TOP 15 gier wszech czasów - redakcja PPE wybiera

TOP 15 gier wszech czasów - redakcja PPE wybiera

Mateusz Wróbel | 21.02.2021, 17:00

Redakcja PPE w tym tygodniu postanowiła wybrać piętnaście gier wszech czasów. Bez zbędnego przedłużania, zapraszam do rozwinięcia:

15. Red Dead Redemption 2

Zestawienie otworzy Red Dead Redemption 2, czyli najnowszy projekt Rockstar Games, który został osadzony na Dzikim Zachodzie. Opowiada on historię gangu Van Der Linde, którego członkowie muszą uciekać przed pinkertonami po nieudanym napadzie w miejscowości Blackwater.

14. Tomb Raider The Last Revelations 

Tomb Raider: The Last Revelation przenosi zainteresowanych do Egiptu. Główna bohaterka marki, Lara Croft, odwiedza m.in. Kair czy Aleksandrię w celu powstrzymania nadciągającej ogromnymi krokami apokalipsy - czy jej się to uda? To zależy jedynie od naszych umiejętności.

13. Crash Team Racing

Crash Team Racing to tytuł zaprojektowany przez Naughty Dog. Amerykanie zaserwowali odbiorcom intrygującą "ścigałkę", która oferowała nie tylko interesujący model jazdy, ale także wiele trybów - przetestować je mogliśmy w specjalnym trybie przygody, w którym przechodziliśmy przez kolejne etapy historii.

12. Another World

Another World jest najstarszą grą w tymże zestawieniu, bowiem ujrzała ona światło dzienne w 1992 roku. Dwuwymiarowa przygodówka pozwoliła wcielić się nam w młodego, gienialnego fizyka, który - przez swoje rozmaite eksperymenty - zostaje przeniesiony do innego świata, co wywraca jego życie do góry nogami.

11. Need for Speed: Most Wanted

Od premiery Need for Speed Most Wanted minęło już ponad 15 lat, a stworzona przez kanadyjski oddział EA "ścigałka" wciąż pojawia się na ekranach wielu graczy, ale nie ma co się ku temu dziwić - pierwszy Most Wanted jest klasą samą w sobie.

10. Bloodborne

From Software w poprzedniej generacji konsol pokazało swój pazur nie tylko za sprawą Sekiro: Shadows Die Twice, ale także Bloodborne, które ukazało się ekskluzywnie na konsolach PlayStation 4. Mroczny i brutalny RPG był przystępny dla osób niezaznajomionych z soulslike'ami, stąd też cieszy się tak ogromną popularnością nawet wśród osób nie lubiących stawiać sobie zbyt dużych wyzwań.

9. Tomb Raider (1996)

Od Tomb Raider (1996) wszystko się zaczęło. To właśnie niemalże ćwierćwiecze temu gracze mogli po raz pierwszy wskoczyć w buty żądnej nowych wrażeń archeolożki - Lary Croft. Jej pierwsza wyprawa przeniosła ją do jednego z grobowców znajdujących się w Peru, który - jak się później okazuje - ma związek z legendarną Atlantydą będącą katalizatorem kolejnych wydarzeń.

8. God of War (2018)

God of War (2018) to gra wręcz idealna, bowiem jest dopracowana przez Cory Barloga, jak i jego utalentowany zespół, do niemalże granic możliwości. Czwarta główna odsłona marki należącej do Sony opowiedziała kolejną historię Kratosa, który tym razem musi zająć się nie tylko wrogami, ale wziąć pod opiekę swojego syna - Atreusa.

7. GTA: San Andreas

Za każdym razem, gdy piszę o Grand Theft Auto: San Andreas, robi mi się ciepło na sercu. To była jedna z pierwszych produkcji, dzięki którym zacząłem traktować gry wideo bardziej poważnie. Przygoda CJ-a, jego brata, jak i dwóch największych "ziomali" z Groove Street zrobiła na mnie ogromne wrażenie, i cieszę się na wieść, że Rockstar Games niebawem może zapowiedzieć odświeżenie kultowej części gangsterskiej serii.

6. Metal Gear Solid

Z Metal Gear Solid najwięksi zapaleńcy mogli obcować już w poprzednim wieku. To właśnie za pomocą tegoż tytułu, zmuszającego nas do cichej infiltracji wrogów i ciągłego pozostawiania w ukryciu, wielu z nas usłyszało o pomysłowym Japończyku - Hideo Kojimie - przez wielu określanym jako niespełniony filmowiec. 

5. Silent Hill 2

Silent Hill 2 to druga, tuż po ww. Metal Gear Solid, produkcja wydana przez Konami - niegdyś firmę tworzącą naprawdę świetne tytuły, obok których fani gier wideo przejść obojętnie nie potrafili. Druga odsłona serii zahaczająca o gatunek survival horror przeniosła nas do upiornego miasteczka, do którego, przez rzekomy list od swojej żony - trafił James Sunderland. Jego historia jest uwikłana w rozmaite niebezpieczeństwa, lecz jeśli przełamie swój strach, to uda mu się poznać prawdziwą wersję wydarzeń sprzed trzech lat.

4. Mass Effect 2

Pisząc o BioWare można śmiało westchnąć i powiedzieć: "kiedyś to było". Tutaj to stwierdzenie pasuje idealnie, bo Kanadyjczykom obecnie podwinęła się już dwukrotnie noga za sprawą nieudanego Anthem i średnio przyjętej Andromedy, w co trudno uwierzyć - w końcu mamy tutaj do czynienia wręcz z weteranami odpowiadającymi w przeszłości za niesamowitego Mass Effect 2 kontynuującego kosmiczną podróż pierwszego ludzkiego Widma - komandora Sheparda.

3. Final Fantasy VII

Seria Final Fantasy nie jest zbyt popularna w Polsce - zdaję sobie z tego doskonale sprawę. Warto jednakże przełamać się i sięgnąć po Final Fantasy VII (lub jego remake, który został wydany w poprzednim roku), aby zapoznać się z wciągającą jak bagno historią Clouda, byłego członka elitarnej jednostki o nazwie Soldier, i jego przyjaciół. Bohaterowie łączą siły, aby stawić czoła Sephirothowi, antagoniście, który do tej pory był uznawany za osobę zmarłą.

2. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Drugie miejsce w naszym zestawieniu zbiera rodzimy Wiedźmin 3: Dziki Gon, za którym stoi ekipa CD Projekt RED. O ile sam wątek główny w trzeciej przygodzie Geralta z Rivii nie jest najwyższych lotów (przede wszystkim przez złe przedstawienie naszych głównych wrogów, Dziki Gon), tak zadania poboczne to klasa sama w sobie. Sporą rolę w tytule Polaków odgrywa oczywiście humor, za co musimy podziękować aktorom głosowym.

1. The Last of Us (Remastered)

Wybrać grę wszech czasów nie było łatwo, lecz po podliczeniu punktów najwyższy stopień podium przypadł The Last of Us. Wydana w 2013 roku (a następnie w lekko podrasowanej wersji w 2014 roku) produkcja ustawiła dla innych deweloperów bardzo wysoko poprzeczkę, i jak widzicie, według nas nie udało się jej nikomu "przeskoczyć". Pierwsza część opowieści o Ellie i Joelu skradła nasze serca przede wszystkim dzięki dopracowanemu, jak na tamte lata, gameplayowi oraz historii, przy której trudno było się nie wzruszyć.