Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 22.11.2019 23:55
PS5 kontroler DualShock 5
25926V

PS5 coraz bliżej. DualShock 5 na pierwszych zdjęciach patentu

Sony Interactive Entertainment przygotowuje się do ujawnienia PS5 i korporacja zarejestrowała w Japońskim Urzędzie Patentowym nowy kontroler. DualShock 5 pod względem wizualnym nie zapewni wielkiej rewolucji, ale ogromne zmiany zostaną zaimplementowane wewnątrz kontrolera.

Sony już wcześniej zapowiedziało serię nowości przygotowanych dla kontrolera dla PS5, jednak wciąż nie otrzymaliśmy jakiejkolwiek prezentacji urządzenia. Pad najwidoczniej nie zapewni wielkiej rewolucji pod względem wizualnym, ponieważ zdjęcia patentu są bardzo podobne do sprzętu z PS4.

Dualshock 5 z PS5 – co nowego?

W Japońskim Urzędzie Patentowym zostało opublikowane urządzenie, które w samym opisie zostało określone jako „bardzo podobny do DualShocka 4 z PS4”. Sprzęt posiada wyraźnie zaakcentowany mikrofon, który może służyć do PlayStation Assistant – w jednej z plotek pojawiła się możliwość wydawania poleceń padowi.

W kontrolerze zastosowano jeszcze większe triggery, mniejsze analogi, dorzucono port USB oraz firma zrezygnowała z podświetlenia. Sprzęt ma właśnie trafiać do pierwszych deweloperów, którzy powinni wykorzystać jego pełną moc w swoich kolejnych tytułach

Wśród zmian można jeszcze wyróżnić ładowanie przez USB-C oraz oczywiście „adaptacyjne triggery”, które zapewnią różne poziomy oporu. Producent zadbał także o specjalne wibracje – ich jakość ma przypominać HD Rumble z Joy-Conów od Nintendo Switcha.

DualShock 5 PS5 2

DualShock 5 PS5 3

DualShock 5 PS5 4

DualShock 5 vs. DualShock 4

Na poniższym zdjęciu znajdziecie małą prezentację różnic. Jak widać Sony postawiło na sprawdzoną formułę i chce w głównej mierze odświeżyć wnętrze zapewniając tym samym nowe funkcje, które następnie zostaną wykorzystane przez deweloperów.

Wśród szczegółów można jeszcze wyróżnić wystający panel dotykowy –w jednej z plotek pojawiła się informacja, według której urządzenie ma w tym miejscu posiadać ekran dotykowy. Trudno powiedzieć, czy firma naprawdę zdecyduje się na tak ciekawy projekt, ale warto zwrócić uwagę, że stworzenie takiego pada byłoby drogie – wpłynęłoby to również na cenę ostateczną konsoli oraz samego kontrolera.

Zrezygnowanie z podświetlenia będzie na pewno dobrą decyzją z jednego powodu – dołączony akumulator zapewni nam rozgrywkę przez dłuższy czas. Jednym z problemów Dualshocka 4 jest właśnie bateria, która przez część graczy jest wymieniana na nową, a niektórzy po prostu decydują się na dokupienie dodatkowego egzemplarza lub specjalnej ładowarki.

DualShock 5 PS5 1

DualShock 5 z PS5 bliźniakiem Dualshocka 4 z PS4?

Przedstawiony design może nie przypaść do gustu graczom, którzy liczyli na rewolucje, ale musimy pamiętać o jednym – Sony ma zapewnić Wsteczna Kompatybilność, więc pad z PS5 nie może znacząco odbiegać od urządzenia z PS4. Firma w zasadzie od kilku generacji stawia na stałą bryłę, która jest odświeżana zapewniając tym samym drobne zmiany, które mają pozytywnie wpłynąć na wrażenia graczy i spełnić ich oczekiwania.

PS5 – kiedy prezentacja?

Sony wciąż nie powiedziało, kiedy możemy liczyć na pełny pokaz konsoli. Mimo wszystko informatorzy prześcigają się w szczegółach i wśród plotek pojawiają się trzy terminy:

  • Grudzień 2019 – Sony ma ponownie zaprosić graczy na PlayStation Experience, podczas którego zdaniem niektórych informatorów, zostanie pokazany PS5. Nie będzie to pełny pokaz konsoli, a po prostu zapowiedź i przygotowanie na kolejne wydarzenia.
  • Styczeń/Luty 2020 – Wśród wielu plotek przejawia się termin „początek 2020 roku”. Sony ma zaprosić klientów na PlayStation Meeting, podczas którego zostaną zapowiedziane działania na kolejne 12 miesięcy. Na pokaz przyjadą podobno nawet przedstawiciele kilku zespołów deweloperskich, którzy pokażą działanie gier na nowej generacji.
  • E3 2020 – Bez nadmiernego pośpiechu? Wciąż pojawiają się głosy, według których Sony dopiero w Los Angeles (początek czerwca) pokaże PS5. Będzie to kompletny pokaz z konsolą, kontrolerem, grami, datą premiery oraz ceną.

Na naszej stronie znajdziecie ciekawe informacje dotyczące next-genów:

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/ps5-controller-shown-in-patent-images/

Tagi: dualshock 4 dualshock 5 kontroler pad playstation 5 PS5 Sony