Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 15.10.2021
Najlepsze gry przypominające filmy, w których podejmujemy ważne decyzje
1934V

Najlepsze gry przypominające filmy, w których podejmujemy ważne decyzje

Interaktywne przygodówki, przez fanów gatunku nazywane nawet filmo-grami, są bardzo popularne wśród obecnych graczy. Decydując się na nie możemy liczyć, że poznamy starannie napisaną historię, na którą osobiście wpływamy podejmując ważne wybory. Oto dziesięć, w moim odczuciu, najlepszych tego typu gier:

10. Dreamfall Chapters

Zestawienie otworzy tytuł, który jest zdecydowanie tym najmniej popularnym, patrząc na inne pozycje w dzisiejszej liście. Mowa tutaj o Dreamfall Chapters, który zamyka z przytupem historię Zoe Castillo, przeplataną z wydarzeniami poznawanymi z perspektywy Kianie Alvane'a. Obaj bohaterowie żyją w różnych rzeczywistościach (pierwszy na Ziemi, a drugi w świecie fantasy) i muszą zmagać się z wieloma problemami. To, czy uda im się wyjść z opresji bez szwanku, zależy tylko od naszej postawy w trakcie całej zabawy.

9. Beyond: Two Souls

Beyond: Dwie Dusze to pierwsza z trzech gier ekipy Quantic Dream w tym zestawieniu. Przygoda Jodie Holmes jest w moim odczuciu najsłabszą z nich, ale to wciąż dobra, a przede wszystkim podkreślająca podjęte przez nas wybory w trakcie rozgrywki. Fabuła skupia się na przedstawieniu tajemniczej więzi między protagonistką, a znajdującą się w jej głowie duszą o imieniu Aiden. Wraz z każdym kolejnym wydarzeniem (warto zaznaczyć, że nie są one ukazane chronologicznie, co sprowadza się do większej ilości pytań aniżeli odpowiedzi) próbujemy się dowiedzieć, skąd ów "przyjaciel" znalazł się w głowie Jodie.

8. The Dark Pictures: Little Hope

Supermassive Games po bardzo krótkim "romansie" z Sony postanowiło współpracować z Bandai Namco i zaoferować odbiorcom antologię zatytułowaną The Dark Pictures. O ile pierwsza gra o podtytule Man of Medan pozostawiała wiele do życzenia, tak The Dark Pictures Anthology: Little Hope przenoszące nas do opustoszałej wioski w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, jest bardzo klimatyczne i nie wybacza błędów w sekwencjach QTE. Wiele wskazuje na to, że nadchodzące ogromnymi krokami The Dark Pictures Anthology: House of Ashes może zawiesić poprzeczkę jeszcze wyżej.

7. The Walking Dead 1-4

The Walking Dead - Season One było jedną z pierwszych produkcji, które pokazały, jak wiele można wycisnąć z tego t gatunku. Telltale Games zaskoczyło wszystkich prezentując chwytającą za serce przygodę Lee Everett, a następnie pozwalając nam poznać dalsze losy Clementine. Wszystkie części marki są już dość przestarzałe pod względem graficznym, jak i technicznym ale z racji tego, że jest to tzw. "filmo-gra", nie kłuje to aż tak w oczy, jak w przypadku gier akcji czy RPG-ów.

6. Until Dawn

Jeśli jesteście fanami przygodówek i nie boicie się horrorów, obowiązkiem jest zapoznać się z Until Dawn, nad którym pieczę sprawowało wyżej wspomniane Supermassive Games. Podobnie, jak w przypadku The Dark Pictures, przejmujemy kontrolę w wybranych sekwencjach nad jedną z pięciu dostępnych postaci i decydujemy, jak ma zachować się w obecnej sytuacji. Tylko od naszych wyborów zależy, kto opuści opuszczony, odcięty od świata domek górski w jednym kawałku.

5. Life is Strange: True Colors

Life is Strange: True Colors to najświeższa produkcja z tegoż zestawienia. Po nieudanej drugiej, pełnoprawnej odsłonie marki deweloperzy powrócili do korzeni i świetnie im to wyszło, ponieważ opowieść skupiająca się na Alex Cheng, bohaterce posiadającej nadprzyrodzone zdolności, zmusza do refleksji. Protagonistka trafia do miasteczka, w której przebywa jej brat i już na samym początku "wypoczynku" musi przeprowadzić pewne, pełne zwrotów akcji śledztwo.

4. Life is Strange + Before the Storm

Tuż za podium postanowiłem umieścić pozycję skupiającą się na Max, nastolatce ze stanu Oregon, której największą pasją jest fotografia. Bohaterka po kilku latach wraca do rodzinnego miasta i gdy dociera do nowej szkoły, próbuje odbudować relacje ze swoją dawną przyjaciółką. Ku jej zdziwieniu, Chloe zmieniła się w prawdziwego "demona" i przez wspólnie spędzany czas, zaczyna mocno wpływać na Max - w negatywnym znaczeniu. Główna oś fabularna skupia się na szukaniu najlepszej przyjaciółki Chloe, która zaginęła w nieznanych okolicznościach. Po ukończeniu Life is Strange warto od razu zapoznać się z Life is Strange: Before the Storm, oficjalnym prequelem rzeczonej przygody.

3. The Wolf Among Us

The Wolf Among Us to w moim odczuciu najlepszy tytuł stworzony przez Telltale Games. Deweloperzy postanowili przenieść nas do fantastycznego świata, w którym rolę szeryfa pełni Bigby Wolf. Protagonista korzystający z środka pozwalającego przybrać ludzką postać dba o mieszkańców Fabletown, w międzyczasie próbując rozgryźć, a następnie zniszczyć szajkę Adwersarza.

2. Heavy Rain

Heavy Rain to dla wielu graczy najlepsza produkcja dostępna na konsolach PlayStation. Trudno się temu dziwić, bo o tytule skupiającym się na historii zabójcy z origami mówi się pozytywnie aż do dzisiaj. Francuscy twórcy potrafili przygotować napisany z ogromną dokładnością scenariusz, w którym trudno doszukać się jakichkolwiek dziur. W ciepłym odbiorze pozycji pomogli także barwni bohaterzy, którzy nigdy nie stoją przed łatwym wyborem - czego by nie zrobili, to i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto podda wątpliwościom ich działania.

1. Detroit: Become Human

Najlepszy "interaktywny film"? Zdecydowanie Detroit: Become Human, które będzie tak powoli się starzeć, jak wymienione wyżej Heavy Rain. Quantic Dream za sprawą tego tytułu tylko uświadczyło w przekonaniu, że przygodówki to ich najmocniejsza strona, z której nie powinni nigdy zrezygnować. Produkcja, jak sama nazwa wskazuje, wrzucająca nas w wir akcji w Detroit, podejmuje ciężki temat, jakim jest przedstawienie nastawienia społeczności do androidów stworzonych do konkretnych celów. W trakcie rozgrywki staniemy przed setkami decyzji, które zbliżą lub oddalą odbiorców do jednego z dziesiątek zakończeń.

Tagi: Detroit: Become Human Heavy Rain Quantic Dream Sony Interactive Entertainment The Wolf Among Us Until Dawn