SKLEP
Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 25.04.2019 08:49
Kontroler Xbox One
1467V

Microsoft przekroczył wartość rynkową 1 biliona dolarów. Xbox motorem napędowym firmy

Amerykański gigant może świętować. Firma odnotowała lepsze przychody względem oczekiwań i w rezultacie akcje spółki poszybowały w górę. Microsoft tym samym został trzecią korporacją, której wartość rynkowa przekroczyła 1 bilion dolarów.

Analitycy oczekiwali 29,84 mld dolarów przychodów za trzeci kwartał roku obrotowego 2018/2019, ale firma wygenerowała 30,6 mld dolarów. Jest to niezwykle ciekawa informacja, ponieważ korporacja w ostatecznych wynikach podkreśla dużą rolę działu Xboksa.

Xbox One X upiększa światy. Microsoft zachęca do sprawdzania poprawionych gier

Microsoft notuje wyjątkowy okres

W trzecim kwartale roku podatkowego Microsoft osiągnął łączne przychody w wysokości 30,6 mld dolarów, co stanowi 14% wzrost względem tego samego okresu ubiegłego roku. Zysk netto wzrósł o 19%, osiągając poziom 8,8 mld dolarów.

Akcje spółki poszybowały w nocy do ponad 130 dolarów za akcję i podniosły wartość rynkową firmy powyżej 1 biliona dolarów. Microsoft stał się trzecią firmą, która przekroczyła ten próg – wcześniej wynik osiągnęli Amazon oraz Apple.

Chmura i gry to przyszłość Amerykanów

Korporacja może chwalić się tak wyjątkowymi rezultatami z dwóch powodów – 41% wzrost przychodów w ujęciu rocznym zanotowały usługi oparte na chmurze, a jednocześnie dział Xboksa notuje coraz to lepsze wyniki.

Dział gier wygenerował dla Microsoftu 5% wzrost względem tego samego okresu ubiegłego roku, a jednocześnie Amerykanie informują o 12% wzroście wyników z oprogramowania (gier) oraz usług. Czynnikiem kluczowym do osiągania zysków jest „monetyzacja i subskrypcja gier third-party”.

Xbox Live także odnotował bardzo dobry okres – 7% nowych użytkowników sprawiło, że z serwerów Microsoftu korzysta już 64 mln aktywnych użytkowników.

Co to oznacza dla gier?

Gracze mogą zacierać rączki. Microsoft już w ubiegłym roku potwierdził, że zamierza w kolejnych latach skupiać się na grach i w rezultacie firma zainwestowała ogromne pieniądze w pozyskiwanie nowych zespołów oraz przygotowanie świeżych produkcji. Na efekty musimy czekać, jednak możemy mieć pewność, że Amerykanie w kolejnych latach będą walczyć o każdego sympatyka elektronicznej rozgrywki.

To właśnie z tego powodu z zaciekawieniem powinniśmy spoglądać na tegoroczne E3 – jak wiadomo będzie to „największe wystąpienie Microsoftu w historii imprezy”, więc możemy oczekiwać porządnego bombardowania. Wśród plotek wciąż przejawiają się cztery tematy, które Phil Spencer ma poruszyć na wydarzeniu:

  • Gry – najbliższa ramówka Xboksa, mocne tytuły third-party oraz zapowiedzi na „przyszłość”
  • Usługi – Xbox Game Pass oraz Project xCloud jako przyszłość korporacji
  • Wewnętrzne struktury – na imprezie mamy poznać nowe studia, które od teraz będą pracować wyłącznie dla Microsoftu
  • Sprzęt – pierwsza zapowiedź nowej generacji

Niezwykle interesująco na pewno wygląda temat next-genów. Jak wiadomo Sony ujawniło mnóstwo konkretów o PlayStation 5, więc Microsoft nie może powiedzieć „tworzymy konsolę”. Firma musi także opowiedzieć o urządzeniu, więc pojawiają się nawet głosy, według których otrzymamy konkretną zapowiedź nowego Xboksa.

Na co warto spojrzeć?

Źródło: https://www.windowscentral.com/microsoft-crosses-1-trillion-market-cap-after-impressive-q3-results?

Tagi: microsoft xbox one xbox one x