Baldurs Gate 3 - poradnik. Misje główne, questy poboczne, wybory, decyzje, konsekwencje, towarzysze, romanse - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Poradnik BG3

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar, Rodzice, Dom Żalu

Mateusz Wróbel | 18.08.2023, 18:44

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar, Rodzice, Dom Żalu

Córka mroku - Baldurs Gate 3.

Po zwerbowaniu w 1 akcie do swojej drużyny Posępne Serce rozbij obóz i porozmawiaj tam ze swoją kompanką. Wypytaj ją o to, co zamierza zrobić, gdy już uda się usunąć pasożyta z organizmu.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje,

Kobieta powie o kimś, kto na nią czeka przy Wrotach Baldura. Po zaktualizowaniu dziennika kontynuuj wątek fabularny - po pewnym czasie (w moim przypadku w Gaju Druidów) Posępne Serce będzie skarżyć się na ból głowy. Pomów z nią, gdy ukaże się przy kobiecie wykrzyknik.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje,

Dzięki temu usłyszysz o jej nowym problemie, lecz obecnie towarzyszka nie będzie chciała szerzej o nim powiedzieć, więc znowu kontynuuj fabułę.

Baldurs Gate 3 - Uratuj gnoma: wiatrak, gnom w wiosce, Fezzerk, uwolnienie Barcusa
 

Podczas sprawdzania wioski goblinów (tej bliżej Szmaragdowego Gaju), gdzie ratujesz gnoma przywiązanego do wiatraka, po podejściu do posągów blisko owego wiatraka Posępne Serce znowu zareaguje - tym razem na posążek. Niezależnie od tej reakcji kontynuuj zwiedzanie świata w jej towarzystwie.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos

Po pewnym czasie usłyszysz bezcielesny głos, który przedstawi 3 liderów. Posępne Serce użyje swojego artefaktu, po czym wypytaj kobietę o wizję. Usłyszysz w końcu o grupie Shar, która wysłała towarzyszkę na znalezienie owego artefaktu. Twoim celem jest więc dotarcie teraz do Wrót Baldura. W międzyczasie Posępne Serce i Lae'zel będą się kłócić - możesz zaogniać konflikt lub go łagodzić. Decyduj się na to drugie, aby bohaterki nie chciały opuścić drużyn.

Po pewnym czasie pomówisz z Posępną, która poprosi o spojrzenie w jej umysł - o ile jej poziom aprobaty jest wysoki. Dzięki temu zobaczysz, w jaki sposób kobieta znalazła się w zagrożeniu, gdy była jeszcze młodą osobą.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar

W dalszej części gry - jeśli dalej będziesz miał w stosunku do niej wysoki poziom aprobaty - i po dotarciu do kuźni Gryma będziesz mógł wykonać zadanie poboczne o nazwie Wybranka Shar. Podczas niego podejmiesz ważne decyzje, więc przejdź do tegoż questa.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar

Po nim - o ile Posępna została w drużynie - będziesz widział skutki podjętej decyzji. Jeśli nie zabiłeś Pieśni Nocy, a więc przyczyniłeś się do dobrego zakończenia, to zaatakujesz Ketherika Thorma i zdejmiesz klątwę z regionu 2 aktu gry. Dodatkowo możesz w tym miejscu potwierdzić chęć romansowania z Posępną.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar

Po uratowaniu Pieśni Nocy ta dołączy z Isobel do Twojego obozu. Podczas jednej z nocy będziesz mógł do niej podejść - ujawni ona, że została zabrana wbrew swojej woli i musi teraz uratować swoich rodziców. Wątek będzie kontynuowany we Wrotach Baldura.

Akt 3

Po dotarciu do Rivington idź na północny wschód, a spotkasz tam Ferga - sharana - stojącego obok kłócących się Wrotaninów. Zagadaj do niego, a dowiesz się, że musisz udać się wspólnie z Posępną do Domu Żalu.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar, Rodzice, Dom Żalu

Rusz więc do tego miejsca w Dolnym Mieście. Musisz ruszyć do północno zachodniej części miasta - dokładnie tutaj:

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar, Rodzice, Dom Żalu

W środku pomów z recepcjonistką, która niejednoznacznie potwierdzi "wypranie mózgu kupca". Przejdź na zaplecze przez niebieskie drzwi i poddaj się mapowaniu serca. Musisz usiąść na ławce jako Posępna, a uruchomisz scenę z tajemniczą postacią.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj Dom Żalu: Arves,
 

Poznasz Viconię, która otworzy drogę do klasztoru. Wejdź do niego, omiń strażnika i pomów z Viconią. Będziesz musiał albo z nią współpracować, co spodoba się Jaheirze, a wtedy wszelkie wątki z Posępną zostaną zakończone w negatywny sposób lub walczyć przeciwko niej, co sprawi, że Posępna będzie ci wdzięczna. W drugiej bardziej prawowitej opcji zmierzysz się z nią oraz jej poplecznikami.

Baldurs Gate 3 - Zbadaj Dom Żalu: Arves, Moyra, Viconia, klasztor Shar
 

Walka jest dość prosta, jeśli będziesz używał obszarowe umiejętności. Po niej pomów jeszcze z Viconią. Teraz zdecyduj, czy ją zostawisz, czy dobijesz - nie ma to większego znaczenia. Wypytaj ją jednak o rodziców Posępnej, a potem przejdź do Komnaty Uroku na zachodzie obiektu. Drzwi otwórz wytrychem lub połóż na ołtarzu 1000 monet (ewentualnie przedmioty o takiej wartości). Dodatkowo pamiętaj, że palenisko musi być zapalone, aby ofiara została przyjęta.

Baldurs Gate 3 - Córka mroku: Posępna Serce, Informacje, Bezcielesny głos, Pani Shar, Rodzice, Dom Żalu

W więzieniu natomiast spotkasz uwięzionych rodziców i Shar. Masz do wyboru łącznie 4 opcje, lecz 2 z nich są uzależnione od wcześniejszych czynności:

Baldurs Gate 3 - Posępna Serce i rodzice: zabić czy uratować, zakończenia wątku

  • Jeśli wcześniej zabiłeś Pieśń Nocy, a Posępna stara się być Mroczną Sędzią, to jej wspomnienia zostaną na chwilę przywołane podczas odwiedzin rodziców. Jeśli pozwolisz jej ich zabić, to zostanie ona prawą ręką Shar, utraci wspomnienia i wspomoże Cię w walce z mózgiem wraz z ciemnymi siłami Shar. Ona jednak zakończy ewentualny związek z Tobą. Jeśli się sprzeciwisz Shar, to Posępna i rodzice się zrozumieją, a Ty będziesz mógł kontynuować romans.
  • Jeśli nie zabiłeś Pieśni Nocy, to również będziesz mógł zachować się na dwa ww. sposoby. Zabicie rodziców sprawi, że zamienią się oni w motyle, o których kobieta będzie pamiętać do końca życia. Z kolei uratowanie rodziców sprawi, że trafią oni do obozu, gdzie bezwarunkową zaakceptują swoją córkę.

W przypadku chęci uratowania kobiety musisz jeszcze wygrać test perswazji - warto przed tym zapisać grę.

Niezależnie od wyboru zakończysz wątek Posępnej. Warto teraz porozmawiać z nią i rodzicami w obozie, a także podczas snu kontynuować z nią romans, o ile wcześniej go zainicjowałeś.

Źródło: własne

Komentarze (38)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 1

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 3

Baldurs Gate 3 - WYDARZENIA W ŚWIECIE GRY

cropper