Baldurs Gate 3 - poradnik. Misje główne, questy poboczne, wybory, decyzje, konsekwencje, towarzysze, romanse - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Poradnik BG3

Baldurs Gate 3 - Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha: Twierdza na Smoczej Skale, Przepustka, Audiencja

Mateusz Wróbel | 18.08.2023, 18:44

Baldurs Gate 3 - Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha: Twierdza na Smoczej Skale, Przepustka

Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha - Baldurs Gate 3.

Po dotarciu do Wrót Baldura będziesz musiał odnaleźć Gortasha, który jest jedną z dwóch osób - obok Orin - który posiada specjalny kamień. Musisz go zdobyć, stawiając czoła arcyksięciowi.

Po dotarciu do burdelu Kares Shoress warto porozmawiać z Arfurem (podczas jego zadania dot. zabawek zdobędziesz potrzebny dokument) lub udać się do prywatnych pokoi na najwyższym piętrze i zabić Jarę u nimfy. Potem podejdź do basenu, aby zdobyć przepustkę, która sprawi, iż bez problemu dotrzesz do Smoczej Skały, gdzie ma odbyć się uroczystość związana z Gortashem.

Baldurs Gate 3 - Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha: Twierdza na Smoczej Skale, Przepustka, Stalowa Straż

Na miejscu drugiego mostu pomów z Elin i pokaż jej przepustkę. Potem wejdź do fortecy i idź przed siebie - przez jednego ze strażników przemówi do Ciebie Gortash. Musisz udać się do niego na audiencję. Przejdź więc przez drzwi na wschodzie i wejdź do sali.

W trakcie ceremonii Gortash będzie chciał się z Tobą sprzymierzyć:

Baldurs Gate 3 - Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha: Twierdza na Smoczej Skale, Przepustka, Audiencja

  • Gortash będzie chciał zawrzeć z Tobą pakt. Możesz na niego przystać, co rozwścieczy Karlach (zażegnasz opcję romansową z nią), lecz zamiast tego nie będziesz miał problemów ze strażą. Twoim celem będzie wyeliminowanie Orin, a następnie połączenie 3 kamieni w celu zniszczenia mózgu Nestora i władanie Wrotami Baldura - możesz zgodzić się na pakt i współpracować z Gortashem, co nie ma większych konsekwencji oprócz kilku bonusów w trakcie zwiedzania miasta, bo w dalszej części gry lord i tak pożegna się z życiem;
  • Możesz go od razu wybić ku uciesze Karlach (zbliżysz się do romansu) - walka podczas ceremonii jest jednak brutalnie ciężka, więc zalecamy przed tym udanie się do odlewni w celu odłączenia jego straży, a następnie znalezienia go w budynku, gdzie nie będzie posiadał tylu strażników - wtedy walka z nim będzie zdecydowanie prostsza, a Ty po zabiciu Orin będziesz miał 3 kamienie dla siebie (jak jednak zostało to wspomniane wyżej, kamień Gortasha i tak otrzymasz, bo lord pożegna się z życiem);
  • Możesz na razie nie podejmować żadnej decyzji i po prostu kontynuować eksplorację. To sprawi, że będziesz mógł zająć się również wątkiem Wylla związanym z Mizorą (zabicie Gortasha ją rozwścieczy) i jego ojcem - Ravengardem - który jest przetrzymywany przez Gortasha.
  • Dodajmy, że jeśli do tej pory nie spotkałeś Orin, ta może dowiedzieć się o Twoim pakcie z Gortashem, co spotka się z uprowadzeniem członka Twojej drużyny i otrzymaniu zlecenia na... zabicie Gortasha. Więcej o tym opisaliśmy w zadaniu o nazwie Zdobądź Netheryjski Kamień Orin.

W świetle tych wyborów wybraliśmy opcję zastanowienia się na czas eliminowania Orin. Obejrzyj koronację z Ravengardem, po czym zajmij się innymi sprawami. Jeśli chcesz zabić Gortasha i pomóc Gnomom, udaj się do odlewni starożytnej straży. Całą misję opisaliśmy w tym miejscu.

Potem wróć do twierdzy Gortasha w Rivington. Będzie ona zamknięta, jeśli go rozwścieczyłeś, więc skorzystaj z bocznej drogi.

Baldurs Gate 3 - Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha: Twierdza na Smoczej Skale, Przepustka, Audiencja

Musisz skoczyć na ścieżkę ze wschodniej strony. Stracisz trochę HP, więc po tej czynności użyj krótkiego odpoczynku. Potem przejdź przez szczelinę w więzieniu, przeskocz nad przepaścią i zniszcz ścianę przed sobą, aby dotrzeć do owego więzienia.

Baldurs Gate 3 - Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha: Twierdza na Smoczej Skale, Przepustka, Audiencja

Potem zabij strażniczkę i idź w lewo. Wrócisz do Smoczej Fortecy, a stąd musisz przejść do miejsca, gdzie wcześniej odbywała się audiencja. Na górze także wyeliminuj wrogów, a gdy pozbędziesz się wszystkich, idź na koniec pomieszczenia i odbij w prawo, aby dostać się na dach.

Baldurs Gate 3 - Zdobądź Netheryjski Kamień Gortasha: Twierdza na Smoczej Skale, Przepustka, Audiencja

Na nim przejdź do głównych drzwi, za którymi znajdziesz Gortasha. Zabij go, zabierz jego kamień, a quest ten dobiegnie końca.

Źródło: własne

Komentarze (35)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 1

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 3

Baldurs Gate 3 - WYDARZENIA W ŚWIECIE GRY

cropper