Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 02.12.2019 20:55
PS5
39603V

PS5 devkit na prawdziwych zdjęciach! Pad do PlayStation 5 także zaprezentowany?

Były plotki, były rendery, były śmiechy, a teraz możemy spojrzeć na prawdziwe zdjęcia PS5 w wersji dla deweloperów. Tak pewnie nie będzie prezentować się nowa konsola Sony, jednak sama budowa jest bardzo intrygująca.

Jeszcze kilka tygodni temu tylko nieliczni wierzyli, że Sony podczas projektowania PS5 lub devkitu PS5 mogło postawić na konsolę z charakterystycznym „V” na obudowie. Później otrzymaliśmy pierwsze rendery, które i tak nie uspokoiły śmiechów, jednak w pewnym momencie pojawiło się potwierdzenie – jeden z deweloperów wspomniał, że właśnie na takim sprzęcie jego studio pracuje nad grami dla PlayStation 5.

PS5 devkit. Tak wygląda konsola Sony!

Na zaprezentowanej fotce widzimy konsolę PS5 w wersji devkit – na takim sprzęcie wybrani twórcy mają okazję pracować nad grami na nową generację Sony. Tak jak wcześniej informowaliśmy – sprzęt posiada z przodu wejście na płyty, szereg portów USB oraz specjalny ekran przedstawiający dane.

W tle (po prawej stronie) zobaczycie także devkity PS4 – z edycji „Pro” jest poniżej (pozwala przeskoczyć z wydajności zwykłego PS4 na PS4 Pro) oraz powyżej ze standardowego PS4. Sytuacja jest o tyle interesująca, że w zasadzie potwierdziły się wszystkie przecieki dotyczące wyglądu devkitu PS5 – nawet kolory odpowiadają dodatkowym informacjom, o których wspomniał jeden z informatorów.

PS5 Devkity

Czy tak może wyglądać PS5?

Trzeba to na pewno wyjaśnić – nie oznacza to, że właśnie tak będzie wyglądać PS5. Deweloperzy pracujący nad grami dla PlayStation 3 i PlayStation 4 korzystali z urządzeń, które nie przypominały ostatecznych wersji konsoli. Tak też pewnie będzie w przypadku PlayStation 5, które już teraz zbiera bardzo negatywne opinie i Sony raczej nie pozwoli sobie na taki wygląd nowej generacji. W przedstawionym modelu łatwo można dostrzec postawienie na mocną cyrkulację powietrza – nawet w jednym z patentów pojawiły się informacje, według których „V” ma właśnie pomagać w chłodzeniu podzespołów. Jak wiadomo devkity są zazwyczaj mocniejsze od konsumenckich wersji konsol, więc inżynierowie Sony najwidoczniej postawili na taką konstrukcję, by twórcy mogli w spokoju opracowywać gry na next-gena Japończyków.

PS5 pady

PS5 - tak wyglądają pady z next-gena Sony?

Należy na pewno spojrzeć również na przedstawione kontrolery – jak wiadomo wcześniej otrzymaliśmy zdjęcia patentu nowego kontrolera Sony, który nie zmieni się znacząco względem urządzenia z PS4. Firma chce dokonać jedynie symbolicznych zmian w wyglądzie, jednak już w środku znajdzie się kilka nowych i bardzo ciekawych funkcji. Na przedstawionych zdjęciach widzimy lekko wystający panel dotykowy (?) oraz same gripy są odrobinę bardziej zaokrąglone (?) - tak jak we wcześniej przedstawionym patencie.

Trudno to aktualnie potwierdzić, jednak wcześniejsze informacje (które jednak wciąż nie zostały potwierdzone) sugerowały lekką zmianę w samej budowie – sprawdźcie porównanie patentów nowego z aktualnym padem Sony. Na materiałach dostrzeżecie zmiany: większe triggery, mikrofon, mniejsze analogi, brak podświetlenia oraz port USB. Niestety, na dzisiejszych zdjęciach kontrolery są obrócone w taki sposób, że nie możemy potwierdzić braku podświetlenia lub zamontowania dodatkowego wejścia

Demon's Souls Remake Prototype na PS5?

W Sieci właśnie pojawiła się plotka, że zdjęcie pochodzi od Bluepoint Games, które jak wiadomo pracuje nad przynajmniej jednym tytułem dla PS5. Szczerze mówiąc ja tego nie widzę - jednak na jednym z monitorów podobno można dostrzec napis "Demon's Souls Remake Prototype" - w kolejnych liniach pojawiają się szczegóły IP, MAC, DNS-ów itd.

PS5 – to kiedy premiera i jaka cena?

Wstępna data premiery PS5 jest już znana. Sony potwierdziło, że konsola zadebiutuje pod koniec 2020 roku, więc możemy podejrzewać, że sprzęt będzie dostępny w okolicy listopada. Według ostatnich plotek konsola trafi do sprzedaży 20 listopada, a sprzęt mamy kupić za około 1956 zł. Nie są to jednak w żaden sposób potwierdzone informacje – pochodzą jedynie od informatora, który wcześniej jako pierwszy wspomniał o zmianie daty premiery The Last of Us 2.

PS5 – to kiedy prezentacja?

Według ostatnich informacji Sony chce zaprezentować PS5 w przeciągu najbliższych kilku miesięcy. Sprzęt może zostać ujawniony jeszcze w grudniu (PlayStation Experience), w styczniu-lutym (PlayStation Meeting – specjalna impreza Sony) lub w czerwcu (E3 2020). Należy jednak zwrócić uwagę, że Sony wciąż nie potwierdziło nowego PS Experience, nie zapowiedziało PS Meeting lub nie potwierdziło, że pojawi się na E3. Firma wyraźnie czeka na kolejny ruch.

PS5 - pełne zdjęcie

PS5 devkit PlayStation 5

Przeczytajcie dodatkowe informacje o PS5:

Tagi: Devkit PlayStation 5 ps5 Sony