Iza Łęcka Iza Łęcka 11.01.2020 03:35
PS5
8793V

PS5 nie popełni błędu PS4. Konsola posiada ogromne atuty, o których jeszcze nie wiemy

PS5 zostanie ujawnione w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Gracze mogą liczyć na kilka unikalnych funkcji, które odróżnią sprzęt od PS4. Sony nadal nie pokazało największych atutów swojego next-gena.

Świat wyczekuje na prezentację PS5, a Sony małymi krokami podgrzewa atmosferę przed tym ważnym wydarzeniem. Jim Ryan rozmawiał z redakcją Business Insider Japan, podczas dyskusji poruszając kilka istotnych kwestii.

PS5 nie popełni błędu PS4

PS4 osiągnęło zawrotny wynik, ale Sony doskonale zdaje sobie sprawę, że ten rezultat można poprawić. Jednym z problemów aktualnej generacji było opóźnienie premiery w Japonii – jak dobrze pamiętacie, Sony nie mogło zagwarantować odpowiedniej liczby urządzeń na start, więc PlayStation 4 zadebiutowało w Kraju Kwitnącej Wiśni z trzymiesięcznym opóźnieniem.

Szef Sony Interactive Entertainment podkreśla, że choć był zaangażowany w podjęcie tej decyzji, to nie jest do końca z niej zadowolony:

„Nie mogę wypowiedzieć się na temat terminu premiery lub wprowadzenia na rynek. Jednak trzymiesięczne opóźnienie w wydaniu PlayStation 4 w Japonii było decyzją, w którą byłem głęboko zaangażowany. Było to uzasadnione, ale w dzisiejszych czasach nie sądzę, aby był to dobry pomysł. Tę decyzję podjęto po wielu dyskusjach, ale mogły być inne opcje.”

Ryan podkreślił, że Sony posiada bazę 100 mln sprzedanych PS4, co przyczyniło się do bliźniaczego podobieństwa loga PS5 do tego z PlayStation 4. Korporacja chciała zachować spójność, by każdy kto zobaczy logo „PS5” miał pozytywne odczucia i pomyślał „To jest PlayStation”.

PS5 logo

PS5 nadal posiada unikalne funkcje, o których nie wiemy

Sony odsłoniło już kilka atutów PS5, jednak okazuje się, że najważniejsze dopiero przed nami. Każda platforma potrzebuje mocniejszego procesora oraz potężniejszej karty graficznej, lecz włodarze firmy zdają sobie sprawę, że trzeba przygotować „atuty”, które sprawią, że gracze będą zainteresowani kupieniem urządzenia:

„Za każdym razem, gdy pojawia się nowa konsola, procesor i grafika zostają poprawione. Są one oczywiście kuszące, ale musimy mieć też unikalne atuty. Potwierdziliśmy już wykorzystanie dysku półprzewodnikowego. Posiadanie prawie nieistniejących czasów ładowania to kluczowa zmiana.”

Już wcześniej Sony ujawniło między innymi dźwięk 3D oraz haptyczne wibracje i zdaniem Ryana – szczególnie ten drugi element wpłynie pozytywnie na doświadczenia graczy:

„Dźwięk 3D i haptyczne sprzężenie zwrotne kontrolera to także kwestie, których gdy spróbujesz, będziesz zaskoczony, jak duża jest to zmiana. Nawet samo granie w Gran Turismo Sport z kontrolerem PlayStation 5 to zupełnie inne doświadczenie. Podczas gdy gra działa dobrze z poprzednim kontrolerem, nie ma już odwrotu po tym, jak doświadczysz szczegółowej nawierzchni drogi dzięki haptycznemu wibracjom i wykorzystywania podczas gry adaptacyjnych triggerów.”

Ryan podkreślił, że w Gran Turismo Sport można grać kontrolerem z PS5 – pozostaje więc nam tylko czekać, aż Sony powie więcej na temat Wstecznej Kompatybilności lub przenoszenia swoich kluczowych IP z PS4 na PS5.

Podczas dyskusji szef SIE podkreślił, że migracja graczy z PS4 na PS5 będzie wyjątkowym wyzwaniem, ponieważ Sony nie zapomni o 100 mln użytkowników PlayStation 4. Japońska korporacja pragnie należycie zadbać o dwie generacje, ale i stopniowo przekonywać graczy do PlayStation 5.

Trzeba to jednak zaznaczyć, że choć poznaliśmy już kilka kluczowych funkcji PS5, najważniejsze dopiero przed nami – Sony wciąż ma asy w rękawie, które zostaną ujawnione dopiero w późniejszym terminie:

„Ale wiesz. Istnieje jeszcze więcej unikalnych elementów PlayStation 5, które oddzielają go od poprzednich konsol. "Większe różnice" nie zostały jeszcze ogłoszone.”

Na naszym serwisie przeczytacie także w temacie PS5:

Źródło: https://www.gematsu.com/2020/01/ps5-unique-unannounced-features-teased-by-sony-interactive-entertainment-president

Tagi: PlayStation 4 PlayStation 5 PS4 ps5 Sony