Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 20.03.2020 16:01
PS5 kontroler
3465V

Teraflopy w PS5 nie są najważniejsze? Doświadczony deweloper komentuje burzę

Od prezentacji PS5 trwa burza pomiędzy fanami PlayStation i sympatykami Xboksa. Gracze przerzucają się wiadomościami dotyczącymi mocy PS5 i Xboksa Series X i sytuację postanowił skomentować Matt Phillips. Jego zdaniem nikt tak naprawdę nie zwraca uwagi na liczbę teraflopów – dla deweloperów nie jest to żadna miara.

Prezentacja specyfikacji PS5 wywołała burzę, ponieważ przynajmniej na papierze PS5 wydaje się słabszym urządzeniem. Nie posiadamy tak naprawdę konkretnych informacji o samej platformie oraz jej możliwościach, ale bardzo ciekawą wypowiedź przedstawił Matt Phillips. Doświadczony deweloper miał okazję rozwijać wiele mocnych gier – pracował dla między innymi studia Crytek oraz Traveller's Tales.

Teraflopy nie interesują deweloperów?

Matt Phillips podkreślił na początku wypowiedzi, że posiada 15-letnie doświadczenie, stworzył 24 produkcje AAA na wszystkie platformy i nikt tak naprawdę nie bierze pod uwagi liczby teraflopów jako jakiejkolwiek miary. Twórcy zwracają uwagę na inne rzeczy:

“Jako programista z 15-letnim doświadczeniem i 24 wydanymi tytułami AAA na każdej maszynie Nintendo, Microsoftu oraz PlayStation, ja ani nikt z kręgu moich znajomych nigdy nie używał teraflopów jako jednostki miary do czegokolwiek. Po prostu przestańcie używać tego słowa, to jest całkowicie bez znaczenia. Co jest ważne dla jakości naszych gier na nowym sprzęcie: dobre devkity, najnowsze C++, shadery, doskonały pakiet narzędzi do profilowania CPU i GPU, szybki czas reakcji, bez sztuczek.”

Deweloper podkreślił także ważny wątek – choć najnowocześniejszy GPU i CPU pomogą, a duża ilość pamięci RAM jest również potrzebna, to jednak deweloperzy mierzą się teraz z innym wyzwaniem – dobrym doborem czasu, budżetami i zespołami. Specyfikacja w wielu przypadkach odgrywa drugą rolę.

Następnie twórca wyjaśnił, że tak naprawdę nie staje za żadną ze stron, chce aby oba urządzenia były niesamowite i sprzedawały się, jak najlepiej, ale jest po prostu zaskoczony tym, jak ludzie ślepo wierzą w liczby, które nie mają znaczenia.

Zachęcam do zapoznania się z opinią Rogera na temat wydarzenia Sony: Świat reaguje na prezentację PS5 - Sony przegrało bitwę, ale wojna dopiero się zaczyna

Na naszym serwisie sprawdzicie także:

Źródło: Matt Phillips

Tagi: Matt Phillips ps5 teraflopy xbox series x