PlayStation 5 zapowiedziane! Sony oficjalnie mówi o nowej generacji

Gry
39846V
PlayStation 5 zapowiedziane! Sony oficjalnie mówi o nowej generacji
Wojciech Gruszczyk | 17.04.2019, 00:05

Mark Cerny od czterech ostatnich lat pracuje nad nową generacją Sony. Inżynier postanowił opowiedzieć o konsoli, która w ostatecznym rozrachunku zostanie pewnie zatytułowana PlayStation 5. Poznajcie pierwsze szczegóły urządzenia.

Redakcja Wired otrzymała ekskluzywny wgląd w nową generację PlayStation. Mark Cerny spotkał się z dziennikarzem i powiedział wprost – kluczowym pytaniem w przypadku przygotowania nowego sprzętu jest to: czy tworzymy rozbudowaną wersję znanego urządzenia lub też czy skupiamy się na zupełnie nowym doświadczeniu. Sony tym razem stawia na coś zupełnie nowego – nadciąga prawdziwa „nowa generacja”.

Dalsza część tekstu pod wideo

PlayStation 5  (PS5) oficjalnie

Mark Cerny aktualnie nie mówi „PlayStation 5”, ale na pytanie dziennikarza wyłącznie szeroko się uśmiecha i mówi „nowa generacja”. Firma pewnie dopiero w dniu oficjalnej prezentacji powie „pięć”, ale możecie mieć pewność, że powstaje zupełnie nowy sprzęt, który zaoferuje coś więcej niż PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X. Japończycy szykują nowe urządzenie.

PlayStation 5 - kiedy premiera?

Sony mówi wprost – nowa generacja nie wyląduje w sklepach w 2019 roku. Już teraz dostęp do sprzętu ma wiele deweloperów, a Sony dodatkowo przyspieszyło przegotowanie dev-kitów, więc kolejne firmy otrzymają dostęp do sprzętu. 

Nie otrzymaliśmy w tym wypadku konkretnej daty, jednak trudno wyobrazić sobie inną sytuacje, jak premierę w 2020 roku. Dlaczego? Sony już dzisiaj podało TONĘ konkretnych informacji, więc w kolejnych miesiącach będą spływać nowe szczegóły dotyczące sprzętu.

Jak wiadomo Sony nie pojawi się na E3 2019 z własną konferencją, ale prezentacja pod koniec 2019 roku lub na E3 2020 roku z premierą pod koniec 2020 roku? Trudno aktualnie zgadywać, jednak najwidoczniej urządzenie powinno wylądować w naszych domach za maksymalnie kilkanaście miesięcy.

PS5 to prawdziwa nowa generacja z ray-tracingiem!

Nowa konsola Sony jest nazwana „nową generacją” nie bez powodu firma wprowadzi „kilka fundamentalnych zmian”.

Prawdziwa zmiana generacyjna ma tendencję do wprowadzania kilku fundamentalnych zmian. Procesor centralny i GPU konsoli stają się potężniejsze, są w stanie zapewnić wcześniej nieosiągalną graficzną wierność i efekty wizualne; pamięć systemowa zwiększa rozmiar i szybkość, a pliki z gier rosną, co wymaga większych pobrań lub nośników fizycznych o większej pojemności, takich jak dyski.

PlayStation „nowej generacji” zadba o wszystkie najważniejsze elementy – Sony zaoferuje graczom nowy układ AMD. CPU opiera się na trzeciej generacji linii AMD Ryzen i zawiera osiem rdzeni nowej mikroarchitektury Zen 2 7nm. Japończycy zaoferują także ray-tracing!

„Procesor graficzny, niestandardowy wariant rodziny Navi od Radeona, będzie obsługiwał ray tracing, technikę, która modeluje przemieszczanie się światła, symulując złożone interakcje w środowiskach 3D.”

Sony doskonale zdaje sobie sprawę, że ray-tracing jest ważny, ponieważ: „naśladuje sposób, w jaki światło odbija się od obiektu do obiektu w scenie, powierzchnie odbijające i załamania przez szkło lub ciecz mogą być renderowane znacznie dokładniej, nawet w czasie rzeczywistym, co prowadzi do zwiększonego realizmu”.

PlayStation 5 zaoferuje nową generację dźwięku

Chip AMD zawiera również niestandardowe urządzenie do odtwarzania dźwięku 3D, które zdaniem Cerny'ego na nowo definiuje, jak może brzmieć dźwięk w grach:

„Trochę frustrujące było to, że dźwięk nie zmienił się zbytnio pomiędzy PlayStation 3 i PlayStation 4. W przypadku następnej konsoli marzeniem jest pokazanie, jak bardzo różne mogą być doznania dźwiękowe, gdy zastosujemy do nich znaczą ilość mocy sprzętu".

Sony mówi wprost – teraz każdy gracz dosłownie poczuje, że jest zanurzony w grze, ponieważ dźwięk będzie docierał z góry, tyłu i boku. Co ważne – efekt ten zostanie zagwarantowany bez instalowania w domach dodatkowego sprzętu. To konsola i głośniki telewizora zapewnią wizualny dźwięk przestrzenny. Firma zaoferuje wyjątkowy standard, który znamy z najdroższych słuchawek. 

PlayStation 5 skorzysta z PlayStation VR!

Dzisiaj możemy oficjalnie potwierdzić, że PS5 otrzyma wsparcie wirtualnej rzeczywistości. Firma nie mówi jeszcze o nowych goglach do VR, ponieważ pierwsze PSVR będą kompatybilne z nową generacją:

„Nie będę zagłębiać się w szczegóły naszej dzisiejszej strategii VR. Poza tym, że VR jest dla nas bardzo ważny i że obecny zestaw słuchawkowy PSVR jest kompatybilny z nową konsolą".

PlayStation 5 – kluczem do sukcesu jest dysk twardy

Japończycy zaoferują nowy procesor oraz wyjątkową kartę graficzną – dzięki temu zestawowi urządzenie zapewni „bezprecedensowe efekty wizualne i dźwiękowe w grach”, ale "kluczem do nowej generacji jest dysk twardy”.

Mark Cerny nie ukrywa, że dużym problemem deweloperów w przypadku PlayStation 4 był właśnie HDD, przez który wszystko trwało za długo. Gracze natrafiali na kolejne ekrany wczytywania, więc jednym z pierwszych pytań osób zaangażowanych w proces przygotowania PlayStation 5 było „czy możemy mieć dysk SSD?”.

Możemy w tej sytuacji mieć pewność, że PlayStation 5 otrzyma potężny SSD i Cerny podczas pokazu zademonstrował sporą ciekawostkę:

 • Spider-Man na PlayStation 4 Pro wczytał się w 15 sekund 
 • Spider-Man na PlayStation 5 (devkit) wczytał się w 0,8 sekundy
  - w obu sytuacjach wykorzystano szybką podróż
  - firma mówi o 18-razy szybszym ładowaniu 

Dysk ma zapewnić wyjątkową jakość rozgrywki i zaoferować prawdziwą „nową generację”, jednak nie możecie tutaj myśleć o SSD, które posiadacie w swoich komputerach lub konsolach. Firma zapewni niestandardowe urządzenie, które „ma surowe pasmo wyższe niż jakikolwiek dysk SSD dostępny dla komputerów PC”.

Nowy rodzaj dysku ma zapewnić „nową erę”, ponieważ dotychczas jesteśmy przyzwyczajeni do ekranów wczytywania, oczekiwania na rozgrywkę, siedzimy często w lobby, a to wszystko ma zniknąć. Firma aktualnie nie może doprecyzować szczegółów dysku, więc nie możemy odpowiedzieć na pytanie, czy sprzęt wykorzysta nowy standard PCIe 4.0.

Należy na pewno zaznaczyć, że nowy dysk zaoferuje zupełnie nową jakość doczytywania się elementów na ekranie, a tym samym bohaterowie będą poruszać się znacznie szybciej – tutaj ponownie pojawiło się porównanie do Spider-Mana. Protagonista gry Insomniac nie mógł w pewnym momencie poruszać się szybciej, bo było to niemożliwe ze względu na ograniczenia PlayStation 4. Na nowej generacji kamera porusza się niczym „zamontowana na myśliwcu”.

PlayStation 5 ze wsparciem do rozdzielczości 8K!

Redakcja Wired potwierdza: "podczas gdy konsola następnej generacji będzie obsługiwać grafikę 8K", jednak podczas prezentacji wykorzystywano telewizor 4K. Jest to naprawdę niezwykła wiadomość, jednak na pełny pokaz możliwości wciąż musimy zaczekać. 

PlayStation 5 ze Wsteczną Kompatybilnością!

TAK! Możemy również potwierdzić, że PS5 (lub jak kto woli – PlayStation nowej generacji) jest częściowo oparte na architekturze PlayStation 4 i otrzyma Wsteczną Kompatybilność z aktualną generacją!

Prawdopodobnie jednym z tytułów cross-platformowych będzie Death Stranding – aktualnie Sony nie potwierdza tej wiadomości, ale Cerny szeroko się uśmiechnął słysząc to pytanie.

Warto dodać, że wsparcie Wstecznej Kompatybilności pojawiło się w kilku przeciekach – Sony zarejestrowało patenty dotyczące tej funkcji.

PlayStation 5 z płytami

Sony nie zamierza brnąć (przynajmniej aktualnie!) wyłącznie w cyfrową dystrybucję. Konsola otrzyma gry na nośniku, więc możecie mieć pewność, że na nowej generacji Sony ponownie będziemy zbierać pudełka i tworzyć wyjątkowe kolekcje fantastycznych gier.

PlayStation 5 a chmura?

Tak, Sony nie zapomina o mocy chmury, ale Mark Cerny nie był dzisiaj gotowy do ujawnienia szczegółów wsparcia PlayStation 5. Inżynier podkreślił, że to Japończycy są w tym temacie pionierami:

„Jesteśmy pionierami gier w chmurze, a nasza wizja stanie się jasna, gdy zbliżymy się do premiery urządzenia.”

PlayStation 5 – na jakie gry możemy liczyć?

Na PS5 nie zabraknie hitów z PlayStation 4, ponieważ konsola otrzyma pełne wsparcie Wstecznej Kompatybilności,a le nie możemy zapomnieć, że już teraz pojawiają się plotki, według których możemy przygotować się na kilka ciekawych tytułów:

PlayStation 5 podsumowanie informacji

 • Sprzęt NIE zadebiutuje w 2019 roku
 • Konsola powstaje od 4 lat
 • Deweloperzy otrzymali dev-kity
 • Otrzyma wsparcie ray-tracingu
 • Firma zaoferuje bardzo mocny dysk, który znacząco przyspiesza rozgrywkę
 • CPU: AMD Ryzen trzeciej generacji z 8-rdzeniami
 • GPU: Niestandardowy Radeon Navi
 • Wsparcie dźwięku 3D (nowa jakość rozgrywki)
 • Kompatybilny z PlayStation VR
 • Wsparcie rozdzielczości 8K
 • Fizyczne (płyty!) i cyfrowe wydanie gier
 • Wsteczna Kompatybilność z PlayStation 4
Źródło: https://www.wired.com/story/exclusive-sony-next-gen-console/

Komentarze (448)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper