Metal Gear Solid

Metal Gear Solid

Ocena wg platformy:

PC 5.7
PSone 8.9

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Konami
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Skradanka
Śr. czas:
20 godzin
Premiery
Świat:
03.09.1998
Europa:
26.02.1999
Producent:
Konami
Wersja językowa:
Brak wsparcia języka polskiego angielska
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   Skradanka
Śr. czas:
20 godzin
Premiery
Świat:
03.09.1998
Europa:
26.02.1999

Metal Gear Solid - opis gry

Metal Gear Solid jest grą akcji, w której kluczem do sukcesu jest cicha infiltracja i pozostawanie w ukryciu. MGS zostało wyprodukowane i wydane przez japońską firmę Konami w listopadzie 1998 roku na pierwsze PlayStation. Na czele projektu stał niespełniony filmowiec Hideo Kojima, a jego jedyny na PSone’a tytuł jest kontynuacją wydanego w 1990 roku Metal Gear 2: Solid Snake. Tytuł zawitał także nieco później na PC. 

Akcja MGS rozgrywa się w lutym 2005 roku, w świecie alternatywny względem naszego (dotyczy to głównie sytuacji politycznej od lat 70. oraz lepiej rozwiniętej technologii). Oddział żołnierzy legendarnej formacji FoxHound przejmuje bazę wojskową na wyspie Shadow Moses, ulokowanej na archipelagu wysp na Alasce. Terroryści przejmują cały kompleks, a ich kartą atutową staje się mobilna broń nuklearna - Metal Gear REX. Ich żądania wyglądają następująco: albo otrzymają miliard dolarów i kod DNA legendarnego żołnierza Big Bossa, albo w przeciągu dwudziestu czterech godzin użyją REXa. Do akcji wkracza Solid Snake, który na prośbę starego przyjaciela, pułkownika Roy'a Campbella, ma dokonać samotnej infiltracji wyspy, uratować zakładników i zapobiec użyciu broni nuklearnej. Misja, na pierwszy rzut oka dość "standardowa", na miejscu szybko przybiera nieoczekiwany obrót. W dodatku okazuje się, że prócz Snake'a, na Shadow Moses przybył ktoś jeszcze. Metal Gear Solid jest jednocześnie niezwykle ezoteryczny, gdyż tak bliski naszej rzeczywistości świat przedstawiony, został doprawiony elementami cyberpunku oraz mistycyzmem.

Dalsza część tekstu pod wideo

 

Produkcja Konami jest trzecioosobową grą akcji z kamerą przedstawiającą wydarzenia z lotu ptaka. Gracz dysponuje wprawdzie bogatym arsenałem oraz dużą ilością ułatwiających rozgrywkę przedmiotów, jednak priorytetem jest pozostawanie w ukryciu, unikanie patrolujących teren strażników i działanie z zaskoczenia. MGS w kwestii motywów skradankowych nie stawia na realizm - Snake może przechytrzyć strażników chowając się do wnętrza kartonowego pudła czy też pukając w ścianę. Bardzo ważnym elementem japońskiej produkcji jest Codec - urządzenie, dzięki któremu gracz na bieżąco informowany jest o celach misji, umożliwiający również zapisanie stanu gry w dowolnym momencie. Ozdobą Metal Gear Solid są walki z bossami, z których każda różni się zarówno gameplayowo, jak i pod względem towarzyszącemu jej klimatowi. Antagoniści pełnią w grze jeszcze jedną istotną funkcję - najczęściej to przez ich wypowiedzi, czy też za pomocą ich czynów, autorzy pytają o ważne w życiu człowieka wartości.

 

MGS w momencie premiery zachwycił świat filmową narracją oraz rewelacyjną czołówką, przypominającą hollywoodzki film akcji. Gra do dziś robi duże wrażenie realizacją cutscenek oraz zapadającą w pamięć muzyką, którą skomponował zespół składający się z ośmiu japońskich kompozytorów.

Wideo - Metal Gear Solid

Komentarze (208)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper