Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 29.09.2020
Gry survivalowe - TOP 10
1147V

Gry survivalowe - TOP 10

Gry survivalowe od dawna cieszą się ogromną popularnością, jednak to przez ostatnie lata panował prawdziwy szał na ten gatunek. W całym zalewie produkcji o przetrwaniu ukazało się całkiem sporo takich, które zdecydowanie warto poznać. 

Pamiętam bum na gry o survivalu, który wybuchł lata temu. Sukces kilku tytułów sprawił, że każdy chciał mieć w swoim portfolio tego typu projekt. Prawdopodobnie niemały wpływ na takie działania miał fakt, że pozycje o przetrwaniu dawały spore poczucie immersji. Musieliśmy dbać o zdrowie, ale także choćby poziom sytości naszego bohatera – im dalej w las, tym bardziej to rozwijano, albowiem pojawiała się także konieczność utrzymywania choćby napojenia i higieny. 

I choć nigdy nie eskalowało to do poziomu fenomenu gatunku Battle Royale, to do dziś powstaje cała masa genialnych produkcji, które traktują o przeżyciu. Przeważnie zostajemy rzuceni w sam środek konkretnego zadupia (że pozwolę sobie na mały wulgaryzm) i musimy sobie radzić. Raz dostajemy samouczek, innym razem zdajemy się na intuicję i ewentualne doświadczenie z innych, podobnych gier. 

W całym zalewie dobrych przedstawicieli tej tematyki można niestety trafić także na takie, które potrafią zrazić. Z tego względu przygotowałem dla Was dziesięć projektów o przetrwaniu, które zrobiły na mnie największe wrażenie i które ze spokojem mogę Wam polecić. Jeśli pominąłem taki, który Wam przypadł do gustu, koniecznie wspomnijcie o nim w sekcji komentarzy

Rust - gry survivalowe

Pierwszą pozycją w zestawieniu jest sandboksowa gra o przetrwaniu od niezależnego studia Facepunch. Twórcy nie kryli inspiracji DayZ, co widać na każdym kroku. Już na starcie zostajemy rzuceni do dużego, otwartego świata, gdzie prócz przeciwnika w postaci głodu i zdrowia, musimy mierzyć się także z innymi graczami – podstawą będzie więc bezpieczne schronienie. Główny autor Rust, Garry Newman, postawił sobie za punkt honoru, aby każda decyzja graczy była zależna tylko i wyłącznie od nich – bez nacisku ze strony mechanik. 

Astroneer - gry survivalowe

Na liście nie mogło zabraknąć także gry dziejącej się w kosmosie! Interesujący twór od System Era Softworks został bardzo ciepło przyjęty przez graczy i krytyków, gdy debiutował w ubiegłym roku. I nie jestem tym faktem ani trochę zaskoczony! Dostajemy bowiem masę proceduralnych planet, w których możemy kopać, aby odkrywać ciekawe artefakty oraz przeróżne surowce – wszystko to pozwala nam później tworzyć narzędzia, pojazdy, a nawet bazy! Jak więc widać, o system craftingu zadbano tu bardzo pieczołowicie!

The Forest - gry survivalowe

Pamiętam szał, jaki panował na tę grę, gdy kilka lat temu zagrywali się w nią praktycznie wszyscy twórcy internetowi. Nic w tym dziwnego, miała ogromny potencjał. Wcielaliśmy się bowiem w bohatera, którego samolot rozbił się na pozornie bezludnej wyspie. Musieliśmy więc zadbać o odpowiednie zaspakajanie potrzeb fizjologicznych, a także dach nad głową. Później w grę wchodziło także bezpieczeństwo, albowiem być może... Wcale nie jesteśmy tam sami. 

Terraria - gry survivalowe

Minecraft w 2D, prawda? Nieprawda! Uważam, że dużą ujmą dla niezwykle ciekawego projektu Re-Logic z 2011 jest określenie jej jako gorszej wersji dzieła od Mojang. Terraria ma bowiem sporo do zaoferowania i wiele mechanik, których w kanciastej grze brakuje. Odnoszę wrażenie, że znacznie bardziej postawiono tu na elementy przygody, a perspektywa tylko pomaga i sprawia, że całość jest znacznie ciekawsza. 

Don’t Starve - gry survivalowe

Świetna gra, która zyskała drugie życie za sprawą Don't Starve: Together pozwalającego na rozgrywkę wieloosobową. Bardzo ciekawa konwencja na przedstawienie wszystkiego z rzutu przypominającego izometryczny i niebywale wciągający świat, którego klimat był tak ciężki, że można było ciąć go nożem – choć warto byłoby to przemyśleć dwa razy, albowiem narzędzia w tej grze są na wagę złota. Mocno polecam! 

The Long Dark - gry survivalowe

Kanadyjczycy wiedzą, jak stworzyć porządną grę o przetrwaniu! Świetnie pokazali to utalentowani twórcy z małego Hinterland Studio, którzy wydali na świat The Long Dark. Jest to bowiem bardzo dobry symulator survivalu, gdzie zmuszeni jesteśmy przetrwać w bardzo nietypowych warunkach – porażającego zimna. Ogromną zaletę produkcji stanowi swoboda w poruszaniu – możemy iść właściwie wszędzie, gdzie chcemy, a świat jest niezwykle rozległy i interesujący. Wszystko to podkreśla charakterystyczna warstwa wizualna. Warto wspomnieć, że tytuł debiutował zaledwie kilkanaście dni temu na Nintendo Switch i sprawdza się świetnie! 

Green Hell - gry survivalowe

Niezwykle świeży projekt, który zadebiutował na PC zaledwie rok temu. Twórcy ze studia Creepy Jar rzucają nas do amazońskiej dżungli i stawiają przed nami dość wymowne zadanie, którym jest oczywiście przeżycie. Wszystkiego uczymy się od zera i musimy zadbać, aby mieć co jeść, co pić, a także gdzie mieszkać i czym bronić się przed drapieżnikami. Zabić nas może nawet najmniejsze zadrapanie, do którego wda się zakażenie... To niebezpieczny teren, a my musimy wspiąć się na samą górę łańcucha pokarmowego. 

Subnautica - gry survivalowe

Tym, co najbardziej wyróżniało projekt z 2014 traktujący o przetrwaniu, było umieszczenie lwiej części akcji pod wodą. Jak powszechnie wiadomo, dużo lepiej orientujemy się w kosmosie, niż na dnie oceanów naszej planty. Bezkresny błękit, a niżej także czerń, przerażają nas i są u wielu osób przyczyną panicznego strachu. Brat mojej ukochanej określił ją dość prostym stwierdzeniem: "jest czasem miła, a czasem straszna". Biorąc pod uwagę to, jak dobrze Subnautica została przyjęta, można wnioskować, iż była to świetna decyzja.

This War of Mine - gry survivalowe

Nie mogło zabraknąć także polskiego akcentu – i to nie byle jakiego! Warto bowiem przypomnieć, że niezwykle głośna gra od rodzimego 11 bit studios weszła niedawno do kanonu nieobowiązkowych lektur szkolnych. Przyczyniła się przy tym w znacznym stopniu do popularyzacji branży. Tytuł świetnie miesza elementy survivalu i strategii, rzucając nas w wir wojennych wydarzeń, widzianych oczami szarych ludzi. Dokładnie takich jak każdy z nas. 

Minecraft - gry survivalowe

Jeśli mieliście okazję czytać mój tekst z ubiegłego tygodnia, „Minecraft – historia fenomenu branży gier wideo”, to na pewno spodziewaliście się, że także w tym zestawieniu go umieszczę. To pozycja, której jednym z głównych założeń jest właśnie przetrwanie – w tym celu możemy budować praktycznie wszystko i podobnież prawie każdy blok niszczyć. Dodatkowo zbieramy, hodujemy i sadzimy, a wszystko po to, by utrzymywać odpowiedni poziom zdrowia oraz sytości. Jestem pewien, że nie muszę dokładnie opisywać założeń – to jeden z głośniejszych tytułów w dziejach. 

Tagi: 4J Studio / Mojang gry Microsoft Game Studios Minecraft przetrwanie Survival