Gry zręcznościowe - Ranking

Filtry
Wszystkie platformy
Wszystkie platformy PS5 XSX|S NS PC PS4 XONE Wii U STADIA PS3 X360 Wii PS Vita PSP 3DS DS PSN XL eShop Mobile PS2 XBOX PSone VC GC DC GBA N64 SAT NES SNES SMD SMS AMIGA GBC NGP WSC SGG VCS ARC 3DO QUEST
Zręcznościowa
Wszystkie gatunki Akcja Bijatyka Bijatyka chodzona Ekonomiczna Horror Inna Karaoke Karciana Kinect Kolekcje Kontrolery ruchu Logiczna MMO MMORPG MOBA Muzyczna Otwarty świat Party games Platformowa Powieść graficzna Przygodowa PS Eye PS Move Roguelike RPG RPG akcji RPG taktyczny RTS Samochodówka Skradanka Slasher Sportowa Strategiczna Strzelanina Strzelanina FPP Strzelanina tak. Survival Symulacja Symulator życia Wirtualna rzeczywistość Wyścigi Zręcznościowa
Wszystkie lata
Wszystkie lata 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978

Najlepsze gry zręcznościowe - ranking TOP gier zręcznościowych

Niekiedy każdy z nas potrzebuje większego wyzwania - takiego, które nie jest związane z samym poziomem trudności walk czy bicia kolejnych rekordów czasowych w grach. Czasem szukamy takich pozycji, które pozwolą nam sprawdzać samych siebie pod kątem sterowania oraz tego, jak skoordynowana jest nasza relacja oko-ręka. Chodzi oczywiście o gatunek, który zgrabnie nazwano zręcznościowym.

Jeśli lubicie, gdy konkretne produkcje stawiają przed Wami duże wymagania, to ten tekst jest zdecydowanie dla Was. Znajdziecie tu najlepsze gry zręcznościowe, więc jestem przekonany, iż będziecie ukontentowani zawartością. Zaczniemy od opisu gatunku, następnie przejdziemy do top gier zręcznościowych w historii, aby przeskoczyć do tych, które brylują w tej generacji. Na sam koniec podsumujemy wszystko, co mieliśmy przyjemność przejrzeć. Tak więc, nie przedłużajmy! 

Najlepsze gry zręcznościowe - Opis Gatunku 

Przed przejściem do samego rankingu gier zręcznościowych warto wyklarować, o jakich tytułach będziemy tu pisać. Zasada jest dość prosta - mówimy o produkcjach, które fundamentalne zasady opierają na refleksie i sprawnym operowaniu kontrolerem. Kluczem do pokonywania dzieł tego typu są szybkość i ciągłe reagowanie na zmieniające się wydarzenia, które występują na ekranie. 

Warto tu także zaznaczyć, iż w naszym zestawieniu top gier zręcznościowych pojawią się przede wszystkim tytuły, które w dużym stopniu będą odpowiadały powyższemu opisowi. Prawdą jest bowiem, iż pod pojęciem „gier zręcznościowych” można znaleźć znacznie więcej pozycji i podciągnąć całą masę hybryd. Skupmy się więc na możliwie jak najściślejszym zestawie. Przejdźmy do rzeczy! 

Najlepsze gry zręcznościowe w historii 

Zacznijmy od zestawienia najlepszych gier zręcznościowych w dziejach! W poniższym rankingu znajdziecie legendarne pozycje, a przy tym takie, które nawet dziś mogą dać całą masę frajdy. I choć nie zabraknie tu także kilku nowszych produkcji, jestem przekonany, że wszystkie dziesięć można śmiało określić jako ikoniczne i kultowe. Co więcej - jestem pewien, że większość z nich będziecie kojarzyć. Oto one: 

Sonic the Hedgehog 3

Długo zastanawialiśmy się, którą odsłonę Sonica zamieścić wśród najlepszych gier zręcznościowych w historii. Warto wszak podkreślić, iż któraś po prostu musiała tu trafić. Ostatecznie padło na produkcję z 1994 roku, która w kapitalny sposób przebiła poprzedniczki. Dostaliśmy największą pozycję w świecie Superszybkiego Jeża, jaką tylko mogliśmy sobie wtedy wymarzyć. Świetna odsłona. 

Limbo

Warto wspomnieć tu także o kapitalnej, małej grze niezależnej, w której właściwie fabuła jest najbardziej zagadkowym elementem. Nie wiemy nic, poza tym, że idziemy przed siebie i musimy mierzyć się z kolejnymi zagadkami środowiskowymi oraz zręcznościowymi elementami, jakie są nam rzucane pod nogi, niczym kłody. Ten klimat jest jednak niepodrabialny, więc zdecydowanie warto dać szansę. 

Braid

Nie można zapomnieć tu także o świetnej pozycji od studia Thekla. Gra bazowała na dwuwymiarowych planszach (typowych dla gier platformowych) i prócz sprawdzania naszych zdolności przy pokonywaniu kolejnych przeszkód, pozwalała także manipulować czasem. To świetnie wplatało do rozgrywki elementy logiczne, które sprawiały, iż trzeba było angażować również nasze szare komórki. 

Super Meat Boy

Trzeba wspomnieć także o czymś niezwykle trudnym - o grze, w której kierujemy kawałkiem mięsa i musimy przedzierać się przez całą masę niebywale wymagających poziomów. Nawet najmniejszy błąd (zbyt długie przytrzymanie przycisku klawiatury albo setne sekund opóźnienia w reakcji) mogą decydować o tym, że po prostu zostaniemy przerobieni na mielonkę i będzie trzeba zaczynać od zera. 

Crash Bandicoot 3: Warped

Wśród top gier zręcznościowych w dziejach trzeba także wspomnieć o kultowym Jamraju. Wybór padł tu na trzecią z odsłon, albowiem była ona zdecydowanie najbardziej dopracowana i oferowała najszerszy zakres przeróżnych czynności. Rozwijała fundamentalne zasady poprzedniczek, a przy tym dodawała coś „ekstra” od siebie, dzięki czemu frajda była po prostu jeszcze większa. 

Mark of the Ninja

Może tak coś od Klei Entertainment? W 2012 roku wypuścili oni fenomenalną dwuwymiarową grę zręcznościową, w której mogliśmy wcielić się w niezwykle zwinnego ninja. Założenia były proste - mieliśmy przemierzać kolejne klimatyczne plansze, aby pod osłoną nocy kasować kolejnych wrogów, którzy mogą przeszkadzać nam w docieraniu do celu. Kluczem jest tu nie dać się zauważyć, a to wcale nie tak proste. 

Rayman Origins

Ależ to była kapitalna produkcja, gdy wydano ją w 2011. Cóż, niezależnie od upływu czasu, dalej nie odstaje od najnowszych pozycji i zapewnia znakomite godziny zabawy. Co więcej, to w żadnym wypadku nie jest coś wyłącznie dla najmłodszych, co mogłaby sugerować cukierkowa grafika. Przedzieranie się przez kolejne plansze to prawdziwe wyzwanie, a ukończenie całości na sto procent wymaga niemałych umiejętności. 

Super Mario 64

Ogromny klasyk! Choć od premiery tej pozycji minęło już kilkanaście lat, to wciąż stanowi bazę dla wielu twórców, którzy próbują sprostać legendzie. Mówimy tu bowiem o pierwszym przeniesieniu przygód kultowego hydraulika od Nintendo do świata 3D. I wyszło to znakomicie. Zabawa jest doprawdy przednia, a kolejne światy odsłaniają przed nami zaskakujące pomysły twórców. W to trzeba zagrać. 

Little Big Planet

A co powiecie na pierwszą odsłonę kultowej serii LittleBigPlanet od Media Molecule? Znakomita produkcja, zero wątpliwości i zdecydowanie topka gier zręcznościowych, jakie kiedykolwiek ukazały się w branży. Dostaliśmy tu prawdziwy worek z możliwościami, albowiem zaoferowano nam nie tylko opcje modyfikowania naszej postaci, ale także na przykład lokacji, które później mogły trafiać do Internetu. 

Super Mario Galaxy

Rok 2007 przyniósł produkcję z ikonicznym Mario, która do dziś stanowi najlepszą, jaka tylko powstała. W momencie debiutu była ona po prostu przełomowa i pod każdym względem - mechanik, płynności, grafiki - przebijała wszystko, co dostaliśmy wcześniej. Właściwie do dziś wygląda świeżo, a skoro minęło przeszło 15 lat, to możemy mówić o prawdziwym fenomenie. Top gier zręcznościowych? Bez najmniejszych wątpliwości. 

Fez

Polytron to ekipa, która przez cały swój okres wyprodukowała dwie gry - jedna z nich, którą jest właśnie Fez, okazała się niesamowitym sukcesem. Pozornie proste założenia i poszukiwanie przez Gomeza „kolejnego wymiaru” okazały się przepisem na coś niesamowitego. Dziś jest to produkcja, której po prostu nie można nie znać. Do dorwania jest za grosze, a oferuje tak cudowne doznania, iż powinno być to wręcz nielegalne. 

Najlepsze gry zręcznościowe w historii tej generacji 

Po przejrzeniu najlepszych produkcji w historii warto przejść do rankingu gier zręcznościowych, które okazały się najlepsze w tej generacji. Wszystkie z nich można dziś sprawdzić bez najmniejszego problemu, posiadając bieżące sprzęty od Microsoftu i Sony. Bez zbędnego przedłużania, oto kolejna dziesiątka produkcji zręcznościowych, które zdecydowanie powinniście poznać, jeśli lubicie ów gatunek: 

Sonic Mania

Zacznijmy od gry z Superszybkim Jeżem - bo nie można się przecież obejść bez tego! A mowa tu o znakomitej Sonic Manii, która swoim stylem i formą nawiązywała do największych hitów z początków ery tej serii. I nie można przejść obok tego obojętnie - niezależnie od tego, czy jesteście fanami, czy też pierwszy raz możecie mieć do czynienia z pozycją tego typu. Po prostu sprawdźcie, bo warto. 

Hollow Knight

W najlepszych grach zręcznościowych bieżącej generacji po prostu trzeba napomknąć o znakomitej pozycji z gatunku metroidvanii od Team Cherry. Niezwykle trudna pozycja, bardzo wymagająca, ale przy tym naprawdę satysfakcjonująca, gdy już uda Wam się uporać z pewnymi elementami wymagającymi niekiedy nadludzkiego refleksu. Obok tego tytułu nie wypada przejść obojętnie i tyle. 

Beat Saber

A skoro mówimy o najnowszej generacji, to trzeba spojrzeć także na wirtualną rzeczywistość - tu mamy na przykład kapitalnego Beat Sabera, który wymaga od nas niesamowitej koordynacji nie tyle przy klepaniu przycisków na kontrolerze, ale po prostu odpowiednio się ruszając w świecie rzeczywistym. Prawdziwy fenomen i wiele osób zgodnie stwierdzi, iż system seller, jeśli mowa o goglach VR. 

Cuphead

Ta pozycja okazała się prawdziwym hitem i bardzo szybko wydostała się z objęć branży gier wideo. Już tu robiła niesamowite wrażenie, gdy twórcy zdecydowali się zainspirować wczesnymi osiągnięciami animacji, jeśli chodzi o warstwę wizualną. Po latach dostaliśmy natomiast komiksy, a także - stosunkowo niedawno - serial na Netflix, który został naprawdę ciepło przyjęty. Gra dla prawdziwych kozaków.

Super Mario Odyssey

Mario powrócił w nowej odsłonie także na Nintendo Switch i bardzo szybko okazało się, iż jest to produkcja, która bez żadnego wstydu może stawać w szranki z innymi przedstawicielami serii o miano tej najlepszej w historii. Super Mario Odyssey stanowiło przełom i choć w momencie pisania tego rankingu nie mamy jeszcze żadnych informacji o kontynuacji, to jest to prawdopodobnie najbardziej wyczekiwana produkcja od lat. 

Ori and the Will of the Wisps

Ależ to jest piękna gra zręcznościowa! Obie odsłony serii „Ori” nie powinny zostać pominięte, ale jeśli trzeba wybrać jedną, to postawmy właśnie na tę. Cudowna grafika, prześwietne pomysły na realizację poziomów, a przy tym nieziemska oprawa dźwiękowa. Jeśli lubicie produkcje z tego gatunku, to obok tego tytułu po prostu nie możecie przejść obojętnie. A znamy ludzi, którzy kupowali dla niego Xboksy! 

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury

Na początku 2021 roku Nintendo zaserwowało nam odświeżoną odsłonę trójwymiarowych przygód Mario, które dodatkowo rozszerzono o specjalny dodatek z nowym trybem. I chyba nie trzeba tu wiele dodawać. Klasyk w dzisiejszej szacie graficznej i z poprawionymi mechanikami to coś, co po prostu trzeba sprawdzić samemu. Kolejne poziomy imponują pomysłem i niekiedy szargają nerwy, gdy okazują się kosmicznie wymagające. 

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

Wśród najlepszych gier zręcznościowych bieżącej generacji nie można zapomnieć również o zestawie trzech klasycznych gier o Jamraju, które zostały znakomicie odświeżone i odpicowane. Wyglądają naprawdę bardzo dobrze, a elementy zręcznościowe zdają się jeszcze bardziej zależeć od nas samych. I jest to znakomita sprawa, albowiem można się raz jeszcze wciągnąć i prawdziwie zakochać w tych wymagających poziomach. 

Ring Fit Adventure

Wspomnieliśmy wcześniej o Beat Saberze, który wymaga znakomitego refleksu w rzeczywistości, a nie przy okazji samego operowania kontrolerem. Podobnie jest w Ring Fit Adventure, a więc przełomowej pozycji od Nintendo, która była „prywatnym trenerem” całej masy osób podczas pandemii. Znakomity pomysł na rozgrywkę, świetnie zaprojektowane plansze i przede wszystkim wymóg zręczności, która pozwalała się spocić. 

Psychonauts 2

A co powiecie na hit z zeszłego roku? Po prostu nie można tu zapomnieć o znakomitym sequelu Psychonatus, który zaoferował nam iście oniryczną i surrealistyczną podróż po cudownym świecie. Wszystko oczywiście utrzymane w stylu pierwszej odsłony, gdzie również elementy zręcznościowe zdawały się fundamentalną częścią zabawy. To po prostu trzeba sprawdzić - zwłaszcza, iż można przez Game Passa!

Najlepsze gry zręcznościowe - Podsumowanie

I w taki oto sposób udało nam się przejść przez dwa obszerne rankingi gier zręcznościowych - jestem przekonany, że zarówno te królujące w historii, jak i te najciekawsze z bieżącej generacji, są w stanie zaserwować długie godziny przedniej zabawy. Będą wyzwaniem, ale zawsze zapewnią Wam satysfakcję, gdy ostatecznie uda się z nimi uporać. 

Mamy nadzieję, iż znaleźliście w powyższych zestawieniach top gier zręcznościowych takie tytuły, które umilą Wam kilka najbliższych wolnych wieczorów. Jest to gatunek tak obszerny, że absolutnie każdy powinien znaleźć pozycję dla siebie - można pod niego podciągnąć zupełnie różne ustawienia, klimat, a także cele. Trudno się tu nudzić i dokładnie tego Wam życzymy. Gry zręcznościowe to prawdziwa zabawa!

cropper