Hollow Knight

TOP 10 zręcznościówek/platformówek z PS Plus Extra

Mateusz Wróbel | 07.08, 18:00

Do tej pory przedstawiliśmy Was masę zestawień z PS Plus Extra. Pokazaliśmy najlepsze wyścigówki, RPG-i, przygodówki czy gry ekskluzywne, a ostatnia lista będzie dotyczyła produkcji zręcznościowo/platformowych, czyli takich, w których główną rolę odgrywa przyjemny gameplay i rozwiązywanie niezbyt skomplikowanych łamigłówek. Oto one:

10. El Hijo: A Wild West Tale

Zestawienie otworzy El Hijo kładące nacisk na skradankę w widoku izometrycznym. Przenosimy się na Dziki Zachód i wskakujemy w buta kilkuletniego chłopca, który próbuje odnaleźć ojca. Przechodzimy przez kolejne poziomy, próbując przy tym unikać przeciwników, wykorzystując rozmaite przeszkody i wchodząc w interakcje z przedmiotami. Tylko od naszej zręczności zależy, czy uda nam się doprowadzić młodego protagonistę do swojego rodzica.

9. Jumanji: The Video Game

Jumanji: The Video Game, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam wcielić się w bohaterów znanych z popularnego filmu o tym samym tytule. Następnie w pojedynkę albo w trybie kooperacji liczącym maksymalnie czterech graczy w sesji przechodzimy przez różne areny, zajmując się przy tym pozbywaniem w kreatywny sposób przeciwników czy niszczeniem pozostawionych na nas pułapek. Wraz z przechodzeniem kolejnych aren odblokujemy nowe skórki czy umiejętności danych postaci.

8. Ice Age: Scrat's Nutty Adventure

Podobnie, jak wymienione wyżej Jumanji, Ice Age: Scrat's Nutty Adventure również jest oparte na filmie o podobnym tytule - w Polsce nosił on nazwę Epoka Lodowcowa. Młodzi odbiorcy mogą przejąć kontrolę nad doskonale znaną im wiewiórką, która próbuje odnaleźć swój zaginiony żołądź. Podobnie, jak w przypadku innych platformówek, przechodzimy przez kreatywnie stworzone przez twórców poziomy, walcząc przy tym z przeciwnikami i rozwiązując masę zagadek. Co jednak ciekawe, nie brakuje tutaj bossów, którzy mogą sprawić trudności.

7. LittleBigPlanet 3

W LittleBigPlanet 3 pierwsze skrzypce odgrywa kampania fabularna. Poznajemy ją w pojedynkę lub w trybie kooperacji ze znajomymi. Podczas niej stawiamy czoła przypadkowo wypuszczonym przez bohaterów tytanom, a także twórcy chcącemu zrównać z ziemią świat wyobraźni. Każda z postaci ma swoje własne zdolności, bez których przejście przez niektóre z poziomów byłoby niemożliwe. Dodatkowo chętni platformówek mogą ściągać i sprawdzać mapy przygotowane przez społeczność, więc nie można mówić tutaj o żadnej nudzie.

6. Hello Neighbor

Chętni wnerwić swojego sąsiada mogą zainstalować Hello Neighbor, gdzie wcielamy się w mieszkańca jednej z dzielnic i wykonujemy szereg wszelkiej maści aktywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rzucić owocem w okno domu "kolegi" albo zakraść się do jego piwnicy i zgarnąć fanty. Grę wyróżnia zaawansowana sztuczna inteligencja, która ma za zadanie przewidzieć ruchy gracza i zniszczyć jego plany. Produkcja jest bardzo przyjemna i jej głównym celem jest wywołanie uśmiechu na twarzy odbiorcy.

5. Dead Cells

Dead Cells to bezapelacyjnie jedna z najlepiej wykonanych gier pixelart. Produkcja świetnie posmakuje przede wszystkim osobom lubiącym wyzwania i powroty do pozycji z serii retro. Mamy tutaj do czynienia z widokiem 2D, a do tego wymieszanym z gatunkiem roguelike, który sprawia, że eliminowanie kolejnych oponentów wcale nie jest tak proste, jak może wydawać się to na pierwszy rzut oka. Do tego pochwalić deweloperów trzeba za bardzo dokładnie przygotowane miejscówki i spory powiew świeżości między kolejnymi miejscówkami. W Dead Cells włożono naprawdę sporo serca.

4. Little Nightmares

W zestawieniu najciekawszych gier zręcznościowo-platformowych na PS Plus Extra znajdzie się również coś ciekawego dla najwierniejszych fanów horrorów. Little Nightmares (udostępnione de facto również w sierpniowej ofercie PS Plus Essential) pozwala nam wcielić się w młodą dziewczynkę noszącą charakterystyczny żółty płaszcz. Próbuje ona uciec z domu, w którym znalazła się wbrew swojej woli. Z tego też powodu musi ukrywać się przed "koszmarami" nawiedzającymi ją w najgorszych momentach.

3. Overcooked 2

Podium otwiera znakomite Overcooked! 2: Rozgotowani, w które najlepiej grać w trybie kooperacji. Przywdziewamy wspólnie z kompanami fartuch i przygotowujemy potrawy dla oczekujących na zamówienie klientów. Podczas ich przyrządzania musimy wybierać odpowiednie składniki, a także brać udział w czymś, co przypomina szybkie sekwencje QTE - tempo tworzenia dań jest bardzo wysokie, a jeśli nie wykonamy rzeczonych aktywności w odpowiednim momencie, to z pewnością nie zadowolimy swoich gości.

2. Human: Fall Flat

Za Human: Fall Flat przemawia tona humoru. Produkcja powstała na zaawansowanym silniku, który umożliwił twórcom zapewnić bardzo intrygującą fizykę. Sterowane przez nas ludki poruszają się z ogromnym realizmem, a oprócz samego chodzenia musimy dbać również o równowagę czy manualne przenoszenie/chwytanie się innych przedmiotów. Przy tej grze nie będziemy się nudzić, a tzw. "banan" na twarzy nie będzie znikał aż do wyłączenia pozycji.

1. Hollow Knight

Najlepszą zręcznościówką - dostępna w abonamencie PS Plus Extra - jest Hollow Knight. Gra bazuje na metroidvani, a więc mamy tutaj do czynienia z grafiką 2D i akcją śledzoną z perspektywy bocznej. Przechodzimy przez kolejne mroczne poziomy, w międzyczasie wykonując setki, jak nie tysiące akrobacji czy rozwiązując kolejne łamigłówki. Jak na ten gatunek gier tytuł ekipy Team Cherry zapewnia także dość ciekawą narrację, dzięki której protagonista podczas przemierzania kolejnych aren może znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania.

cropper