Iza Łęcka Iza Łęcka 20.12.2019 08:28
Xbox nowej generacji
3398V

Xbox nowej generacji chwalony za moc. Randy Pitchford zaatakował Phila Spencera

Microsoft wciąż nie potwierdził ostatecznych informacji dotyczących wydajności next-genowego Xboksa. Zdaniem specjalistów szykuje się „nadzwyczajnie” wydajna konsola, która „ustali na nowo zasady projektowania” urządzeń. Nie zgadza się z tym szef Gearbox Software.

O mocy Xboksa nowej generacji krążą już legendy. Phil Spencer ma zaprezentować siłę platformy na początku przyszłego roku, ale już teraz Digital Foundry postanowiło przyjrzeć się urządzeniu. Zdaniem specjalistów, specyficzny wygląd sprzętu jest spowodowany trudnościami w technologii – produkcja procesorów nie nadążyła z ambicjami Microsoftu do stworzenia niezwykle wydajnej konsoli. Firma prawdopodobnie musi nadal korzystać z takiej samej liczby tranzystorów co w Xboksie One X, więc inżynierowie mogli jedynie zwiększyć wydajność częstotliwości – i to znacząco. Dlatego też trzeba było zdecydować się na pokaźnych rozmiarów chłodzenie, gdyż nowy Xbox prawdopodobnie wytwarza bardzo dużo ciepła. W samym tekście pojawia się ciekawa analiza, według której pracownicy korporacji z Redmond mogą wyeliminować problem liczby tranzystorów między innymi za sprawą technologii VRS, której zadaniem będzie znaczące zwiększenie wydajności.

Analiza Digital Foundry kończy się wymownym stwierdzeniem, że obie konsole nowej generacji stawiają na niestandardowy rendering, który może być możliwy wyłącznie na nowoczesnych PC. Jednak jeśli wskazania są prawdziwe, to Microsoft opracował GPU dla konsoli, który jest bardziej wydajny i bogatszy w funkcje niż jakikolwiek sprzęt Navi przygotowany przez AMD w 2019 roku - tym samym specjaliści zasugerowali, że to Phil Spencer ponownie dostarczy najpotężniejszą konsolę na rynku.

Na tekst odpowiedział szef Xboksa – jego zdaniem Digital Foundry wykonało dobrą robotę, ponieważ w miarę spowalniania prawa Moore'a i zwiększenia ambicji, inżynierowie muszą decydować się na „innowacje projektowe”. Istotne będą również ulepszenia w oprogramowaniu (takie jak wspomniany VRS), który na nowo wyznaczy zasady projektowania konsol i zapewni „nadzwyczajną moc”.

Słowa Spencera postanowił skomentować Randy Pitchford – szef Gearbox Software – który zapytał wprost, ile tranzystorów znajduje się w najnowszym Xboksie. Następnie podkreślił, że chociaż „ambitna wiadomość o Xboksie One X była inspiracją”, to jednak informacje o Series S „są raczej wymówką”.

Dla wyjaśnienia – Prawo Moore'a jest określane do dowolnego opisania postępu technologicznego. Według tego prawa „moc obliczeniowa komputerów podwaja się co 24 miesiące”, a w układzie scalonym optymalna liczba tranzystorów jest zwiększana w następnych latach zgodnie z trendem wykładniczym – podwaja się niemal równo w odcinkach czasowych.

Dyskusję powinna zamknąć dopiero oficjalna prezentacja specyfikacji Xboksa i wyjaśnienie wszystkich możliwości konsoli. Na takie szczegóły musimy niestety zaczekać do przyszłego roku.

Na naszym serwisie polecamy także:

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-xbox-series-x-reveal-analysis

Tagi: phil spencer randy pitchford Xbox Xbox Series X