Iza Łęcka Iza Łęcka 27.02.2020 08:55
PS5 Xbox Series X logo
3639V

PS5 i Xbox Series X z opóźnioną premierą? Analityk precyzuje problem Sony i Microsoftu

Na początku miesiąca pojawiły się pierwsze sygnały, według których PS5 i Xbox Series X mogą nie zadebiutować na rynku w 2020 roku. Panująca trudna sytuacja zdrowotna związana z epidemią koronawirusa wciąż nie została rozwiązana, część analityków więc zaczyna rozważać różne scenariusze związane z next-genami.

The Hollywood Reporter postanowił podjąć temat opóźnień w branży gier spowodowanych koronawirusem z Wuhan. Dziennikarze rozmawiali z kilkoma znanymi analitykami i interesującymi informacjami podzielił się Daniel Ahmad – przedstawiciel Niko Partner, który jako pierwszy zapowiedział opóźnienie The Last of Us 2 i jest jednym ze specjalistów chińskiego rynku.

PS5 i Xbox Seriers X z opóźnioną premierą? Są dwa scenariusze

Branża gier od dłuższego czasu boryka się z problemami, które są bezpośrednio powiązane ze zdrowiem publicznym w Chinach. Firmy rezygnują z przyjazdu na wydarzenia, zmieniają swoje plany oraz prognozy finansowe na następne kwartały, a może to być dopiero początek niedogodności.

Na PAX East i GDC nie zobaczymy między innymi Sony, a obecnie jednym z wciąż przewijających się i coraz szerzej komentowanych tematów jest produkcja next-genów. W ubiegłym roku producenci potwierdzili, że prawie 90% konsol przygotowywanych na rynek amerykański powstaje właśnie w Chinach, więc jeśli sytuacja nie zostanie opanowana – także Sony oraz Microsoft mogą mieć problem z opracowaniem urządzeń nowej generacji:

„Jeśli epidemia koronawirusa zostanie opanowana w ciągu następnego miesiąca lub dwóch, spodziewalibyśmy się, że producenci konsol będą w stanie zaspokoić popyt w okresie świątecznym zarówno na konsole obecnej generacji, jak i na konsole nowej generacji. Jeżeli producenci nie będą w stanie działać z pełną mocą produkcyjną przed końcem drugiego kwartału 2020 roku, możemy spodziewać się wpływu na wprowadzenie na rynek konsol nowej generacji, przy czym prawdopodobnym skutkiem będzie albo ograniczona podaż, albo opóźnione wprowadzenie na rynek.”

Daniel Ahmad podkreśla, że kluczowe będą dwa najbliższe miesiące, podczas których prace w fabrykach muszą wrócić do normy. Nadchodzące miesiące będą decydujące w przygotowaniu urządzeń aktualnej i nowej generacji – jak informowaliśmy, Nintendo już boryka się z problemami dostarczenia odpowiedniej liczby Nintendo Switchów na rynek japoński, aktualnie Sony oraz Microsoft jednak posiadają odpowiednie zapasy, by zaspokoić zapotrzebowanie rynku.

Opóźnienie premiery next-genów na pewno będzie stanowić ostateczność dla producentów, lecz nawet wprowadzenie ograniczonej liczby urządzeń na rynek może znacząco wpłynąć na wielu graczy. Jak wiadomo, już podczas premiery PlayStation 4 pojawiły się problemy z zaspokojeniem zainteresowania i wielu klientów musiało przełożyć plany kupienia nowej konsoli.

Sprawdźcie kolejne informacje o nowej generacji:

Źródło: https://www.hollywoodreporter.com/news/global-game-conventions-scale-back-coronavirus-concerns-1281353

Tagi: Microsoft PlayStation 5 PS5 Sony Xbox Series X XSX