrze oddaje ona sens produkcji. Cytując więc: „jest to gatunek, w którym gracz odgrywa rolę protagonisty w opowieści, której postęp wyznacza eksploracja świata przedstawionego i rozwiązywanie zagadek”. Co więcej, produkcje te zazwyczaj mocno czerpią z dokonań filmów i książek. 

Najlepsze gry przygodowe wyróżniają się na tle innych, nakładając duży nacisk na elementy logiczne, rozwiązywanie zawiłych spraw i spostrzegawczość. Niejednokrotnie wymagają wysilenia szarych komórek i długich rozmyślań na temat sekwencji zdarzeń. I warto zaznaczyć, iż będziemy tu mówić o tytułach, które bazują na tej mechanice, a nie takich, które zaledwie z niej korzystają. Nie przedłużając więc, przejdźmy do sedna. 

Najlepsze gry przygodowe w historii 

Zacznijmy więc od top gier przygodowych w dziejach. Poniżej znajdziecie dziesięć tytułów, które w mniejszym bądź większym stopniu przyczyniły się do tego, jaki obraz mają dziś produkcje z tego gatunku. Pojawi się tu sporo klasyków, a także nieco nowsze produkcje, które czerpały całymi garściami z dokonań twórców sprzed lat. Nie przedłużając, oto najlepsze gry przygodowe wszech czasów!

Syberia

Zacznijmy od mocnego klasyka z 2002 roku! Dzieło studia Microids, które bazowało na projekcie Benoita Sokala, spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem. Opowieść o perypetiach głównej bohaterki znalazła wielu fanów, a klimat, który wręcz wylewał się z kolejnych plansz, zdecydowanie mógł robić wrażenie. Jeśli nie mieliście przyjemności grać, warto wrócić nawet dziś - zwłaszcza że tytuł dostępny jest już chyba wszędzie. 

Discworld

Sagi o „Świecie Dysku” autorstwa znakomitego Terry’ego Pratchetta chyba nie trzeba absolutnie nikomu przedstawiać. Jeśli jednak jakimś cudem nie kojarzycie - lećcie do najbliższej biblioteki albo księgarni i nadróbcie, bo warto. Co ciekawe, na podstawie samej serii powstała w 1995 roku także gra przygodowa, która oferuje naprawdę wysoki poziom zagadek, mechanik oraz samej fabuły. Można się zatracić. 

The Longest Journey

Klasyk, klasyk i jeszcze raz klasyk. Jedna z najlepszych gier przygodowych w dziejach i projekt, który na swój sposób wyznaczył standardy, jeśli chodzi o gatunek point-and-click. Historia skupia się na niejakiej April Ryan, która ma za zadanie uratować światy - nie jeden, a dwa, które ze sobą koegzystują. Studio Funcom prawdopodobnie samo nie spodziewało się, jak wielki hit uda im się oddać w ręce graczy. 

Beneath a Steel Sky

Rok 1994 przyniósł nam bardzo głośny tytuł od Revolution Software. Staroszkolna produkcja zachwycała w momencie premiery przywiązaniem do detali oraz znakomicie zaprojektowanymi lokacjami, z których po prostu nie chciało się ruszać dalej. Można było wsiąknąć. Tak, jak w codzienność otoczenia wsiąkł Robert Foster, a więc główny bohater produkcji. Świetne rozwiązania i kapitalny humor. 

Universe

W tym samym roku dostaliśmy inną produkcję, którą śmiało można określić jako top gier przygodowych - mowa o Universe od studia Core Design. Wszystko kręciło się tam wokół Borisa Verne, który był bardzo zdolnym informatykiem z ogromną wiedzą w kwestii komputerów. I wszystko byłoby pewnie spokojnie, a pozycja nigdy by nie powstała, gdyby nie wynalazek wujka, który przeniósł naszego bohatera do innego wymiaru. Tam zaczyna się już jazda bez trzymanki. 

Broken Sword: The Sleeping Dragon

Wśród najlepszych gier przygodowych w historii musi znaleźć się także trzecia odsłona kultowej już serii Broken Sword (choć wypada podkreślić, że wszystkie oferowały naprawdę wysoki poziom zabawy). W rzeczonej części raz jeszcze wchodzimy w buty Nico oraz George’a, aby wyruszyć śladami zagadki, której odpowiedź leży w przeszłości - w dawnych czasach, do których musimy się dokopać. 

The Walking Dead: Season 1

Gdy Telltale Games w 2012 roku wydało pierwszy sezon swojej najgłośniejszej serii „The Walking Dead”, od razu rozkochali w sobie całe tabuny ludzi. Błyskawicznie okazało się, iż znaleźli swoją kurę znoszącą złote jajka i teraz pozostało ją już wyłącznie odpowiednio traktować. Znakomita przygoda, cudowni bohaterowie i plot twisty, które sprawiały, że gracze byli emocjonalnie rozchwiani. Znakomite dzieło, warto zagrać. 

Dark Seed

Kolejna na liście jest produkcja, będąca jednocześnie prawie najstarszą - mówimy o tytule, który debiutował 30 lat temu. Nieźle, prawda? Tytuł świetnie łączył w sobie elementy horroru psychologicznego i gry przygodowej, albowiem sprawiał, iż choć mieliśmy wrażenie, że to my kierujemy poczynaniami naszego bohatera, to jest jeszcze jedna siła, która ma chyba nawet większe możliwości od nas… Dziś już nieco archaiczna, ale warta poznania. 

The Secret of Monkey Island

A tytuł najstarszej w rankingu (i dla wielu najlepszej gry przygodowej w historii) ląduje w rękach produkcji od LucasArts. Jeden z największych klasyków i tytuł, którego po prostu nie da się nie znać, będąc nawet lekko zaangażowanym w branżę gier wideo. Prawdziwie przełomowa, wyznaczająca kierunek rozwoju gatunku i jednocześnie sama podbijająca sobie poprzeczkę. Co ważne - premiera miała miejsce 1990, a dalej można się tam świetnie bawić. 

Książę i Tchórz

Nie można także odpuścić sobie małej polskiej wstawki - mowa o głośnej pozycji z 1998 roku, za której powstanie odpowiadało rodzime Metropolis Software. Świetna historia, która zdecydowanie mogła imponować głębią. Choć - co trzeba podreślić - nie tylko tym. Innym elementem, który osobiście bardzo ciepło wspominam, jest warstwa graficzna. Grałem pierwszy raz kilka lat po premierze, a mimo wszystko bawiłem się przednio. 

Najlepsze gry przygodowe w historii tej generacji 

Nie we wszystkie gry z powyższej listy możemy dziś zagrać w komfortowych warunkach - niestety jest to faktem. Warto więc znaleźć więcej takich, których sprawdzenie nie stanowi obecnie żadnego problemu. Z tego względu mamy dla Was również zestawienie najlepszych gier przygodowych, jakie możecie dorwać na obecnej generacji sprzętów. Bez owijania w bawełnę, oto nasze dziesięć propozycji. 

Goodbye Deponia

W 2019 roku na PlayStation 4 i Xboksach One zadebiutowała trzecia pełnoprawna odsłona kultowych gier przygodowych od Daedalic Entertainment. I co? I skradła serca fanów. Zwieńczenie trylogii okazało się dokładnie tym, czego można było oczekiwać. Raz jeszcze mogliśmy spędzić czas z Rufusem, przechadzać się po bajecznie wyglądających miejscówkach i zachwycać dochodzeniem do tego, gdzie użyć jakich przedmiotów. 

What Remains of Edith Finch

Marność nad marnościami i wszystko marność. Życie? Przemija. Szczęście? Ulotne. Trwałość? Nie znam. Właśnie tych kwestii chwyta się produkcja z 2017 roku od Giant Sparrow. Cóż, w gruncie rzeczy nie jest to jedna gra, a zbiór kilku mniejszych, które przedstawiają nam losy członków pewnej rodziny, na którą przed laty została nałożona straszna i tajemnicza klątwa. Oniryzm pełną parą, warto sprawdzić. 

Heavy Rain

W zestawieniu tego typu warto wspomnieć także o interaktywnej grze przygodowej od doskonale znanego Quantic Dream. Wszystko kręci się tu wokół niewyjaśnionej sprawy seryjnego mordercy, którego trzeba schwytać. Z czasem zaczynamy jednak poznawać kolejne nietypowe informacje, które prowadzą do bardzo wstrząsającego wniosku. Nie zamierzamy jednak więcej zdradzać - zdecydowanie powinniście przekonać się o tym sami. 

Zaginięcie Ethana Cartera

Produkcja od The Astronauts jest mroczna, niekiedy bardzo ciężka i przygnębiająca, ale przy tym wszystkim oferuje naprawdę wciągającą historię i świetną oprawę audiowizualną (z naciskiem na ten pierwszy człon). Osadzenie w głównej roli detektywa z super mocami sprawia, że wszystko dostaje dodatkowego wymiaru i intryguje jeszcze mocniej. Samą fabułę trudno opisać, ale warto dać szansę, bo nie da się potem oderwać. 

Night in the Woods

W zestawieniu top gier przygodowych tej generacji nie można nie napomknąć także o niewielkim projekcie od niezależnego Infinite Fall. Nostalgiczna produkcja łączy w sobie wiele elementów gier zręcznościowych i platformówek, zapewniając dzięki temu przygodę, którą nie można się szybko znudzić. Twórcy serwują nam tu prawdziwy wachlarz emocji i bohaterkę, z którą może się utożsamić większość graczy.

Return of the Obra-Dinn

Czarny koń 2018 roku, bez wątpienia. Choć przed premierą tego dzieła od Lucasa Pope niewielu spodziewało się, iż może okazać się takim fenomenem, to już po pierwszej grze wszyscy błyskawicznie przekonywali się, iż mamy tu do czynienia z czymś niecodziennym i wyjątkowym. Stylizowana „przygodówka” oferuje nam śledztwo na tytułowym okręcie oraz możliwość rozwiązania zagadki, która zdaje się nie do ogarnięcia. 

Machinarium

Kojarzycie ten tytuł? Bardzo głośny projekt z 2009 roku, za którego wydanie odpowiada Daedalic Entertainment, został stworzony przez czeskie Amanta Design. I wypadł naprawdę pozytywnie. Wszystko dzieje się w bardzo nietypowym metalowym świecie - dosłownie wszystko jest tam wykreowane z tego materiału. Od budynków, przez naturę, aż po istoty żyjące (cóż, roboty). Oferuje to niepodrabialną atmosferę.

Life is Strange

Prawdopodobnie jedna z głośniejszych gier przygodowych w tym zestawieniu i jednocześnie taka, która niejako przełamała bariery oraz ograniczenia gatunku, wychodząc do naprawdę szerokiego grona odbiorców. Bohaterką opowieści jest nastolatka - Max Caufield, która prócz zmagania się z problemami zwykłej młodej dziewczyny, musi mierzyć się także z paranormalnymi zdolnościami, którymi została obdarowana. 

Leisure Suit Larry - Wet Dreams Dry Twice

Kilka lat temu pojawiła się także najnowsza odsłona kultowej serii przygód tytułowego Larry’ego Laffera. I choć nie była tak dobrze przyjęta jak pierwsze części, to w znakomity sposób nawiązywała do tamtego fenomenu. To wciąż ten sam brudny humor, kapitalnie zrealizowane zagadki i masa podtekstów erotycznych, które potrafią rozbawić nawet największych sztywniaków. Jeśli dacie się porwać, niełatwo będzie wyjść. 

Beyond a Steel Sky

Na kontynuację Beneath a Steel Sky, o którym wspomnieliśmy przy okazji rankingu najlepszych gier przygodowych w historii, przyszło nam poczekać 26 lat. Z perspektywy czasu - warto było. Wszystko zostało tu odpowiednio usprawnione i unowocześnione, a przy tym rozwinięte z komizmem w kierunku, który sprawia, że nawet dzisiejszy odbiorca będzie w stanie śmiać się do rozpuku z niektórych konwersacji. Same wątki zagadek są tu natomiast na naprawdę wysokim i logicznym poziomie. 

Najlepsze gry przygodowe - Podsumowanie 

W ten sposób dotarliśmy do samego końca obu zestawień najlepszych gier przygodowych. Mamy ogromną nadzieję, że rankingi pozwoliły Wam znaleźć pozycje, które być może jakiś czas temu zostały przez Was zapomniane. Jeśli natomiast weszliście tu w poszukiwaniu nowych opcji - mamy równie dużą nadzieję, że udało Wam się je tu znaleźć. To gatunek, którego po prostu trzeba w życiu spróbować przynajmniej raz. 

Top gier przygodowych zapewnią Wam długie i przyjemne wieczory dedukcji, rozmyślań i łączenia faktów. Niekiedy przepalą Wam styki, ale tylko po to, aby ostatecznie wynagrodzić Wasze starania i należycie wynagrodzić przejściem do kolejnych etapów. Jeśli nigdy nie zanurzyliście się w tym gatunku, nie ma sensu dale zwlekać. Dostaliście całkiem pokaźne zestawienie gier przygodowych, od których można zacząć. Miłej gry!

cropper