Mateusz Wróbel Mateusz Wróbel 31.07.2020
Nie tylko Assassin's Creed Odyssey. Gry z najpiękniejszym otwartym światem
6927V

Nie tylko Assassin's Creed Odyssey. Gry z najpiękniejszym otwartym światem

Na rynku gier jest wiele pozycji oferujących otwarty świat, lecz niewiele z nich potrafi zauroczyć odbiorcę. 10 produkcji z najciekawszym otwartym światem znajdziecie w rozwinięciu tekstu.

Większość gier z otwartym światem przynudzają po kilku godzinach rozgrywki. Niektórzy twórcy nie potrafią wykreować świata tak, aby zainteresował on przez kilkadziesiąt odbiorcę, a dobrym przykładem jest tutaj ELEX. Są jednak takie tytuły, których tereny zauroczyły prawie każdego nabywcę. Dziesięć z nich umieszczam poniżej - zaznaczam, że są to jedynie produkcje z obecnej generacji.

10. Forza Horizon 4

Dla wyścigowej produkcji Forza Horizon 4 musiało znaleźć się miejsce w tymże zestawieniu. Seria, za którą odpowiada brytyjskie studio Playground Games, po upalnej Australii w Forza Horizon 3, postanowiło przenieść nas do Wielkiej Brytanii. Świat gry jest tak piękny, że często chce się zasiąść za kierownicą wirtualnego samochodu i pojeździć przepisowo, aby zwiedzić przygotowane przez deweloperów lokacje.

9. Death Stranding

Death Stranding podzieliło graczy na dwie grupy - pierwsza z nich to ci, którzy najnowszą produkcją Hideo Kojimy zachwycają się, a druga to osoby nierozumiejące fenomenu „symulatora kuriera”. Ja osobiście należę do tej pierwszej, bowiem przygoda Sama Bridgesa zauroczyła mnie pod wieloma względami. Podróże były dość czasochłonne, ale dokładnie zaprojektowane tereny, jak i wysokiej jakości oprawa wizualna wynagradzały nasz wysiłek. Zwiedzanie stworzonego na potrzeby tytułu kraju i odbudowa Ameryki były wyjątkowym doświadczeniem.

8. Assassin's Creed: Origins

Najnowsze gry z serii o zakapturzonych zabójcach nie stoją na wysokim poziomie, jeśli mówimy o warstwie fabularnej czy też zadaniach opcjonalnych, które są generyczne do bólu. Assassin's Creed: Origins obronił się wyjątkowym światem, który zabrał obrońców do tętniącego życiem na każdym kroku Egiptem. Sterując Bayekiem czuło się, że akcja produkcji rozgrywa się w starożytności - mogliśmy zwiedzać piramidy, miasta (takie jak Aleksandria, Fajum) czy również brać udział w wymagających pustynnych wyprawach, podczas których fatamorgana nie dawała graczom spokoju.

7. Divinity: Original Sin 2

Larian Studios, po sukcesie, jakim było Divinity: Grzech Pierworodny, postanowiło stworzyć jego pełnoprawną kontynuację, czyli Divinity: Original Sin II. Belgowie ponownie nie zawiedli oczekujących, bowiem dwójka to tak naprawdę jedynka, z tym, że mamy tutaj do czynienia z bardziej interesującą fabułą, kilkoma nowymi mechanikami, a także z jeszcze ciekawszym światem opanowanym przez krwiożercze potwory, który jest dopracowany do maksimum, mimo tego, że mamy tutaj do czynienia z tytułem obsługującym widok izometryczny.

6. Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn, mimo że powstało ponad 3 lata temu, to pokazało każdemu graczowi, ile mocy drzemało w PlayStation 4. Fantastyczna kraina, którą opanowały wrogie, zbuntowane maszyny uprzykrzające życie każdemu mieszkańcowi doliny, oferuje różnorodne tereny - począwszy od zwykłych bagien, a skończywszy na ruinach pozostałych po pradawnej cywilizacji. Wszystkie te lokacje ma szansę zwiedzić główna bohaterka najnowszej produkcji Guerilla Games, Alloy, rudowłosa dziewczyna, która wraz z biegiem czasu przeradza się w niebezpieczną wojowniczkę.

5. Wiedźmin 3

Trudno znaleźć temat dla zestawienia, w którym nie znalazłby się nasz rodzimy Wiedźmin 3: Dziki Gon. Jeśli mowa o otwartym świecie, ostatnia część przygód Geralta musiała się tutaj znaleźć, innej opcji po prostu nie ma. Novigrad, Skellige czy Toussaint to jedne z najlepiej zaprojektowanych lokacji, które dane było mi zwiedzić. Jedynie bolały mnie generyczne lasy, które zostały dodane tylko i wyłącznie po to, aby zapchać mapę dodatkowymi pytajnikami.

4. Kingdom Come: Deliverance

Jeśli mowa już o zalesionych terenach, Warhorse Studio zrobiło to o wiele lepiej w Kingdom Come: Deliverance, tytule opowiadającym o podbojach syna kowala - Henryka. Przemierzając lasy często natrafiamy na obozy drwali, opuszczone chaty czy inne niespodzianki. Sama mapa jest spora, lecz została dopieszczona do maksimum, a co najważniejsze, nie mamy tutaj do czynienia z wszelkiego rodzaju pytajnikami. Zwiedzanie średniowiecznych Czech było satysfakcjonujące, bowiem deweloperzy idealnie odwzorowali epokę, dodając wiele interesujących czynności, takich jak manualne tworzenie leków czy naprawianiu ostrza na kamieniu szlifierskim. 

3. Metro Exodus

Seria Metro od początku istnienia może poszczycić się niesamowitym klimatem. Postapokaliptyczne uniwersum zostało wykreowane przez rosyjskiego pisarza - Dimitrija Głuchowskiego - który współpracuje z ukraińskim studiem 4A Games już od kilku lat. To przede wszystkim jemu trzeba zawdzięczać wciągającą jak bagno przeprawę przez wyniszczoną Rosję. Najnowsza opowieść, Metro Exodus, pozwoliła fanom marki opuścić tunele metra i wyjść na powierzchnię. Artem wraz ze swoją żoną i sojusznikami z zakonu Sparty byli w stanie podróżować dzięki Aurorze, czyli pociągu, którego zdobyli na początku historii. Podczas rozgrywki trafiliśmy m.in. na pustynny brzeg Morza Kaspijskiego, bagnistą Wołgę, czy także zzieleniałą Tajgę - każdy z obszarów mógł pochwalić się dokładnie zaprojektowanymi lokacjami, których zwiedzanie nigdy nie nudziło. 

2. Ghost of Tsushima

Rzadko sięgałem po gry umiejscowione w Japonii, czego bardzo żałuję, po zagraniu w Ghost of Tsushima, czyli najnowszy projekt amerykańskich deweloper ze studia Sucker Punch, a zarazem ostatni duży exclusive na konsolę Sony - PlayStation 4. Wirtualna Cuszima, która została podzielona na trzy duże regiony, zapiera dech w piersiach na każdym kroku - czy to przy sakurach, kolorowych drzewach, czy zaśnieżonych, górzystych terenach. Piękny otwarty świat w połączeniu z mocnym systemem walki, dobrą fabułą i satysfakcjonującymi sekretami pozwoli rzeczonemu projektowi z pewnością powalczyć o tegoroczne GOTY.

1. Red Dead Redemption 2

Zestawienie zamknie Red Dead Redemption 2, czyli dla mnie najlepsza gra generacji. Rockstar Games zmienił swoją politykę, tworząc gry o wiele dłużej, niż kilkanaście lat temu, kiedy to przynajmniej raz w przeciągu dwóch lat na rynek wydawali jakąś produkcję. Jednak jeśli każdy ich tytuł miałby być tak dopracowany, jak prequel kowbojskich wybryków w roli głównej z Arthurem Morganem i Johnem Marstonem, to jestem w stanie im wybaczyć. Świat Red Dead Redemption 2, mimo że jest ogromny, to nie nudzi. Szczególną uwagę zwraca Saint Denis, w którym trudno znaleźć obiekty typu kopiuj-wklej. Przechadzając się po wirtualnym mieście odnosiłem wrażenie, jakoby Rockstar Games każdemu budynkowi poświęcił kilka godzin.

Poniżej, w sekcji komentarzy, możecie przedstawiać swoje własne TOP 10 gier z najpiękniejszym otwartym światem.

Tagi: Assassin's Creed: Origins najciekawsze otwarte światy Najlepsze gry z otwartym światem Ubisoft