Expeditions: Rome

Expeditions: Rome

10,0
1 oceny

Ocena wg platformy:

PC -

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Logic Artists
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG taktyczny,   RPG,   Strategiczna
Premiery
Świat:
20.01.2022
Europa:
20.01.2022
Producent:
Logic Artists
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
RPG taktyczny,   RPG,   Strategiczna
Premiery
Świat:
20.01.2022
Europa:
20.01.2022

Recenzja redakcji

Expeditions Rome Main
Zdjęcie Igor Chrzanowski

Igor Chrzanowski

8.0
Expeditions: Rome - recenzja gry. Gajusz Juliusz Cezar niechaj cię prowadzi
PC

Expeditions: Rome - opis gry

Expeditions: Rome to turowa gra strategiczna z elementami RPG wyprodukowana przez studio Logic Artists i wydana przez THQ Nordic. Tytuł ukazał się na PC.

Fabuła - Expeditions: Rome

Produkcja Logic Artists pozwala przenieść się do starożytnego Rzymu, gdzie w czasach około 50 roku przed naszą erą towarzyszymy Gajuszowi Juliuszowi Cezarowi w odbudowie renomy Republiki Rzymskiej oraz w jego wiadomym późniejszym etapie politycznej kariery. Podczas swojej przygody nie obejmujemy sterów nad jedną z najbardziej znanych postaci historycznych, tylko nad jednym z generałów (Legatus). Po tym jak naszego ojca zabito z przyczyn politycznych, udajemy się z armią na daleką wyprawę i zaczynamy budować swoją własną pozycję w rzymskiej hierarchii - tutaj wyłącznie od nas zależy, czy podkomendni będą w nas widzieć mądrego dowódcę, czy też będą się nas bać jako niebezpiecznego, bezwzględnego tyrana.

Rozgrywka - Expeditions: Rome

Rozgrywkę, podobnie jak w serii Total War, podzielono na dwie fazy. W pierwszej fazie mamy do dyspozycji strategiczną mapę całego zwiedzanego regionu z miastami i innymi ważnymi lokacjami do odwiedzenia. Na niej porozmieszczane są nasze oddziały, którym wydajemy rozmaite komendy, np. wysyłamy legiony do podboju konkretnych miejscówek, a inne zajmujemy własnoręcznie. 

Najważniejsze są jednak misje jakie rozgrywamy ze swoją drużyną, a ta może się składać z około 6 członków - my i 5 pomocników, których to oczywiście poznamy podczas swojej podróży. Każdy z nich ma na polu walki inną rolę, inne przydatne umiejętności i jak to bywa w taktycznych turówkach, zróżnicowane możliwości mobilności podczas walki. Generalnie większość misji odbywa się w taki sposób, że rozstawiamy swoją ekipę na polu bitwy, planujemy taktykę i toczymy bój, aż do wykonania określonego celu - nie do wybicia wszystkich na mapie, bo to niemożliwe, ale do wykonania zadania. Na przykład podczas podboju miasta musimy zredukować jego aktywny garnizon do powiedzmy 8 ludzi, przez co miasto się podda i będzie w rękach Rzymu. Misje stawiają przed nami różne wytyczne. Oprócz typowej walki nie brakuje tu skradania, wykonywania dywersji, a nawet gaszenia pożarów cennych budowli.

Całą opowieść rozplanowano na 4 główne etapy. Najpierw lecimy ze swoimi legionami na małą wysepkę przy Grecji, następnie lądujemy na Półwyspie i przejmujemy cały ten region, by następnie udać się do spalonej słońcem Afryki Północnej.

Dość spore znaczenie dla fabuły ma również nasze postępowanie w dialogach i decydujących chwilach każdej z misji - czy kogoś oszczędzimy, stracimy, pochwalimy, skarcimy za głupstwa. Każda taka mała i duża decyzja punktowana jest przez różne frakcje w inny sposób, przez co nie da się tak naprawdę zadowolić każdego.

Wymagania sprzętowe - Expeditions: Rome

Minimalne:

 • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • System operacyjny: Windows 7, 10 (64-bit)
 • Procesor: AMD FX-8350 X8 / Intel i5-4690K
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: AMD R9 380 4GB / GTX 960 4GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

 • Wymaga 64-bitowego procesora i systemu operacyjnego
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Procesor: Ryzen 5 3600X / Intel Core i5-9500F
 • Pamięć: 16 GB RAM
 • Karta graficzna: AMD RX Vega 56 8GB / GTX 1070 8GB
 • DirectX: Wersja 11
 • Miejsce na dysku: 30 GB dostępnej przestrzeni

Wideo - Expeditions: Rome

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video

Komentarze (0)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych