FIFA 23 - poradnik. Ultimate Team (FUT 23), zgranie, pozycje, rynek, karty, paczki, kariera, najlepsi piłkarze - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

FIFA 23 poradnik

FIFA 23 - Pozycje alternatywne i zmiana pozycji piłkarza, jak podejrzeć, tabela zmian

Mateusz Wróbel | 17.02.2023, 13:50

FIFA 23 - Pozycje alternatywne i zmiana pozycji piłkarza, jak podejrzeć, tabela zmian

Jak działają pozycje alternatywne w FIFA 23?

Na poprzedniej stronie poradnika do FIFY 23 szczegółowo opisaliśmy system zgrania w FIFA 23. Teraz warto przyjrzeć się alternatywnym pozycjom, które pomogą w budowaniu składu, a co za tym idzie, zwiększaniu ogólnego zgrania piłkarzy.

Zaczynając od początku, jeśli ustawisz swojego piłkarza nie na preferowanej pozycji (np. napastnika na obrońcy), to przy jego kropeczkach pokazujących zgranie zostanie pokazany wykrzyknik. Informuje on o tym, że jego poziom zgrania wynosi 0, a więc jego atrybuty nie zwiększają się nawet wtedy, jeśli w składzie znajduje się wielu zawodników z tego samego klubu, ligi czy reprezentacji.

0 poziom zgrania negatywnie wpływa też na zgranie innych zawodników, bo jeśli np. ustawisz Mbappe na pozycji obrońcy czy skrzydłowego, to nie będzie on wnosił już żadnego wkładu w progi zgrania dla Francji, PSG i Ligue 1.

Pozycje alternatywne w FIFA 23

FIFA 23 pozycje alternatywne

Na pomoc przychodzą więc pozycje alternatywne. Po otworzeniu szczegółów danej karty możesz zauważyć, jakie alternatywne pozycje posiada dany piłkarz. Na przykładzie Mbappe: jego standardowa pozycja to N (napastnik), ale Francuz nie ma problemu z tym, aby grać na LS (lewy skrzydłowy) lub ŚN (środkowy napastnik). Zmieniając jego pozycję za pomocą specjalnej karty (więcej o tym w tym miejscu), a potem stawiając go na wyżej wymienionej pozycji alternatywnej, możesz być pewny, że będzie on dawał z siebie wszystko, a nie tylko 50%, jak miało to miejsce w np. FIFIE 22, gdy ustawiłeś ŚN na zwykłej pozycji N.

Dobrym przykładem jest tutaj również Joao Cancelo z Manchesteru City, który standardowo jest prawym obrońcą (PO). Ten zawodnik może grać także jako lewy obrońca (LO) lub cofnięty prawy skrzydłowy (CPS). Każdy z zawodników ma inne alternatywne pozycje i warto o nich pamiętać.

Standardowe alternatywne pozycje w FIFA 23

Mimo tego, że wielu zawodników ma różne alternatywne pozycje, to jednak istnieje pewna reguła, która sprawdza się przy każdym piłkarzu. Poniższe krótkie zestawienie pokazuje preferowaną pozycję i domyślną alternatywną pozycję, na której zawsze - w każdym przypadku - może grać w Twoim wyjściowym składzie:

Preferowana pozycja Domyślna alternatywna pozycja
CPS PO
PO CPS
CLS LO
LO CLS
ŚN WŚL
WŚL ŚN
LP LS
PP PS
LS LP
PS PP
Źródło: własne

Komentarze (30)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

Spis treści

Powrót do poradnika
cropper