FIFA 18 - Poradnik. Najlepsi gracze, Droga do sławy, FIFA Ultimate Team, porady - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

FIFA 18 - Poradnik. Najlepsi gracze, Droga do sławy, FIFA Ultimate Team, porady

FIFA 18 – Droga do sławy: opis kariery, porady, możliwości

Wojciech Gruszczyk | 30.09.2017, 08:54

FIFA 18 – Droga do sławy: opis kariery, porady, możliwości

EA Sports zdecydowało się kontynuować karierę Alexa Huntera i nie jest wielką niespodzianką, że wydarzenia zostały poprowadzone w taki sposób, by gracze mogli uczestniczyć w jego historii także w FIFA 19. Nie otrzymujemy w tym wariancie zabawy pełnej swobody, a przez sześć rozdziałów obserwujemy jego karierę. Kilkukrotnie mamy okazję zadecydować o ważnych wydarzeniach, jednak decyzje tylko w pewien sposób zmieniają rozgrywkę.

Twórcy na wstępie pozwalają zaimportować zapis rozgrywki z FIFA 17, jednak nie jest to konieczne, a pozwala wystartować z różną statystyką. Po wczytaniu posiadamy ranking 75, a decydując się na nową grę, rozpoczynamy zmagania z 71 punktami. Podjęty wybór wpływa również na pierwszy klub, ponieważ wczytując save kontynuujemy opowieść we wcześniej wybranym zespole, a gdy rozpoczniemy nową przygodę, to wybieramy jeden z klubów Premier League.

Nie musicie się obawiać o brak znajomości fabuły z FIFA 17, ponieważ deweloperzy streszczają akcję krótką animacją.

Czy decyzje mają jakikolwiek wpływ?

W trakcie opowieści wielokrotnie mamy okazję udzielać wypowiedzi, w których wybieramy jedną z trzech opcji: porywczy, wyważony oraz spokojny. Zależnie od wybranych decyzji wpływamy na relację z kibicami oraz menadżerem. Chcąc zapewnić sobie miejsce w podstawowe jedenastce bez problemów na linii trener-gracz najlepiej podążyć „spokojną drogą”, jednak w tej sytuacji zyskamy mniejszą liczbę fanów. Sporo w tym wypadku zależy jeszcze od treningów oraz postawy na boisku, ale charakter piłkarza jest jednym z czynników, który wpływa na sytuację w klubie.

Porywczy:

  • Lepsza relacja z fanami
  • Gorsza relacja z menadżerem

Wyważony:

  • Neutralna sytuacja z fanami
  • Neutralna sytuacja z menadżerem

Spokojny:

  • Gorsza relacja z fanami
  • Lepsza relacja z menadżerem

Należy jednak zaznaczyć, że nawet wybierając „porywczego Huntera” możemy bez problemu wywalczyć sobie miejsce w podstawowej jedenastce, bo nadal najważniejszym czynnikiem jest nasza gra na boisku – niezbędne i tak jest wypełnianie instrukcji trenera.

Czy branie udziału w treningach ma sens?

Jednym z najważniejszych elementów Drogi do sławy jest rozwój Alexa Huntera. Gracz nie tylko wpływa na charakter młodego piłkarza, ale zdecydowanie może rozwijać jego umiejętności – twórcy pozwalają uczestniczyć w serii najróżniejszych mini-gier, które pozwalają rozwinąć poszczególne statystyki zawodnika. Deweloperzy pozostawili opcję automatycznego brania udziału w treningach, ale zdecydowanie nie polecam tej opcji, ponieważ rozgrywka jest łatwa (zawsze możemy trzykrotnie powtórzyć trening) i tylko wykonując polecenia ręcznie mamy możliwość zebrania maksymalnej noty.

Trening jest także bardzo istotny w jednym z momentów kariery – w dwóch rozdziałach (piąty i szósty) mamy okazję współpracować z jednym z piłkarzy i w tym momencie podczas ćwiczeń zawsze rywalizujemy z drugim zawodnikiem.

Dobry rozwój Huntera jest łatwo zauważalny, ponieważ gracz otrzymuje lepszą kontrolę nad piłkarzem, może decydować się na potężniejsze strzały, lepiej gra ciałem, czy też dla przykładu potrafi znacznie celniej podawać.

Jak grać – Hunter czy zespół?

Podobnie jak w przypadku pierwszego sezonu, gracz może przed każdym meczem wybrać, czy chce kontrolować Alexa lub cały zespół. Nie ma to jakiegokolwiek wpływu na historię i zależy od własnych upodobań – ja preferuję zmagania całą drużyną, ale od czasu do czasu wcieliłem się wyłącznie w Huntera. Najlepiej wypróbować obie opcje i zdecydować, jaki styl nam odpowiada i w jakim czujemy się lepiej.

W trakcie spotkań należy wypełniać instrukcje trenera – tutaj musimy osiągnąć odpowiednią statystykę, ale również przykładowo kilkukrotnie celnie podać, strzelić bramkę, asystować, czy też po prostu wygrać mecz.

Małe nowości wpływające na wrażenia

W Drodze do sławy nie możemy stworzyć własnego piłkarza, ale tym razem otrzymujemy możliwość wpływania na wygląd Alexa Huntera. Wybieramy jedną z fryzur, decydujemy się na tatuaże lub zmieniamy ubrania. Każdy z elementów nie wpływa w większym stopniu na rozgrywkę, a są to po prostu skromne detale.

Twórcy nie zdecydowali się na symulowanie poszczególnych spotkań – każdy mecz musimy rozegrać do końca, a jedynym wyjątkiem jest moment, gdy zostaniemy zmienieni przez trenera. W grze pojawiła się jednak opcja rozgrywki z kumplem na jednej kanapie.

Rozdział 1

Początek kariery zaczyna się bardzo niespodziewanie, ponieważ główny bohater znajduje się ze swoim najlepszym przyjacielem w Brazylii, gdzie piłkarze mają okazję zagrać z miejscowymi w FIFA Street. Tryb niestety nie został wydzielony i jest to jedyna okazja do wypróbowania „ulicznej piłki nożnej”. Następnie Alex Hunter bierze udział w telewizyjnym wywiadzie z Rio Ferdinandem. Podczas „Ones to Watch” wypowiadamy się na temat swojej kariery, ale również poruszamy temat Garetha Walkera – przyjaciela z dzieciństwa. Po tym ciekawym wydarzeniu, Hunter wyrusza na tourne po Stanach Zjednoczonych, gdzie ma okazję zagrać w turnieju towarzyskim – pierwszy mecz na amerykańskiej ziemi to spotkanie z Realem Madryt, a przed rywalizacją zamieniamy kilka słów z Cristiano Ronaldo.

Alex rywalizuje jeszcze z między innymi Los Angeles Galaxy, a następnie dowiaduje się, że jego ojciec znajduje się w Stanach Zjednoczonych i pracuje dla wspomnianego klubu. Relacje mężczyzn są bardzo chłodne. Po zakończeniu tourne, piłkarze wracają do Anglii i tym samym zostaje zakończony pierwszy rozdział.

Pierwsze ważne pytanie – potrzebujesz powtórki?

Twórcy doskonale zdają sobie sprawę, że niektórzy gracze mogą nie mieć sporego doświadczenia w grach z serii FIFA, więc na samym początku Drogi do sławy pozwalają nam przejść dodatkowy trening, który wyjaśni podstawy. Jeśli jednak nie jest to Twoja pierwsza odsłona – zrezygnuj z tej opcji.

Rozdział 2

Powrót do klubu miał pozwolić Alexowi rozwinąć skrzydła i zadomowić się w angielskim zespole, jednak już po kilku pierwszych minutach w domu bohatera pojawia się jego agent, który informuje o sporym zainteresowaniu nowych klubów. Michael jest przekonany, że Huntera chcą do siebie pozyskać takie tuzy jak Bayern Monachium, Atletico Madryt, Paris Saint-Germain, czy nawet Real Madryt.

Dość prędko pojawiają się plotki o transferze do tego ostatniego, przez które Alex zostaje odesłany przez trenera na ławkę rezerwowych i może udowodnić swoją wartość w niemal przegranym meczu (wchodzimy w końcówce, przy stanie 0:3 i gramy w dziesiątkę). Wydarzenia kończą się w paskudny sposób, ponieważ Real Madryt nie wystosowuje oficjalnej prośby o transfer – okazuje się, że Michael został oszukany, a Alexowi grozi spędzenie roku w rezerwach. Na szczęście w odpowiednim momencie reaguje ojciec Huntera, który proponuje mu miejsce w Los Angeles Galaxy.

Drugie ważne pytanie – czy zwolnisz Michaela?

Agent zawiódł głównego bohatera, więc możemy go zwolnić. Niezależnie od podjętej decyzji wylądujemy w Ameryce, ale konsekwencją wyboru jest fakt, kto będzie reprezentował nasze interesy w przyszłości: ojciec czy Michael.

Rozdział 3

Dołączając do Los Angeles Galaxy rozpoczynamy zupełnie nowe życie. Alex nie jest na początku przekonany do Stanów Zjednoczonych – gdzie zazwyczaj lądują zawodnicy u schyłku kariery – ale dość prędko ma okazję udowodnić swoją wartość i stać się prawdziwą gwiazdą zespołu.

Na naszej drodze pojawia się Thierry Henry – legendarny piłkarz bierze pod swoje skrzydła młodego Anglika, zaprasza go na imprezę i utrzymuje z nim stały kontakt. W trzecim rozdziale pojawia się tajemnicza dziewczyna, która okazuje się przyrodnią siostrą bohatera – Kim jest piłkarką i zaprasza Alexa na swój reprezentacyjny debiut. Podczas meczu mamy okazję kontrolować dziewczynę i rozegrać część spotkania zawodniczkami Stanów Zjednoczonych. Rozdział ma na celu umocnienie pozycji w nowym zespole oraz lepsze poznanie rodziny.

Trzecie ważne pytanie – Thierry Henry nowym przyjacielem?

Legenda Arsenalu oraz reprezentacji Francji może stać się nie tylko mentorem Huntera, ale również jego przyjacielem. W trakcie rozdziału możemy go zaprosić na mecz Kim i tym samym umocnić przyjaźń.

Rozdział 4

Na dobry początek czwartego rozdziału mamy okazję uczestniczyć w reklamie Coca-Coli, a następnie rozpoczynamy walkę o upragniony tytuł amerykańskiej ligi. Twórcy w mocny sposób akcentują relację z ojcem protagonisty oraz jego siostrą, ale po zwycięstwie mamy okazję powrócić do Anglii. Podczas odpoczynku spotkamy się ze starym znajomym – Dannym – z którym bierzemy udział w małym treningu. Przed powrotem do Stanów Zjednoczonych pojawia się opcja transferu do jednego z trzech topowych klubów ze Starego Kontynentu.

Czwarte ważne pytanie – jaki klub wybierzesz?

O Hunterze przypominają sobie duże kluby z Europy. Na koniec czwartego rozdziału możemy dołączyć do Bayernu Monachium, Atletico Madryt lub Paris Saint-Germain. Wybór jest istotny, ponieważ to właśnie w tym klubie spędzimy ostatnie dwa rozdziały opowieści.

Rozdział 5

Po przejściu do nowego zespołu musimy wprowadzenia udowodnić swoją wartość. Nie jest to prosta sprawa, jednak tylko w taki sposób mamy pewność, że zespół będzie mógł wypełnić swój cel i walczyć o największe trofea. Sytuacja w drużynie jest trudna, więc trener wpada na pomysł, by obsadzić obok Alexa drugiego napastnika – tutaj mamy okazję dobrać do składu nowego piłkarza lub skorzystać z aktualnego: Thomas Muller, Antoine Griezmann, Dele Alli. Decyzja jest istotna, ponieważ to właśnie z tym zawodnikiem będziemy teraz tworzyć duet.

Od tego momentu odrobinę zmienia się również mechanika rozgrywki – na treningach zawsze rywalizujemy z partnerem, a podczas spotkań musimy ze sobą współpracować. Cele trenera również są nakierowane na zespołową rozgrywkę, a w trakcie meczu pojawia się dodatkowy wskaźnik relacji z drugim zawodnikiem.

Sielanka nie trwa zbyt długo, ponieważ Hunter łapie kontuzję, przez którą musi odpocząć od piłki na kilka tygodni. Klub decyduje się wysłać go do Anglii, gdzie ma odpoczywać, a gracz otrzymuje możliwość poprowadzenia kariery Danny’ego Williamsa – wielki przyjaciel Huntera ma spore problemy w klubie i tylko od nas zależy, jak potoczy się jego kariera.

Piąte ważne pytanie – pomożesz Danny’emu?

Twórcy zdecydowali się oddać w nasze łapy karierę młodego Anglika, jednak bez najmniejszego problemu możemy zrezygnować z rozgrywki. Jeśli zdecydujemy się pomóc, to rozegramy Williamsem kilka spotkań, a zostawiając go na pastwę losu, rozpoczniemy ostatni etap tegorocznej Drogi do sławy.

Rozdział 6

Po powrocie z kontuzji rozpoczyna się szósty i tym samym ostatni rozdział. Jednocześnie sezon wchodzi w decydującą fazę, a naszym zadaniem jest wygranie ligi lub pucharu. Gracz musi ponownie współpracować ze swoim partnerem z ataku.

Po zakończeniu sezonu Alex wraca do Londynu, gdzie spotyka matkę i bierze swojego dziadka do Ameryki – to właśnie w USA dochodzi do jego pierwszego spotkania z Kim. Droga do sławy kończy się tajemniczym telefonem od uznanej super-agentki Beatrice Villanovy, która chce porozmawiać z Hunterem o jego przyszłości.

Źródło: własne

Komentarze (7)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper