Gry Survival - Ranking

Filtry
Wszystkie platformy
Wszystkie platformy PS5 XSX|S NS PC PS4 XONE Wii U STADIA PS3 X360 Wii PS Vita PSP 3DS DS PSN XL eShop Mobile PS2 XBOX PSone VC GC DC GBA N64 SAT NES SNES SMD SMS AMIGA GBC NGP WSC SGG VCS ARC 3DO QUEST
Survival
Wszystkie gatunki Akcja Bijatyka Bijatyka chodzona Ekonomiczna Horror Inna Karaoke Karciana Kinect Kolekcje Kontrolery ruchu Logiczna MMO MMORPG MOBA Muzyczna Otwarty świat Party games Platformowa Powieść graficzna Przygodowa PS Eye PS Move Roguelike RPG RPG akcji RPG taktyczny RTS Samochodówka Skradanka Slasher Sportowa Strategiczna Strzelanina Strzelanina FPP Strzelanina tak. Survival Symulacja Symulator życia Wirtualna rzeczywistość Wyścigi Zręcznościowa
Wszystkie lata
Wszystkie lata 2028 2027 2026 2025 2024 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978

Najlepsze gry Survival - ranking TOP gier Survival

Potrzebujecie zastrzyku adrenaliny i porządnej dawki emocji? Jeśli tak, to zdecydowanie trafiliście do odpowiedniego miejsca. Przygotowaliśmy dla Was ranking gier survival - zestawienie z gatunku, który z łatwością zapewni Wam prawdziwie zwariowanych doznań i będzie wymagał znakomitych umiejętności przetrwania w najróżniejszych sytuacjach. Gotowi na najlepsze gry survivalowe? 

Zaczniemy od krótkiego opisu gatunku, aby lepiej wprowadzić Was w top gier survival, a następnie przejdziemy do najlepszych przedstawicieli tej kategorii, jacy ukazali się w historii. Na sam koniec - wisienka na torcie - najznamienitsze pozycje survivalowe, które można sprawdzić na bieżącej generacji. Nie zabraknie tytułów znanych, jak i tych nieco mniej oczywistych. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie. 

Najlepsze gry survivalowe - Opis Gatunku

Nie wypada zacząć o najlepszych survivalowych produkcjach, nie wspominając o tym, czym sam gatunek w gruncie rzeczy jest. Otóż mówimy tu o grach, które za fundamentalną mechanikę obierają przetrwanie. Może się to objawiać w różnych formach - możemy mówić o przetrwaniu w dziczy, na nowej planecie, pod wodą, na proceduralnie generowanych mapach, podczas apokalipsy i tak dalej… 

Wiecie natomiast, co je łączy? Najlepsze gry survival są po prostu niesamowicie wciągające i sprawiają, że niekiedy - gdy naszej postaci zaczyna brakować wody lub ciepła - sami powoli czujemy suchość w ustach i chłód na barkach. I jest to niesamowite, albowiem immersja w takich projektach jest czymś kapitalnym. Top gry survivalowe dostarczają kapitalnych emocji i uczą o przetrwaniu. A to mocne połączenie. 

Najlepsze gry survivalowe w historii

W rankingu gier survivalowych nie może zabraknąć cofnięcia się nieco w czasie i wybrania tych dziesięciu tytułów, które najbardziej zrewolucjonizowały branżę oraz sam gatunek. Przedstawimy Wam najlepsze gry survival, w które mogliśmy grać na przestrzeni różnych generacji i które jednocześnie stanowiły ogromne kroki w rozwoju całej kategorii produkcji. Sprawdźcie sami! 

RimWorld

Ten projekt od Ludeon Studios jest dość nietypowy - wszystko przez wzgląd na to, iż mamy tu do czynienia z czymś na wzór mieszanki gry strategicznej i survivalu. Każda postać w kosmicznej kolonii, którą rządzimy, ma swoją własną historię i zupełnie różne potrzeby. To bardzo niecodzienny projekt, aby być może właśnie to sprawiło, iż dziś jest on tak popularny. Warto dać szansę, bo może się podobać. 

The Forest

Kilka lat temu na ten tytuł panował prawdziwy szał - praktycznie każdy kanał na YouTube musiał mieć film z tej produkcji. Jak więc nie dać jej do naszego rankingu gier survivalowych?! W The Forest wcielaliśmy się w ocalałego z katastrofy lotniczej, którego transport rozbił się na pozornie bezludnej wyspie. Tam musieliśmy o siebie zadbać, choć zadanie było nieco trudniejsze, niż Tom Hanks miał w „Cast Away”. 

Subnautica

Subnautica to jedna z najlepszych gier survival bez podziału na ramy czasowe i spokojnie mogłaby się znaleźć także w drugiej części rankingu. Niemniej, ląduje w tym miejscu, albowiem w pewien sposób zrewolucjonizowała cały gatunek i sprawiła, że miliony graczy zechciały zanurzyć się pod powierzchnię wody, aby odkrywać tam przeróżne tajemnice. 

Don’t Starve

Ta gra ma wielu fanów! A nas ani troszkę to nie dziwi, albowiem zdecydowanie zasługuje na boom, jaki wokół niej panował jeszcze kilka lat temu. Właściwie dalej ma oddane grono graczy, którzy przemierzają brudny świat w poszukiwaniu konkretnych surowców, aby tylko rozwijać swój „biwak” i zaspokajać podstawowe potrzeby ludzkiego życia. Świetna oprawa audiowizualna i znakomicie zbalansowana rozgrywka - warto sprawdzić. 

The Long Dark

Czy trzeba być dużym studiem, aby stworzyć projekt, który zapisze się w historii na lata? W żadnym wypadku! I udowodnili to twórcy z niewielkiego Hinterland Studio w Kanadzie. Wypuścili oni survival, w którym kluczowe było przetrwanie w niesamowicie chłodnych warunkach. Co więcej, zaoferowano nam tu sporą swobodę poruszania, więc można poczuć się naprawdę pozostawionym samemu sobie. 

Green Hell

O tym dziele od Creepy Jar napisane zostało już naprawdę wiele - twórcy dążyli do jednego - chcieli zaserwować nam naprawdę trudną grę, w której każdy element może być potencjalnie zabójczy. To jedna z najlepszych gier survivalowych, jakie kiedykolwiek się ukazały - właśnie ze względu na to, jak duży nacisk zostaje położony na te mechaniki. Wszystkiego uczymy się od zera i musimy zadbać nawet o pozornie nieważne szczegóły. 

DayZ

Jeśli mówimy o najlepszych grach związanych z przetrwaniem w historii, to po prostu trzeba tu zamieścić DayZ - postapokaliptyczne MMO w konwencji survivalu od Bohemia Interactive Studio. Dziś trudno znaleźć kogoś, kto nie kojarzy tej produkcji, albowiem przez wiele lat - jeszcze we wczesnym dostępie - było o niej niesamowicie głośno. Całe tabuny graczy próbowały przeżyć w świecie groźnych zombie. 

Robinson’s Requiem

Najstarszy tytuł w rankingu gier survival, ale nie mogło się bez niego obejść. Choć oczywiście daleko tej pozycji do „ideału”, to wciąż oferuje tak wiele znakomitych rozwiązań (jak na 1994 rok), że mogła się podobać. Wcielając się w jednego z pracowników AWE, zostajemy wysłani na planetę, a następnie mamy ją odpowiednio zbadać. Początkowo wszystko wydaje się jak klasycznym RPG, ale po czasie zaczynamy rozumieć, że przetrwanie jest tu wyjątkowo trudne.  

Deus

A może nieformalna kontynuacja projektu sprzed chwili? Mówiąc o top grach survivalowych w historii, trzeba wręcz wspomnieć o tytule z 1996 roku, który pozwalał nam wcielić się w Treplieva i w swoim tempie odkrywać obce światy, aby przygotować je na potencjalny „nowy start” dla gatunku ludzkiego. Fenomenalna symulacja życia doprawiona elementami przetrwania. Klasyk i wciąż dostępny, więc warto sprawdzić. 

Minecraft

Jedna z najlepiej sprzedających się gier w historii branży i tytuł, który zna po prostu każdy. Można oczywiście twierdzić, że „jaki to survival”, ale umówmy się - gdy coś jest łatwiejsze i w nieco innej formie graficznej, to nie oznacza, że poddaje się je ostracyzmowi. Minecraft od studia Mojang to przetrwanie w najczystszej postaci i jeden z większych klasyków. 

Najlepsze survivalowe gry w historii tej generacji 

Choć na powyższej liście znalazło się kilka tytułów, które można ograć także na bieżącej generacji konsol, to mimo wszystko warto wyszczególnić również wyłącznie te, które debiutowały w ostatnich latach - tak aby nasz ranking gier survival był nieco bardziej rozbudowany i pozwolił Wam poznać większą liczbę przedstawicieli gatunku. Przygotujcie się na najlepsze gry survival, jakie można sprawdzić na tej generacji. Oto one!

7 Days to Die

Przetrwanie w świecie skażonym przez wirusa? Cóż, złośliwi napisaliby, że obecnie mamy to na co dzień! W 2016 roku, gdy ów projekt debiutował, był jedynie mrzonką science fiction. Wtedy też przerażał, albowiem rzucono nas do niedalekiej przyszłości, gdzie trzeba było przetrwać w świecie opanowanym przez krwiożercze zombie. Człowiek spadł tam w łańcuchu pokarmowym. 

Ark: Survival Evolved

Ale ile można walczyć z zombie?! W 2017 roku Studio Wildcard powiedziało „stop” i zaserwowało nam jedną z najlepszych gier survival generacji, w roli przeciwników stawiając na… Dinozaury! Trafiamy na bliżej nieokreśloną wyspę, a tam - zaczynając od zera - musimy zadbać o podstawowe wyposażenie i zaspokojenie potrzeb (tu wchodzi zbieranie surowców), aby po prostu przeżyć i dotrwać do kolejnego wschodu słońca. 

Rust

Przejdźmy do sandboksowej produkcji o przetrwaniu od Facepunch, która debiutowała w 2017 roku. Tytuł mocno inspirowany jest wspomnianym wcześniej DayZ i niespecjalnie się z tym kryto - widać to na każdym kroku. Twórca tej jednej z najlepszych gier survivalowych dążył do tego, aby wszystkie decyzje były zależne od gracza, a nie od mechanik. I chyba mu się to udało!

This War of Mine

Polska wojenna produkcja, która zasłynęła, zostając pierwszym przedstawicielem branży gier wideo w świecie „lektur szkolnych” w Polsce. Znakomita opowieść, która naprawdę mocno chwyta za serce i świetnie buduje klimat, o którym mogli opowiadać nam dziadkowie. Zdecydowanie top gier survivalowych. 

Astroneer

Nie mogło tu zabraknąć także pozycji, której cała akcja dzieje się w kosmosie! Tytuł zadebiutował stosunkowo niedawno i spotkał się z naprawdę dobrym przyjęciem. Nie ma co się jednak dziwić, albowiem proceduralnie generowane planety zdecydowanie brzmią jak coś, co może wciągać graczy. 

The Flame in the Flood

W 2016 roku fani survivalu dostali bardzo intrygującą grę, która początkowo wydaje się dość prosta w założeniach. Im jednak więcej czasu się z nią spędza i dłużej przesiaduje na podtopionych terenach, tym bardziej angażuje. To cudowna przygoda, w której głównym zadaniem jest spłynąć w dół rzeki. Brzmi prosto, ale zdecydowanie takie nie jest. 

Icarus

Ten tytuł debiutował pod koniec 2021 roku i błyskawicznie zebrał wokół siebie grono oddanych fanów. Wcielamy się tu w postać, która próbuje przetrwać w tytułowym Ikarusie, a więc czymś, co w grze nazywane jest „największym błędem w dziejach ludzkości”. Wszystko utrzymane zostało w konwencji science fiction, ale aby zacząć dążyć to terraformacji, trzeba najpierw przetrwać samemu. 

Among Trees

Niebywale przyjemna produkcja, w której lądujemy w dzikim lesie, a następnie musimy zająć się przede wszystkim jednym - przeżyciem. Choć za tytuł odpowiada małe FJRD Interactive, to wciąż możemy mówić o top grze suvrivalowej. Jest tu absolutnie wszystko - eksploracja, zdobywanie zasobów, crafting i oczywiście rozbudowywanie bazy. 

Darkwood

Stosunkowo mało znany projekt, ale fani survival horrorów powinni doskonale wiedzieć, o czym mowa. Co więcej - za stworzenie tego tytułu odpowiada polskie Acid Wizard Studio. Wydarzenia w Darkwood śledzimy z perspektywy top-down i zostały podzielone one na dwa kluczowe segmenty - w nocy bronimy się przed stworami, a w dzień ruszamy do lasu w poszukiwaniu surowców, które pomogą nam wspomnianą noc przetrwać. Proste? Może i tak, ale niezwykle wciągające! 

Frostpunk

Na koniec rankingu gier survivalowych kolejny przedstawiciel polskiej branży gier wideo! Tym razem doskonale znany Frostpunkt, który bardzo szybko zdobył uznanie krytyków i sympatię wielu fanów. Fenomenalna produkcja osadzona w bardzo chłodnej rzeczywistości, gdzie przetrwanie w wyjątkowo trudnych warunkach urosło do rangi podstawowej potrzeby. 

Najlepsze gry survival - Podsumowanie

I w taki oto sposób dobrnęliśmy do końca rankingu gier survivalowych. Mieliście okazję zapoznać się pokrótce z dwudziestoma tytułami, które bez cienia wątpliwości można określić „najlepszymi grami survival”. Sam gatunek jest oczywiście dużo bardziej rozbudowany i nie kończy się na powyższych pozycjach. Niemniej, jeśli po prostu chcecie spróbować swoich sił w kwestii przetrwania, a przy tym przednio się bawić - nasze top gry survivalowe będą w stanie Wam to zapewnić.

cropper