Heavy Rain

Heavy Rain

Ocena wg platformy:

PC 8.0
PS4 8.1
PS3 8.6

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Quantic Dream
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   PS Move
Śr. czas:
15 godzin
Premiery
Świat:
23.02.2010
Europa:
24.02.2010
Polska:
24.02.2010
Producent:
Quantic Dream
Wersja językowa:
Pełne wsparcie języka polskiego Pełna
Gatunek:
Przygodowa,   Akcja,   PS Move
Śr. czas:
15 godzin
Premiery
Świat:
23.02.2010
Europa:
24.02.2010
Polska:
24.02.2010

Heavy Rain - opis gry

Heavy Rain to gra studia Quantic Dream znanego z takich produkcji jak Omikron, Fahrenheit oraz . Gra została wydana wyłącznie na konsolę Sony PlayStation 3 w lutym 2010 roku, a kilka lat później na PS4 oraz PC. Celem rozgrywki w Heavy Rain jest złapanie seryjnego mordercy.

Najmocniejszym punktem produkcji Quantic Dream jest nieliniowość. Gra posiada kilka różnych zakończeń. Gracz bierze w swoje ręce losy czwórki osób, których losy w pewnym momencie się przeplatają. Każda z nich posiada całkiem inną historię oraz kieruje się zupełnie innymi powodami, dla których chce dowiedzieć się kim jest seryjny zabójca, wokół którego opiera się oś fabularna produkcji. Jest to tajemniczy Origami Killer który zabija młodych chłopców, za każdym razem w podobny sposób, zostawiając przy nich figurkę origami oraz kwiat orchidei.

Dalsza część tekstu pod wideo

Gracz wciela się kolejno w takie postacie jak Ethan Mars (próbuje uratować syna porwanego przez Zabójce z Origami), Scott Shelby (detektyw prowadzący sprawę kolejnych zabójstw), Norman Jayden (agent FBI zaangażowany w śledztwo), oraz Madison Paige (dziennikarka starająca się rozwikłać zagadkę nieuchwytnego zabójcy). Śmierć jednego z bohaterów nie oznacza końca gry. a akcja może toczyć się dalej, co decyduje o tym, jakie zakończenie zobaczy gracz.

Żadna decyzja, którą możemy podjąć nie jest łatwa, w grze nie ma jednoznacznych wyborów - jest tylko możliwość wybrania mniejszego zła, a każda decyzja ma znaczenie. Manipulacja uczuciami odbiorcy, ich emocjami - to się udało twórcom w pełni. Rozgrywka, przez krytyków została nazwana festiwalem QTE (Quick Time Events). Inni natomiast nazywają Heavy Rain grą przygodową lub thrillerem TPP (Third Person Perspective) - tutaj kwestia jest otwarta. Sterowanie faktycznie opiera się na poruszaniu postacią oraz wykonywanie wyświetlających się na ekranie sekwencji kombinacji przycisków na padzie. Cała rozgrywka wygląda kinowo głównie poprzez dynamiczne ujęcia kamery, które przypominają film. Tak też można spróbować zakwalifikować Heavy Rain - interaktywny film.

Gra stawia na realizm, szczególnie oddanie emocji postaci. W grze dominuje ciężka atmosfera - praktycznie cały czas graczowi towarzyszy tytułowy ulewny deszcz, który dodatkowo depresyjnie działa i tworzy specyficzny klimat produkcji. W grze nie brakuje też wulgaryzmów oraz scen erotycznych. Tytuł doczekał się jednego dodatku oraz edycji specjalnej (Move Edition), w której producenci gry zaimplementowali obsługę kontrolera ruchu PlayStation Move.

Komentarze (82)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper