Baldurs Gate 3 - poradnik. Misje główne, questy poboczne, wybory, decyzje, konsekwencje, towarzysze, romanse - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Poradnik BG3

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia, sarkofag, wytrych, księga, Strażnik Grobowca Marniej

Mateusz Wróbel | 18.08.2023, 18:44

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia, sarkofag, wytrych, księga, Strażnik Grobowca Marniej

Zbadaj ruiny - Baldurs Gate 3.

Po dotarciu do ruin przejściem przez rozwalony kamienny podest (przez kamień zawieszony na linie) spotkasz od razu przeciwników.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: 

Bardzo szybko ich zabijesz, rozwalając beczkę z olejem, a potem ją podpalając. Następnie przeszukaj ciała, bo przy bandycie o nazwie Andorn znajdziesz klucz, którym potem otworzysz kluczową lokację (wyjście z ruin). Potem odbij w lewo do kapliczki z pomnikiem.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia

Za nim znajdziesz dźwignię, która ujawni się dzięki wysokiemu współczynnikowi eksploracji w terenie. Aktywuj ją, cofnij się i przejdź przez otwarte drzwi od razu po lewej stronie od wejścia do kaplicy. Znajdziesz się następnie w krypcie - odbij w prawo do miejsca z sarkofagiem. Uważaj tutaj jednak na pułapki. Wykonuj krótkie ruchy, aby sojusznicy je odkrywali.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia
w

Następnie przenoś przedmioty, takie jak wazy czy skrzynie na pułapki wmontowane w ziemię na kominy (przytrzymując LPM). Na lewo od sarkofagu znajdziesz przycisk (zapamiętaj jego położenie) - rozdziel się z postaciami, przeciągając ikonę jednego bohatera do góry i aktywuj pułapkę za pomocą PPM -> otwórz sarkofag. Gdy gargulce na ścianach będą ziać ogniem, to szybko aktywuj tryb turowy widoczny pod ikoną po prawej stronie na dole ekranu.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia, sarkofag, wytrych

Dzięki temu wykonasz jeden ruch do przycisku, który dezaktywuje gargulce na ścianach. Zbadaj sarkofag i weź z niego grawerowany klucz, którym otworzysz północną część krypty. Jeśli nie chcesz bawić się w zagadkę z sarkofagiem, to kliknij w zablokowane drzwi na północy lokacji PPM, a potem wykorzystaj zestaw narzędzi (wytrych), o ile już go posiadasz.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia, sarkofag, wytrych, księga

Następnie idź w lewo i zbadaj blisko sarkofagów zabitego skrybę. Posiada on klucz. Przejdź przez drzwi na zachód, a tam na lewo od dwóch sarkofagów znajdziesz przy ścianie księgę bóstw. Wejdź z nią w interakcję (najlepiej Podstępnym Sercem) i skieruj z wykorzystaniem boskiej mocy iskrę do zamka. Za wygranie rzutem kości otrzymasz zwoje. Niezależnie od tego podejdź na lewo od figury, a znajdziesz tam na ścianie przycisk.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia, sarkofag, wytrych, księga

Po jego aktywacji rozpoczniesz walkę ze skrybami. Pamiętaj, aby najpierw się skupić na atakowaniu tych używających zdolności dystansowych. Nie używaj także skillów dot. trucizny, bo wrogowie są na nie odporni. Po starciu przejdź przez otwarte pomieszczenie i zbadaj znajdujący się tam sarkofag. Objawi Ci się Strażnik Grobowca, a po rozmowie (która nie kończy się walką w żadnym wypadku - warto powiedzieć tutaj jednak, że każde życie jest tak samo cenne) wyjdziesz z krypty.

Strażnik Matniej trafi potem do Twojego obozu, a Ty z jego pomocą będziesz mógł wskrzeszać zmarłych (poległych w boju kompanów) za 200 sztuk złota. Warto o tym pamiętać.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj ruiny: zamek, dźwignia, sarkofag, wytrych, księga, Strażnik Grobowca Mantiej

Najszybciej uczynisz to, wychodząc w stronę zalanej jaskini i odbijając na południe. Zauważysz tam drabinę na górze i dźwignię pod nią. Aktywuj ją, a znajdziesz się na powierzchni.

Teraz jest dobry moment na uzupełnienie zapasów choćby w obozie czy regenerację HP. Później ruszysz dalej na północny zachód regionu.

Źródło: własne

Komentarze (38)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 1

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 3

Baldurs Gate 3 - WYDARZENIA W ŚWIECIE GRY

cropper