Iza Łęcka Iza Łęcka 07.12.2019 02:00
PS4 Pro
10379V

PS5 Pro może wydłużyć życie generacji. Sony wspomina o mocniejszej wersji sprzętu

PS4 mogło wprowadzić trend, który zostanie wykorzystany także w przypadku PS5. Japońska korporacja na rok przed premierą PlayStation 5 wspomina o możliwości przedłużenia generacji przez PS5 Pro.

PS5 zadebiutuje na rynku pod koniec 2020 roku - konsola może być pierwszym sprzętem z serii PlayStation 5. obserwując wcześniejsze dokonania, Sony na pewno zdecyduje się na PS5 Slim, ale obok chudszego next-gena może w przyszłości zadebiutować także mocniejszy PS5 Pro.

PS5 Pro wydłuży generację

Świadkami takiego scenariusza byliśmy na aktualnej generacji. Sony oraz Microsoft zaproponowali graczom PS4 Pro oraz XOne X, tym samym oferując dodatkową moc deweloperom, którzy mogli zadbać o płynniejszą rozgrywkę i lepszą grafikę. Podobnej sytuacji możemy doświadczyć na następnej generacji: ze względu na zbyt szybki rozwój technologii, PS5 może potrzebować wsparcia.

Sprawę dokładnie przedstawił Masayasu Ito, wiceprezes wykonawczy ds. inżynierii sprzętu i operacji w Sony Interactive Entertainment, który wspomina o rozwinięciu PS4 przez PS4 Pro w kontekście PS5:

"W przeszłości cykl dla nowej platformy wynosił od 7 do 10 lat, ale ze względu na bardzo szybki rozwój i ewolucję technologii, teraz tak naprawdę cykl platform trwa od 6 do 7 lat. W tej sytuacji nie możemy w pełni dogonić szybkiego rozwoju technologii, dlatego sądzimy, że okres ten w przypadku PS5 będzie trwał od 6 do 7 lat. Ze względu na to, w ramach cyklu życia platformy, powinniśmy być w stanie zmienić sam sprzęt i spróbować uwzględnić postęp technologiczny. Przy tym założeniu, takim testowym przykładem był PS4 Pro, który zadebiutował w połowie cyklu PS4.”

Sony ma na pewno bardzo dokładne plany dotyczące całej nadchodzącej generacji, a Masayasu Ito mógł jedną wypowiedzią zapowiedzieć nadejście PS5 Pro. Konsola może wydłużyć życie PlayStation 5 i sprawić, że następna generacja trafi na rynek dopiero w 2030 roku – jeśli przyjmiemy, że PS5 i PS5 Pro zapewnią taką moc, by przetrwać cały cykl.

PS5 Pro? Ale to już było

Temat PS5 Pro nie pojawia się pierwszy raz w branży growej. We wrześniu  informowaliśmy o plotce, według której Sony może już w dniu premiery PS5 zaproponować graczom dodatkową wersję konsoli. W tej sytuacji nie otrzymalibyśmy mocniejszego PlayStation 5, a konsolę z większym dyskiem.

PS5 skorzysta z nowoczesnych dysków SSD stworzonych na zlecenie Sony, które według niepotwierdzonych informacji będą bardzo drogie. Japońska korporacja mogłaby w tej sytuacji wrzucić na rynek nawet trzy modele konsoli nowej generacji (z różnymi dyskami: 256GB/512GB/1TB) i zapewnić graczom stosowny wybór. Podążając drogą Apple, Sony mogłoby nie zmieniać specyfikacji urządzenia, a w głównej mierze skupić się na modyfikacji dysku.

Trudno przewidzieć, na jaki ruch w ostateczności zdecyduje się Sony, jednak PS4 mogło zapoczątkować kierunek, którym podąży PS5 i następne konsole producenta. Sony jest już gotowe na premierę PS6, PS7, PS8, PS9, a nawet PS10 – firma zarejestrowała odpowiednie znaki towarowe.

Posiadaczy PS4 powinny zainteresować także poniższe wiadomości:

Źródło: https://gamingbolt.com/ps5-might-prolong-its-life-with-mid-cycle-refresh-similar-to-ps4-pro-sony-suggests

Tagi: PS4 ps4 pro PS5 Sony