Horizon Forbidden West

TOP 10 gier z pierwszej połowy 2022 roku

Mateusz Wróbel | 02.07, 15:00

Druga połowa 2022 roku będzie pełna hitów i niejeden portfel gracza odczuje ból. Zapowiada się, że końcówka 2022 będzie dużo mocniejsza od ostatniego kwartału 2020 roku, kiedy to debiutował Assassin's Creed Valhalla, Demon's Souls (PS5), Marvel's Spider-Man: Miles Morales czy Cyberpunk 2077.

Wbrew pozorom wiele wspaniałych produkcji zadebiutowało również w pierwszej połowie 2022 roku. Oto moje TOP 10 gier z ostatnich sześciu miesięcy.

10. Ghostwire: Tokyo

Zestawienie otworzy Ghostwire: Tokyo, w którym pokładałem spore nadzieje. Finalnie gra nie była tym, czego oczekiwałem (do marki The Evil Within od tych samych twórców z pewnością jej daleko), ale wciąż nie jest to jednoznaczne z tym, że w trakcie poznawania przygody w stolicy Japonii się nudziłem. Nic tych rzeczy. Uważam jednak, że deweloperzy powinni bardziej przyłożyć się do historii, bo ta była tandetna, a także systemowi walki, który po kilku godzinach stawał się monotonny.

9. Diablo Immortal

O Diablo Immortal zostało powiedziane już wiele. Gra jest dość przyjemna, jeśli skupimy się wyłącznie na dość przyzwoitym - oczywiście jak na gatunek gier hack'and'slash - wątku fabularnym. Chcąc być dobrym w zmaganiach sieciowych, trzeba już wyciągać z portfela prawdziwe pieniądze, które pomogą szybciej zdobyć upragnione ulepszenia, a co za tym idzie, być konkurencyjnym. 

8. Expeditions Rome

Expeditions: Rome to w moim odczuciu kolejna perełka od osób stojących za Expeditions: Viking. Tym razem Logic Artists zabrało nas w podróż do starożytnego Rzymu, gdzie wcielamy się w młodego rzymskiego dowódcę muszącego piąć się po szczeblach kariery, a potem odzyskać utracone dziedzictwo. Pierwsze skrzypce odgrywa taktyczne podejście do zadań i to właśnie ten element sprawił, że przy Expeditions: Rome bawiłem się świetnie. 

7. Vampire The Masquerade - Swansong

Jeśli podobały Wam się takie produkcje, jak The Council czy Call of Cthulhu, to bez wątpienia powinniście dać szansę Vampire: The Masquerade – Swansong. Gra kładzie nacisk na intrygującą mechanikę śledztwa i pozwala śledzić akcję z perspektywy 3 wampirzych bohaterów. Każdy z nich ma własną ścieżkę, a to, jak się potoczą losy protagonistów, zależy od tego, jakie wybory podejmiemy w trakcie całej zabawy. Mimo pewnej toporności nowa pozycja z uniwersum mroku zadowoli fanów mniejszych RPG-owych przygodówek.

6. Gran Turismo 7

Mimo swoich niedociągnięć Gran Turismo 7 jest na tyle dobrą wyścigówką, że warto umieścić ją w tym zestawieniu. Detale przy samochodach, projekt torów czy sam model jazdy mocno satysfakcjonuje, lecz gorzej jest z samą zawartością, a w czasie premiery wiele narzekań dotyczyło również samego systemu progresji.

5. Assassin's Creed Valhalla - Dawn of Ragnarok

Assassin's Creed Valhalla - Świt Ragnaroku to jedno z największych rozszerzeń, które kiedykolwiek przygotował Ubisoft. W tym przypadku rozbudowano historię Haviego (Odyna) z wątku nordyckiego z najnowszej odsłony serii AC. Zainteresowani trafili to krainy krasnoludów - Svartalfheimu - aby odnaleźć tam swojego syna Baldura. Ogromne DLC wyróżnia przede wszystkim oprawa graficzna oraz dźwiękowa.

4. F1 22

Codemasters weszło w nową erę bolidów z przytupem. Zaoferowano nowe tory, niektóre obiekty zaktualizowano, przygotowano odświeżony model jazdy, a do tego zadbano o usprawnienie trybu sieciowego, w którym ukrócono "pole do popisu" graczom chcącym uprzykrzyć życie innym kierowcom. Studio przyłożyło się do pracy, a efektem tego jest naprawdę konkretna wyścigówka dla fanów królowej motorsportu.

3. The Quarry

Duchowy spadkobierca Until Dawn, czyli The Quarry, bardzo dobrze przyjął się wśród recenzentów, jak i graczy. Supermassive Games wręcz wróciło do pierwszej ligi. Sama gra zabiera nas do tytułowego kamieniołomu, gdzie sterujemy kilkoma bohaterami. Każdy z nich ma własne cele, a to, jak potoczą się ich wątki, zależy przede wszystkim od tego, czy wygramy sekwencje QTE oraz jakie decyzje podejmiemy przy rozmaitych sytuacjach. The Quarry można spokojnie nazwać filmo-grą, więc każdy może ją sprawdzić.

2. Dying Light 2

Bardzo długo czekaliśmy na pełnoprawną kontynuację hitu z początku 2015 roku. Techland jednak nie zawiódł (no, może oprócz zakończenia, które pozostawiało niesmak), a przygoda rozgrywająca się w Villedorze była na swój sposób wyjątkowa. Szczególnie za sprawą ciekawych, rozbudowanych misji pobocznych i systemu parkouru, który jest jeszcze konkretniejszy niż ten z "jedynki". 

1. Horizon Forbidden West

Najlepszą grą z pierwszej połowy 2022 roku jest dla mnie natomiast Horizon Forbidden West. Za Horizon Zero Dawn nie przepadałem, więc cieszy mnie, że w pełnoprawnej kontynuacji Guerrilla Games zajęło się rozbudowanymi wątkami pobocznymi oraz urozmaiceniem eksploracji. Jednakże największe wrażenie w przygodzie Aloy zrobiła na mnie oprawa graficzna, która wciskała w fotel. Bezapelacyjnie to najpiękniejsza gra dostępna obecnie na konsolach PlayStation 5.

Poza podium znalazły się natomiast: ELEX II, Elden Ring, Rainbow Six Extraction oraz Sniper Elite 5. Cóż... nie były to produkcje, które szczególnie przypadły mi do gustu. Ponadto na celowniku wciąż mam Martha is Dead, Trek to Yomi oraz Tiny Tina's Wonderlands, więc tychże gier nie brałem w ogóle pod uwagę.

cropper