Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 22.08.2019 13:31
PS5 logo
10606V

PS5 coraz bliżej. Patent prezentuje dev-kit, ale tak może ostatecznie wyglądać PlayStation 5

Od kilku dni światowe media zastanawiają się, czym tak naprawdę jest tajemniczy patent zarejestrowany przez Sony. Okazuje się, że jest to dev-kit PlayStation 5, jednak w ostateczności tak właśnie może wyglądać PS5.

We wtorek informowałem naszą społeczność o tajemniczym patencie Sony. Sprzęt został oczywiście połączony z PlayStation 5, jednak część znawców sądziła, że mogliśmy zobaczyć dev-kit urządzenia.  Mogliśmy sądzić, że temat ucichnie, jednak dość niespodziewanie skomentował jeden z deweloperów z Codemasters.

„To dev-kit, który mamy w biurze.

Patent Sony pokazuje PlayStation 5 devkit – a może nawet samą konsolę.”

Powyższe słowa napisał na Twitterze Matthew Stott, który po kilku minutach usunął swoją wpadkę z mediów społecznościowych, ale... Mleko się rozlało. Starszy artysta z Codemasters ma teraz bardzo duże problemy. 

PS5 devkit PlayStation 5

PS5 - tak wygląda dev-kit

Na pewno warto wyjaśnić, że Sony rozesłało specjalne wersje swojego next-gena deweloperom już na początku roku, jednak tylko nieliczni zobaczyli urządzenie. Każde studio podpisało bardzo restrykcyjną umowę, która zabrania mówić cokolwiek na temat sprzętu japońskiej korporacji.

Miałem okazję rozmawiać z jednym z deweloperów, który ma okazję pracować już nad pierwszymi grami dla PlayStation 5 i podczas rozmowy usłyszałem tylko: „ja naprawdę nie mogę nic powiedzieć”. Sony wysłało sprzęt wyłącznie dla wybranych zespołów, by mieć pewność, że jakiekolwiek informacje nie zostaną opublikowane przed prezentacją...

PlayStation 5... A może ostateczna wersja konsoli?

Matthew Stott podkreśla, że właśnie tak wygląda dev-kit, ale nawet ostateczna wersja konsoli może przyjąć podobny wygląd. Słowa są dość znaczące –prawdopodobnie twórcy otrzymali wstępne informacje dotyczące finalnej prezentacji PlayStation 5.

Oczywiście w tej sytuacji Sony zadba o odpowiednie odświeżenie – z przodu na pewno nie zobaczymy tylu wejść USB, możemy podejrzewać, że czytnik zostanie odrobinę schowany i finalna wersja powinna zostać pozbawiona diod, które znalazły się także na dev-kicie PS4.

PS5 – wszyscy szykują się do prezentacji

PlayStation 5 ma zostać ujawnione na początku 2020 roku. Sony podobno rozsyła zaproszenia do deweloperów, którzy otrzymają szansę pokazania swoich gier zmierzających na PS5. W Sieci pojawiają się nawet głosy dotyczące szczegółów prezentacji – firma chce skupić się na samej specyfikacji i tylko wspomnieć o produkcjach, ponieważ same tytuły będą ozdobą zbliżającego się E3 2020. Japończycy nie zamierzają kolejny raz odpuścić i chcą pojawić się w Los Angeles.

PS5 wygląd

PlayStation 5 – cena sporym problemem dla wszystkich

Cena PlayStation 5 prawdopodobnie nie została jeszcze ustalona z jednego powodu – dopiero od grudnia ma obowiązywać nowy podatek, przez który producenci między innymi konsol będą zmuszeni do płacenia 25% akcyzy na sprzęt tworzony w Chinach. Problem wpłynie nie tylko na działania Sony – w ostatnich dniach Tim Cook (szef Apple) spotkał się w tej sprawie z prezydentem USA. Już teraz mówi się, że PS5 będzie drogą konsolą.

PS5 – co już potwierdziło Sony?

 • PlayStation 5 powstaje od 4 lat
 • Deweloperzy zostali wyposażeni w dev-kity
 • PS5 będzie wspierać ray-tracing
 • Sony stawia na bardzo szybki SSD przygotowany specjalnie na zamówienie
 • CPU: AMD Ryzen trzeciej generacji z 8-rdzeniami
 • GPU: Niestandardowy Radeon Navi
 • Wsparcie dźwięku 3D (nowa jakość rozgrywki)
 • PS5 będzie kompatybilne z PlayStation VR
 • Wsparcie rozdzielczości 8K
 • Wsparcie płyt i cyfrowe wydanie gier
 • Urządzenie otrzyma Wsteczna Kompatybilność z PlayStation 4

Warto spojrzeć:

Źródło: Twitter

Tagi: PlayStation playstation 5 ps5 sony

Nie przegap