Baldurs Gate 3 - poradnik. Misje główne, questy poboczne, wybory, decyzje, konsekwencje, towarzysze, romanse - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Poradnik BG3

Baldurs Gate 3 - Infiltruj Wieże Wschodzącego Księżyca/Ochrona przed klątwą: harfiarze, Isobel, Marcus

Mateusz Wróbel | 18.08.2023, 18:44

Baldurs Gate 3 - Infiltruj Wieże Wschodzącego Księżyca/Ochrona przed klątwą: harfiarze, Isobel, Marcus, Ketherik

Infiltruj Wieże Wschodzącego Księżyca - Baldurs Gate 3.

Po dotarciu na teren Wież idź na północ zachód.

Uwaga! Poniżej opisujemy ścieżkę prowadzącą od Kuźni Gryma, gdzie korzystasz z windy.

  • Jeśli przejdziesz na teren klątwy od Podmroku, to bardzo szybko spotkasz pokojowo nastawionych harfiarzy, a także Jaheirę, którą potem będziesz w stanie zrekrutować do drużyny. Finalnie zainicjujesz zasadzkę zastawioną przez harfiaszy (w celu zdobycia latarni pozwalającej unikać klątwy cienia) i z pomocą rzeczonej frakcji, będziesz w stanie szybko ich wyeliminować.
  • Droga przez górską przełęcz jest cięższa, ponieważ będziesz musiał więcej walczyć. Początkowo możesz też zaprzyjaźnić się z wodzem kultystów, lecz po pewnym czasie wpadniesz w zasadzkę i nie będziesz aż tak dobrze przygotowany na obronę. Możesz go jednak w tym samym momencie zdradzić, jeśli uważasz, że jest on zły.
  • Pamiętaj, że w obu przypadkach będziesz mógł śmiało wejść do obozu drugiej frakcji - warto przede wszystkim odwiedzić harfiarzy lub współpracować z nimi, jeśli chcesz zrekrutować do drużyny potężną druidkę Jaheirę znaną fanom serii Baldurs Gate.

W obu przypadkach trafiasz więc do tego samego momentu przygody.

Baldurs Gate 3 - Infiltruj Wieże Wschodzącego Księżyca: klątwa,

Jeśli wyjdziesz z Podmroku, to idź na południe. Przejdź przez most, a potem spotkasz zgodnie z tym, co napisaliśmy wyżej - harfiarzy (w przypadku górskiej przełęczy spotkasz githyanki w podobnym odstępie czasowym). Po krótkiej scenie będziesz musiał walczyć z cieniami. Nie są oni odporni na światłość, więc używaj przede wszystkim zdolności związanych z tą kategorią magii.

Baldurs Gate 3 - Infiltruj Wieże Wschodzącego Księżyca: klątwa, harfiarze, Cienie

Po starciu Lassandra zakreśli na mapie miejsce, w którym jest położony obóz harfiarzy. 

Uwaga! W trakcie tej misji wyposaż siebie i członków załogi w pochodnię - wtedy cienie będą cię rzadziej atakować, gdy wejdziesz na ich teren. Wyciągaj pochodnie, klikając na jej ikonę w menu szybkiego dostępu po prawej stronie od zdjęcia bohatera.

Następnie idź na zachód. Nie wchodź w interakcję z krukiem, bo inaczej zostaniesz zaatakowany przez masę kruków dotkniętych klątwą.

Baldurs Gate 3 - Infiltruj Wieże Wschodzącego Księżyca/Ochrona przed klątwą: harfiarze, cienie,

To samo tyczy się np. jajek na dachu. Gdy znajdziesz się blisko klątwy cienia, to będziesz miał jedną turę, aby jej uniknąć, wyciągając przy tym pochodnię. Dlatego ważne jest, aby każdy bohater posiadał jedną z nich przy sobie. Finalnie na skrzyżowaniu przejdź przez barierę i spotkaj się z harfiarzami. Jaheira to ich przedstawicielka. Przekonaj ją do tego, aby cię wpuściła. Jest to bardzo proste, jeśli np. uratowałeś Szmaragdowy Gaj.

Baldurs Gate 3 - Jaheira: jak zrekrutować z obozu harfiarzy i jak nie dopuścić do jej śmierci?
 

Potem ukaż jej artefakt i opowiedz o nim. Nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do karczmy. Tam spotkasz kilku bohaterów, w tym Cerys czy Rolanda. Podczas rozmowy z Jaheirą możesz wypić wino lub odmówić - w pierwszym przypadku będzie ona wyczuwać, kiedy ją kłamiesz. Po dialogu dowiesz się, jaki jest Twój cel. Przed ruszeniem do wieży udaj się do kapłanki Isobel.

Uwaga! Zrób to dopiero wtedy, gdy załatwisz wszystkie sprawy w gospodzie, bo po wydarzeniu chwilę później będzie to niemożliwe!

Baldurs Gate 3 - Infiltruj Wieże Wschodzącego Księżyca/Ochrona przed klątwą: harfiarze, cień, kapłanka Isobel

Ona z kolei udzieli ci podstawowego błogosławieństwa, po czym w domku pojawi się Marcus. Tutaj zdecydujesz, z kim chcesz współpracować:

Baldurs Gate 3 - Jaheira: jak zrekrutować z obozu harfiarzy i jak nie dopuścić do jej śmierci?
 

  • Jeśli opowiesz się za Marcusem, to unikniesz dość ciężkiej walki, ale Isobel zostanie zabrana, a nad gospodą zniknie bariera - stracisz zaufanie Jaheiry, lecz ta będzie chciała się odgryźć i dołączy do Ciebie za namową (tylko wtedy, gdy próbowałeś uratować Isobel, bo jeśli ją puściłeś, to druidka postanowi podróżować samotnie). Tym samym uchodźcy zginą, a cała oberża zamieni się w miasto cieni. Będziesz też współpracował z Absolutem, do którego należy Ketherik z wieży. Jest to na ogół wybór zbliżający do negatywnego zakończenia;
  • Jeśli opowiesz się za Isobel, to będziesz musiał pokonać Marcusa oraz inne wynaturzenia. Co ważne - Twoim celem jest uratowanie Jaheiry. Jeśli ta kobieta zginie, to wszystkie Twoje wysiłki pójdą na marne, bo oberża sobie bez niej nie poradzi. Ty także nie będziesz w stanie jej zwerbować do drużyny.
  • Przy obronie wioski uważaj, aby nie zginęli najważniejsi NPC - w tym np. Dammon, który pomaga Karlach z sercem. Ogólnie wszyscy mieszkańcy mogą zginąć podczas tego starcia, co może zablokować dostęp do masy zadań.

Dlatego też ważne jest, aby porozmawiać z Isobel dopiero po załatwieniu większości spraw na tej mapie.

Źródło: własne

Komentarze (37)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 1

Baldurs Gate 3 - ZADANIA POBOCZNE AKT 3

Baldurs Gate 3 - WYDARZENIA W ŚWIECIE GRY

cropper