Europa Universalis IV

Europa Universalis IV

8,6
12 oceny

Ocena wg platformy:

PC 8.6

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Paradox Development Studio
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strategiczna
Liczba graczy:
1-32
Premiery
Świat:
13.08.2013
Europa:
13.08.2013
Polska:
13.08.2013
Producent:
Paradox Development Studio
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Strategiczna
Liczba graczy:
1-32
Premiery
Świat:
13.08.2013
Europa:
13.08.2013
Polska:
13.08.2013

Europa Universalis IV - opis gry

Europa Universalis IV (określany także jako EU IV) to strategia wyprodukowana przez Paradox Development Studio i wydana przez Paradox Interactive 13 sierpnia 2013 roku na Windowsa, Macintosha oraz Linuksa. 

Produkcja jest czwartą odsłoną znanej serii "grand strategy wargame", gdzie gracz wciela się w przywódcę państwa. Deweloper przy projektowaniu gry - tak jak przy innych odsłonach serii/spin-offach - starał się jak najwierniej oddać realia historyczne, co objawia się m.in. w dostępnych nacjach, postaciach występujących w produkcji czy różnicach w technologiach. Gracz będzie mógł wcielić się w przywódcę takich państw jak Polska, Wielka Brytania czy Prusy (łącznie jest ich 250+), będąc w trakcie gry świadkiem prawdziwych wydarzeń.

Gra działa na silniku "Clausewitz Engine", który to wykorzystany był przy odsłonach serii Victoria czy Hearts of Iron. Został on przy tym usprawniony, co przełożyło się na dobrą jak na rok wydania oprawę graficzną.

Mechanika rozgrywki opiera się na umiejętnym zarządzaniu dyplomacją, ekonomią oraz siłą militarną w sposób, który pozwoli stać się przywódcą najpotężniejszego państwa na świecie. Względem poprzedniej odsłony zdecydowano się na szereg zmian w mechanice rozgrywki, co objawia się poprzez rozbudowę handlu czy systemu Monarch Power, który to jest istotny w celu podjęcia określonych decyzji. Gracz może zapoznać się z tą mechaniką oraz zmianami w rozgrywce dla pojedynczego gracza albo do 32 osób w trybie wieloosobowym przy wykorzystaniu Internetu/sieci lokalnej. 

W ramach kampanii gracz zostaje rzucony w podzielony na określoną liczbę regionów świat, gdzie przewodzi jednemu z istniejących ówcześnie państw i stara się przy wykorzystaniu różnych środków zdobyć tytuł najpotężniejszego władcy.

Produkcja spotkała się z bardzo ciepłym odbiorem zyskując noty na średnim poziomie 87 procent, a dodatkowo została doceniona przez Game's Debate za przywiązanie do realiów historycznych. Ewentualne zarzuty dotyczyły głównie wprowadzenia do gry oraz błędów wynikających z niestarannego sprawdzenia produkcji. Na Steam produkcja cieszy się rankingiem "Bardzo pozytywny". Gra doczekała się wielu dodatków, które rozbudowują EU IV o nową zawartość, przy czym odbiór ze strony społeczności jest w ich przypadku chłodny. 

Wideo - Europa Universalis IV

Komentarze (2)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper