redakcja PPE redakcja PPE 31.12.2014 00:08
PSX Extreme 209 od dzisiaj w sprzedaży
3387V

PSX Extreme 209 od dzisiaj w sprzedaży

Styczniowy numer PSX Extreme dostępny jest od dzisiaj w sprzedaży (jak znalazł na Sylwestra :)). Po pierwsze - czekają na Was dwie okładki. Po drugie -zgodnie z zapowiedzią, w numerze styczniowym czeka na Was kilka nowości na czele z działem Retro, o którym najczęściej wspominaliście w ankiecie. Nie przedłużając, zapraszamy do zapoznania się z pełną zapowiedzią. 

 
Okazuje się, że miłość do gier wideo miałem zapisaną w rodzinnych genach. Gdy czytałem materiały do działu Retro, który debiutuje w aktualnym numerze, natchniony tekstem o początkach komputerów w Polsce, zacząłem grzebać w swoim drzewie genealogicznym. Odkryłem, że kilkanaście lat przed moimi narodzinami, moja przyszła matka chrzestna zarządzała w zielonogórskiej fabryce produkcją podzespołów dla wrocławskich zakładów Elwro. Tych samych, które dały Polakom komputer Odra i pierwszą grę – Marienbad. Ta sama chrzestna, która zaraziła mnie potem bakcylem zwanym ZX Spectrum, gdy miałem lat 8. To u niej po raz pierwszy zobaczyłem ten cud zachodniej techniki w roku 1980 i to ona dzięki swym zagranicznym kontaktom (co w tamtych czasach proste nie było) sprowadziła dla mnie ZX Spectrum 48kB za jedyne 200 marek niemieckich (za to poświęcenie będę z kolei dozgonnie wdzięczny mojej rodzicielce). Mój „gumiak” – bo miał gumową klawiaturę – był nawet stuningowany: posiadał srebrny przycisk reset na obudowie (normalny model resetowało się poprzez wyciągnięcie wtyczki zasilacza). Przycisk to zresztą przesada, bo był wielkości główki zapałki...
 
 
Najwięcej Waszych próśb w niedawnej ankiecie odnośnie magazynu dotyczyło właśnie materiałów z przeszłości i historii branży. I oto jest – niniejszym ruszamy z działem Retro pod opieką Rogera, z którym co miesiąc zabierzecie się w nostalgiczną podróż w przeszłość. Kultowe gry, bohaterowie, sprzęty, twórcy, wydarzenia kulturalne, reklamy, wspominki branżowców i duża dawka cyfrowych historii z polską flagą w tle. To nie koniec zmian – czeka na Was więcej zapowiedzi i playtestów, postaramy się także, aby testy sprzętu pojawiały się regularnie. Co więcej? Trochę kosmetyki – zostawiam ją Wam do samodzielnego odkrycia na kolejnych stronach i mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.
 
 
 
 
Merytorycznie jak zwykle też się dzieje. Nasza okładka to niejako przedsmak wycieczki po serii GTA od początku istnienia PSX Extreme. Nie przepuściliśmy żadnej odsłonie i jesteśmy z tego dumni. SoQ wybrał się do Londynu na 20. urodziny PlayStation – przywiózł dla Was wrażenia z nadchodzących gier i limitowaną, szarą PS4 do wygrania. Krakowianin Dżujo wziął pod lupę swoje rodzinne miasto i ocenił jego potencjał w temacie produkcji gier. A ponieważ moment jest właściwy, zamykamy rok dyskusją o pierwszych urodzinach nowych konsol i przedstawiamy potencjalne hity na 2015 r. Za miesiąc redakcyjne podsumowanie minionych 12 miesięcy, a tymczasem – Szczęśliwego Nowego Roku! Grzegorz "Butcher" Drabik
 
 
 
 
 
 
PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!
 
TEMATY NUMERU
 
20. urodziny PlayStation
GTA story
Kraków czeka na hit
Kalejdoskop 2015
 
CO NOWEGO
 
Assassin's Creed: Victory 
The Legend of Zelda (nazwa robocza) 
Uncharted 4: A Thief's End
 
PLAYTESTY
 
 
RECENZJE
 
 
NETWORK
 
Destiny – The Dark Below
Game of Thrones – Ep. 1
Never Alone (Kisima Ingitchuna)
 
POCKET
 
 
HARDKOR
 
Długodystansowcy
Zgrentgen – PS4 vs. Xbox One - 12 miesięcy później
FIFA 15 vs. PES 2015
Koncepciarze
Gry rzeczywistości alternatywnej
Poza ekranem – Jeden strzał
Kartoteka – Shinji Mikami
Unplugged – Narodziny gier
 
RETRO
 
Trzeba znać
Pegasus zone – 168 in 1
Kult plastiku – ASG Video Jukebox
Extremalne historie – Konsola z Polski
Kącik kulturalny – „Nieustraszony”
Moje retro – Michał „Krooger” Cichy
Powrót do przeszłości – Microvision 
Historia gier wideo w Polsce (cz. 1)
Martwa strefa – Ocean Software (cz. 1)
 
FELIETONY
 
Z dziennika gracza [Dżujo]
Fabularna tawerna [Zax]
Od gracza dla graczy [Mazzi]
New Game Plus [Mielu]
Z uKosa [Koso]
Savepoint [Michał Walkiewicz]
Okiem maniaka [Butcher]
 
STAŁE RUBRYKI
 
Co nowego 
Testy
Ohayo Nippon
Hyde Park
Co ja gram?!
Graczpospolita
Region Filmowy
Listy
 
PROSIMY NIE PODAWAĆ OCEN GIER ZRECENZOWANYCH W TYM NUMERZE!
 
Prenumeratę numeru styczniowego wysłaliśmy w niedzielę, 28 grudnia. W przypadku jakichkolwiek kłopotów z dostawą, opóźnień lub innych problemów - prosimy o maile na prenumerata@psxextreme.pl lub posty w tym temacie. Informacje o prenumeracie dostępne są również tutaj.
 

Kup numer w formie papierowej lub w formacie PDF!

 

- E-wydanie numeru dostępne na platformach e-Kiosk i eGazety

Tagi: psx extreme