5 największych zalet grania na PC

5 największych zalet grania na PC

Mateusz Wróbel | 23.08.2020, 17:00

Granie na komputerach osobistych ma swoje plusy i minusy względem konsol PlayStation 4 i Xbox One. Dzisiaj zajmiemy się tym pierwszym aspektem, czyli zaletami grania na platformie PC.

Obecnie większość graczy stale śledzi każdą informację dotyczącą PlayStation 5 i Xboksa Series X, czyli urządzeń od Sony i Microsoftu, które z hukiem otworzą dziewiątą generację konsol. Nie możemy jednak zapominać o komputerach osobistych, od których tak wielu zaczęło swoją przygodę z grami video. To właśnie na nich dzisiaj się skupimy, przedstawiając pięć największych zalet grania na PC. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Więcej klatek na sekundę i lepsza oprawa wizualna w multiplatformach

5 największych zalet grania na PC

Nie oszukujmy się - „blaszaki” są zdecydowanie droższe od konsol, a bardzo często zdarza się, że posiadamy kartę graficzną kosztującą tyle, co PlayStation 4 na premierę. Jasne jest, że wydając więcej pieniędzy, będziemy mogli zagrać we wszelakie multiplatformy w przynajmniej 60 klatkach na sekundę, kiedy to większość produkcji na PS4 oraz Xbox One działa jedynie w 30. Kolejną kwestią jest oprawa wizualna. Gry, które debiutują na kilku platformach jednocześnie, prawie zawsze prezentują się lepiej na sprzętach wyposażonych w wydajne bebechy. Warto także wspomnieć o szybszym ładowaniu obszernych poziomów. Większa płynność i zwiększona ilość detali to przede wszystkim coś, czymś „pececiarze” mogli poszczycić się względem ósmej generacji konsol.

Tańsze gry

O ile na urządzeniach Sony i Microsoftu większość tytułów jest dostępnych w pudełkach wyposażonych w płytki, na których znajdują się potrzebne do instalacji, jak i samej rozgrywki pliki, tak gracze na PC są skazani na klucze, które są potrzebne do aktywacji produkcji w różnych launcherach - począwszy od popularnego Steama, a skończywszy na polskiej platformie, jaką jest GOG. Zakładając, że osoby posiadające PlayStation 4 i Xbox One nie odsprzedają swoich gier, to kolekcjonowanie gier jest bardziej opłacalne na platformie PC, ponieważ produkcje są tańsze. Koszt większości pozycji AAA na konsole wynosi 249 złotych, kiedy to wersja na blaszaki kosztuje 50 złotych taniej, czyli 199 zł.

Możliwość rozgrywki w kilkuletnie produkcje + używanie modów

Nie ulega wątpliwości, że na komputerze osobistym z systemem Windows możemy odpalić prawie każdą grę. Jeśli mamy ochotę przejść ponownie kosmiczną przygodę Sheparda, to odpalamy odpowiedni launcher i pobieramy Mass Effect z 2007 roku. Jeśli stęskniliśmy się za Maksem Paynem, instalujemy Max Payne 3 bez jakichkolwiek przeszkód. Podobnie sytuacja wygląda z innymi produkcjami, które mają, załóżmy na karku minimum 8 wiosenek. Jasne jest, że będą one znacząco odstawać w aspekcie grafiki, ale w takich sytuacjach na pomoc przychodzą modderzy, którzy uwielbiają tworzyć modyfikacje do największych hitów. Najchętniej pobieranymi modami na PC to oczywiście wszelakie paczki poprawiające oprawę wizualną. Zdarza się również, że inne modyfikacje dodają lub modyfikują przestarzałe już mechaniki, abyśmy nie musieli męczyć się z sekwencją, która została źle odebrana przez graczy (np. ograniczenia w ekwipunku w Wiedźminie 3).

Większa przyjemność z grania w strzelanki

5 największych zalet grania na PC

Raczej nikogo nie zdziwię, mówiąc, że we wszelkiej maści strzelankach lepiej odbiorca czuje się mając przed sobą klawiaturę i myszkę, aniżeli pada. Posiadacze PlayStation 4 i Xboksa One nie uśmiechają się szeroko do cross-playu z PC, ponieważ pecetowcy, teoretycznie, mają większą swobodę ruchu, a także większą precyzję w celowaniu. Dużo łatwiej wyczuć ogromną myszkę, niż analog, którego nawet minimalnie muśnięcie wywołała niepożądany ruch bronią - szczególnie widoczne jest to przy karabinach snajperskich - korzystając z nich trzeba idealnie naprowadzić celownik na ciało przeciwnika. 

Darmowy multiplayer i dużo ciekawych tytułów na wyłączność

Sony i Microsoft sprytnie dodali do swojej oferty PS Plusa i Xbox Live Gold, czyli abonamenty, które umożliwiają rozgrywkę w sieci. Na szczęście, osoby korzystające z komputerów osobistych mogą korzystać z trybów dla wielu graczy za darmo, bez jakichkolwiek wyjątków. Mówiąc już o tytułach nastawionych na multiplayer, warto wspomnieć o paru z nich, które dostępne są jedynie na omawianej dzisiaj platformie - wyróżnić trzeba przede wszystkim: Counter-Strike: Global OffensiveLeague of Legends czy Valorant. Oprócz tego warto wspomnieć o "eksach", w większości turówkach i strategiach, które szerokim łukiem omijają sprzęty Sony i Microsoftu. Mowa o m.in. Company of Heroes: Kompania BraciEuropa Universalis IV czy także zbliżające się  wielkimi krokami Baldur's Gate III.

Oprócz wyżej wymienionych zalet, odbiorcy korzystający z PC mogą pochwalić się także wieloma innowacyjnymi technologiami, takimi jak chociażby synchronizacja obrazu, która eliminuje zjawisko tzw. tearingu, czyli błędu w wyświetlaniu obrazu, co zauważyć gołym okiem możemy podczas slow motion.

Źródło: własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper