Baldurs Gate 3 - poradnik. Misje główne, questy poboczne, wybory, decyzje, konsekwencje, towarzysze, romanse - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Poradnik BG3

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma/Znajdź materiały wybuchowe: Filomena, Proch, Brithvar

Mateusz Wróbel | 18.08.2023, 18:44

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma/Znajdź materiały wybuchowe: Filomena, Proch, Brithvar

Ocal gnomy z Kuźni Gryma.

W przypadku udzielenia pomocy Thuli w kolonii Mykonidów dowiesz się, że musisz pomóc jej pobratymcom. Idź do Kuźni Gnoma przez plażę.

Uwaga! Gdy tylko dotrzesz do Kuźni Gnoma, nie odchodź z tego miejsca, tylko idź od razu do celu misji. Inaczej gnomy zostaną zabrane przez daergarów.

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma: Skopidół, 

Na miejscu na początku warto podejść pod windę, gdzie pomówisz ze Skopim Dołem. Przedstaw mu swój plan działania, a potem idź na północ, gdzie odbywa się próba ratunku Nerego. Podczas rozmowy z gnomami usłyszysz, że wiele z nich jest zamkniętych i dopóki nie uwolnicie Nero, nie mogą oni odejść.

Baldurs Gate 3 - Uwolnij Najwierniejszego Nerego/Dostarcz głowę Nerego: Wierny Nere, Materiały wybuchowe
 

Zdobądź materiały wybuchowe od Filomeny lub innym sposobem, po czym wysadź rumowisko. W pierwszym przypadku udaj się na północny wschód lokacji - znajdziesz tam dwóch durgearów, którzy kopią zwłoki zabitych gnomów. Przekonaj ich do przejścia (otwarcia drzwi z prawej strony) lub zrób to za pomocą wytrychu.

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma/Znajdź materiały wybuchowe: Filomena

Potem w środku patrz na północ, a przy ścianie powinien pojawić się przycisk. Wciśnij go, po czym przejdź przez drzwi na górę.

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma/Znajdź materiały wybuchowe: Filomena

W trakcie podróży wybij także trzy żółte galarety, które spadną z sufitu. Potem idź w lewo, a więc na wschód. Dotrzesz do bramy - nie musisz jej otwierać, bo wystarczy skorzystać z przejścia po lewej stronie. W środku znajdziesz Filomenę - uspokój ją, aby przekonać ją do dobrych zamiarów i zdobycia materiałów wybuchowych. W innym przypadku kobieta się podpali i zginie, strzelając w beczkę.

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma/Znajdź materiały wybuchowe: Filomena, Proch

Po powrocie z fiolką (a więc materiałami wybuchowymi) wysadź rumowisko, wybierając z ekwipunku zdobytą fiolkę lub inny materiał wybuchowy i rzuć nią w zapadlisko. Gnomy uciekną, a ty musisz jeszcze dodatkowo strzelić w materiał za pomocą kuszy. Dzięki temu uwolnisz Nerego, który będzie od razu wściekły.

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma/Znajdź materiały wybuchowe: Filomena, Proch

W trakcie rozmowy możesz:

  • Współpracować z Birthvarem w celu zabicia Nere, który gnębi wszystkich gnomów i służy Absolutowi. Przyczynisz się do lepszego zakończenia, ponieważ kolonia Mykonidów zostanie w końcu uwolniona (nie będzie zagrożona dueargami), podobnie jak gnomy, które po namowie Brithvara zostaną uwolnione. W tym punkcie ważne jest zaatakować Nere od razu po tym, jak zabije pierwszego gnoma, bo potem wykończy kolejne.
  • Współpracować z Nere, co oznacza, że pomożesz mu zakończyć bunt Brithvara. Jest to zły wybór, ponieważ gnomy nie zostaną uwolnione, a Ty przyczynisz się do współpracowania z Absolutem, którego wszyscy Twoi sojusznicy nienawidzą.

Baldurs Gate 3 - Ocal gnomy z Kuźni Gryma/Znajdź materiały wybuchowe: Filomena, Proch, Brithvar

Niezależnie od wyboru czeka Cię trochę walki. Po niej podpytaj Birthvara o niewolników i zachęć go, aby zostali uwolnieni - musisz go zastraszyć lub użyć perswazji, bo początkowo duergar będzie chciał ich zabrać.

Niezależnie od podjętej tu decyzji zakończysz to zadanie.

Źródło: własne

Komentarze (38)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 1

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 3

Baldurs Gate 3 - WYDARZENIA W ŚWIECIE GRY

cropper