Detroit become Human

TOP 10 gier przygodowych z PS Plus Extra

Mateusz Wróbel | 30.07, 15:02

W PS Plus Extra znajdziemy wiele ciekawych gier przygodowych. Tego typu produkcje są zazwyczaj "symulatorami chodzenia" opanierowanymi angażującymi mechaniki, często również łamigłówkami czy wyborami wpływającymi na dalszą część gry. Zbędnie nie przedłużając, oto dziesięć najciekawszych przygodówek z PS Plus Extra:

10. Outer Wilds

Zestawienie otwiera skrywające wiele tajemnic Outer Wilds. Głównym elementem rozgrywki jest eksploracja układu słonecznego - nie jest to proste, ponieważ główny bohater został "zamknięty" w pętli czasowej. Każda porażka sprawia, że wraca on do znanego świata i stawia czoła doskonale znanym zagrożeniom. Co ciekawe, podczas zabawy to my musimy odpowiedzieć sobie na jedno, arcyważne pytanie: czy pętlę czasową można zatrzymać?

9. The Vanishing of Ethan Carter

Jak sama nazwa wskazuje, Zaginięcie Ethana Cartera opowiada historię dotyczącą tajemniczego przepadnięcia Ethana Cartera. Wcielamy się w detektywa Paula Prospero, który trafia na trop małego chłopca i trafia do doliny, gdzie miały miejsce ciężko wytłumaczalne rzeczy. Od naszego sprytu i zręczności zależy, czy rozwiążemy dziesiątki łamigłówek, których wykonanie zbliża nas do poznania prawdy. Gra od rodzimych twórców nie trzyma nas za rączkę, więc tak naprawdę mamy pełne pole do popisu.

8. Valiant Hearts: The Great War

W porównaniu z dwiema wyżej wymienionymi produkcjami Valiant Hearts: The Great War nie jest już tak kolorowe. Twórcy zabierają nas w realia I wojny światowej i ukazują starcia z perspektywy wielu bohaterów. Historia jest bardzo angażująca i emocjonalna, ponieważ możemy przypatrzeć się, jak na konflikt zapatrują się poszczególne nacje. Sama rozgrywka jest banalnie prosta, bo największy nacisk postawiono tutaj na wzruszającą fabułę.

7. SOMA

SOMA jest brutalnym survival horrorem, w którym wcielamy się w Simona Jaretta. Biorąc udział w tajemniczych eksperymentach, trafiamy do podwodnego ośrodka badawczego. Zwiedzamy mroczne, brudne lokacje i próbujemy poznać tajemnice dotyczącego tego, dlaczego sztuczna inteligencja przejęła kontrolę nad całą lokacją. Narracja została poprowadzona w tym przypadku po mistrzowsku, a w trakcie rozgrywki niejednokrotnie zastanawiamy się nad moralnością.

6. The Last Guardian

W The Last Guardian przemierzamy ruiny i inne budowle wraz ze swoim futrzastym przyjacielem o imieniu Trico. Nawiązanie więzi nie należy do najprostszych zadań, ponieważ bestię przypominającą ogromnego psa dość ciężko opanować. Dopiero gdy zaznajomimy się ze sterowaniem, zabawa w The Last Guardian staje się przyjemnością. Dbamy o relacje z nietypowym przyjacielem, rozwiązujemy zagadki, a także walczymy z wrogami za pomocą chociażby włóczni.

5. Call of Cthulhu

Call of Cthulhu to przygodówka z wieloma elementami RPG. Wcielamy się w detektywa, który trafia do małego miasteczka i próbuje dowiedzieć się, jaki los spotkał Sarę Hawkins i jej rodzinę. Deweloperzy czerpali garściami z książek H.P. Lovecrafta, więc nie brakuje tutaj wielu elementów grozy. Spotykamy na swojej drodze niebezpieczny kult czy inne potężne istoty, a każde spotkanie z nimi może wpłynąć na psychikę protagonisty. Gra mimo średniej oprawy graficznej nadrabia klimatem i dobrze napisaną historią.

4. Observer: System Redux

W Observer: System Redux przejmujemy kontrolę nad Danielem Lazarskim, detektywem posiadającym zaawansowaną technologię pozwalającą mu lepiej sprawdzać miejsca zbrodni. Z jego perspektywy zwiedzamy krakowskie slumsy, a dokładniej to teren jednego z bloków, w którym doszło do zabójstwa. Oprócz rozwiązywania pobocznych spraw, poznawania poszczególnych mieszkańców, funkcjonariusz policji próbuje dowiedzieć się również, gdzie znajduje się jego zaginiony syn, wcześniej zatrudniony w ogromnej korporacji.

3. Until Dawn

Podium otwiera Until Dawn, które należy wrzucić do wora z przygodówkami wypełnionymi po brzegi wyborami - tymi mniejszymi, jak i większymi wpływającymi na losy bohaterów. Tym razem przenosimy się do opuszczonego, odciętego od świata miasteczka górskiego. Jeden z nastolatków zaprosił do niego swoich przyjaciół, a po przyjeździe na miejsce wypoczynek zamienia się w koszmar. Postacie cały czas ktoś śledzi, a w dodatku po piętach depczą im wygłodniałe potwory. Tylko od nas zależy, kto przeżyje, a kto zginie.

2. Stray

Stray zadebiutowało dosłownie kilkanaście dni temu i od razu skradło serca większości graczy. Mało kto spodziewał się, że nietypowa gra o kocie może aż tak wciągać. Ekipa z Blue Twelve Studio zapewniła przyjemny gameplay, pięknie zaprojektowane lokacje i wiele ciekawych rozwiązań w rozgrywce, więc Stray nie bez powodu znajduje się na liście bestsellerów. 

1. Detroit: Become Human

Najlepszą przygodówką dostępna w PS Plus Extra jest bez wątpienia Detroit: Become Human, które podobnie jak wymienione już wyżej Until Dawn, pozwala wcielić się w kilku bohaterów i poznać rozmaite wydarzenia z ich perspektywy. Przejmujemy kontrolę nad androidami - Marcusem, Karą i Connorem - i obserwujemy bunt wykorzystywanych przez ludzi maszyn. Przez niemalże całą rozgrywkę to my decydujemy, czy "roboty" również zasługują na swoje pięć minut, a także to, czy agresja w ich stronę ze strony zwykłych ludzi jest zrozumiała. Bardzo dobrze w tytule Quantic Dream wypadają również sekwencje QTE testujące naszą zręczność i spryt.

cropper