Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 20.12.2019 21:23
PS5 Xbox logo
11005V

PS5 i Xbox nowej generacji będą drogie w produkcji. Ceny konsol mają zaskoczyć graczy

Na przestrzeni ostatnich tygodni otrzymaliśmy wiele ciekawych informacji o PS5 oraz Xboksie nowej generacji. Jedyną niewiadomą pozostaje wciąż cena, ale ujawnione szczegóły pozwalają przygotowywać się na drogi sprzęt. Sony i Microsoft mają sporo dopłacać do każdej konsoli.

Sony oraz Microsoft nie komentują plotek dotyczących cen konsol nowej generacji, ale możemy mieć pewność, że PS5 i Xbox Series X trafią na rynek z bardzo mocnymi podzespołami. Deweloperzy nie będą tym razem narzekać od startu na słabą specyfikację, ponieważ producenci chcą zadbać o nowoczesny sprzęt.

PS5 i Xbox będą drogie w produkcji

Jeśli wszystkie plotki zostaną potwierdzone, producenci konsol dopiero na E3 2020 przedstawią informacje o cenach, ponieważ nie będzie to dla nich komfortowa sytuacja – konsole mają być droższe od aktualnej generacji, co od początku może negatywnie wpłynąć na reakcje graczy.

Wszyscy chcą jak najmocniejszych platform, ale trzeba pamiętać, że każdy element włożony do pudełka kosztuje. Sytuację bardzo mądrze przybliża Daniel Ahmad (to on potwierdził między innymi przełożenie premiery The Last of Us 2), który zaznacza, że urządzenia muszą kosztować ponad 400 dolarów, ponieważ w innej sytuacji – Sony i Microsoft będą tracić ogromne pieniądze na każdym sprzedanym egzemplarzu. CPU, GPU, RAM i dysk SSD ma kosztować ponad 200 dolarów – a to tylko część całej konsoli.

Trzeba oczywiście pamiętać, że producenci niemal za każdym razem na początku życia platform muszą do nich dopłacać – ale nikt nie chce sytuacji z PlayStation 3: koszt urządzenia wynosił 800 dolarów, sprzęt kosztował 500 dolarów, więc Sony na każdym sprzedanym egzemplarzu traciło 300 dolarów.

Cena PS5 i nowego Xboksa zaskoczą?

W sprawie samej ceny wypowiedział się Richard Leadbetter z Digital Foundry, który uważa, że Xbox nowej generacji nie powinien kosztować mniej niż 499 dolarów, ale zarazem nie więcej niż 599 dolarów. Trudno w tej sytuacji przeliczać kwoty na złotówki, jednak biorąc pod uwagę przelicznik jeden do jednego (dolar=euro) możemy mówić o 2125-2551 zł za next-genową konsolę.

Sony oraz Microsoft dopłacając do platform będą na początku zarabiać na grach, akcesoriach oraz usługach. Pewnym rozwiązaniem problemu może okazać się tańszy next-genowy Xbox, który wciąż pojawia się w plotkach, ale trudno powiedzieć, jak w tej sytuacji będzie prezentować się cena.

Kupicie next-gena za 2500 zł?

Warto sprawdzić:

Źródło: https://www.psu.com/news/checkpoint-ps5-will-either-be-sold-at-a-significant-loss-or-at-a-400-plus-rrp/

Tagi: cena koszt produkcji Ps5 xbox