PlayStation 4 notuje kolejny genialny okres. Sony chwali się wynikami i inwestuje w PlayStation 5

Gry
2580V
PlayStation 4 notuje kolejny genialny okres. Sony chwali się wynikami i inwestuje w PlayStation 5
Wojciech Gruszczyk | 26.04.2019, 09:11

Sony opublikowało raport finansowy potwierdzający bardzo dobrą kondycję PlayStation 4. Urządzenie wciąż cieszy się świetnym zainteresowaniem i firma oczekuje, że już wkrótce gracze z całego świata kupią ponad 100 mln urządzeń.

Końcówka kwietnia to dobry moment na podsumowanie ostatniego roku podatkowego (od 1 kwietnia 2018 do 31 marca 2019 roku), więc wczoraj otrzymaliśmy konkretne informacje od Microsoftu oraz Nintendo. Teraz nadszedł czas na szczegóły od Sony.

PlayStation Plus Japan zwiastuje ramówkę z Europy. Zagramy w eksperyment Konami?

PlayStation 4 króluje

Sony potwierdziło sporą ciekawostkę – od kwietnia 2018 roku do marca 2019 roku korporacja wrzuciła na rynek 17,8 mln sztuk PlayStation 4 i jest to najlepszy rezultat wygenerowany przez konsole aktualnej generacji. Nawet Nintendo Switch (16,95 mln) nie potrafił osiągnąć takiego rezultatu.

Należy jednak zwrócić uwagę, że Sony aktualnie przedstawia dane dotyczące „wysyłki” sprzętu do sklepów. Ostatnie wyniki konkretnej sprzedaży pochodzą z grudnia – wtedy to firma informowała o 91,6 mln pudełek, które trafiły bezpośrednio do graczy.

Ostatni kwartał był dla PlayStation 4 stosunkowo spokojny i firma dostarczyła na półki sklepowe 2,6 mln konsol. Do 31 marca 2019 roku na rynek zawędrowało 96,8 mln egzemplarzy PlayStation 4.

Mimo wszystko Sony zdaje sobie doskonale sprawę, że zainteresowanie PlayStation 4 będzie słabnąć. Firma do 31 marca 2020 roku chce dostarczyć na rynek kolejne 16 mln egzemplarzy i Japończycy są przekonani, że osiągnie 112,8 mln wysłanych konsol do końca kolejnego roku fiskalnego. Dla porównania – Nintendo mówi o 17 mln i 52,74 mln.

PlayStation 4 i Sony wyniki 2019 1
 
PlayStation 4 i Sony wyniki 2019 2

Dział gier zarabia

Sony nadal czerpie garściami z działu „Game & Network”, który zanotował już 36,4 mln subskrybentów PlayStation Plus (+100 tysięcy względem poprzedniego kwartału). Firma notuje bardzo dobre wyniki dzięki produkcjom oraz subskrypcjom:

"Sprzedaż wzrosła o 367,1 mld jenów (19%) rok do roku do 2 310,9 mld jenów (wzrost o 19% w oparciu o stałą podstawę walutową). Wzrost ten wynikał głównie ze wzrostu sprzedaży gier, jak również ze wzrostu liczby abonentów płatnej usługi członkowskiej PlayStation Plus, częściowo skompensowanej spadkiem sprzedaży PlayStation 4.

Przychody operacyjne wzrosły o 133,6 mld jenów rok-do-roku do 311,1 mld jenów, głównie z powodu wpływu wyżej wymienionego wzrostu sprzedaży. W bieżącym roku obrotowym, w wyniku wahań kursów walutowych, odnotowano ujemny wpływ w wysokości 4,8 mld jenów".

PlayStation 4 i Sony wyniki 2019 4

Co dalej? Sony inwestuje w next-gena

Sony oficjalnie wspomniało już o pracy nad PlayStation 5, więc korporacja nawet w raporcie może mówić o „nowej generacji”. Japończycy zaznaczają, że muszą inwestować w produkowaną platformę:

„Oczekuje się, że przychody operacyjne zmniejszą się przede wszystkim w wyniku wzrostu kosztów rozwoju konsoli następnej generacji, spadku udziału wysokodochodowych produkcji first-party oraz negatywnemu wpływowi kursów walutowych, częściowo skompensowanego przez obniżenie kosztów sprzętu PlayStation 4".

Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że Sony nadal nie zaspokoiło rynku. Firma z jednej strony nie musi śpieszyć się z wydawaniem nowej generacji (ludzie wciąż kupują PlayStation 4), ale z drugiej strony konkurencja nie śpi.

Dobre wyniki PlayStation 4 pomogły osiągnąć lepszy rezultat względem ubiegłego roku fiskalnego – pełne zestawienie wyników zobaczycie poniżej.

PlayStation 4 i Sony wyniki 2019 3

 

Co warto przeczytać? 

Źródło: Informacja prasowa

Komentarze (121)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper