Kajetan Węsierski Kajetan Węsierski 07.06.2020
Minecraft. 10 modyfikacji, które musisz zainstalować
6301V

Minecraft. 10 modyfikacji, które musisz zainstalować

Choć Minecraft sam w sobie daje nam masę możliwości, to chyba nikt nie zaprzeczy, że dobrze jest rozwinąć je na własną rękę. W tym bardzo mocno mogą pomóc liczne modyfikacje! 

Serce mi się raduje, gdy sięgam pamięcią do ciepłego lata 2011 roku. Końcówka semestru w gimnazjum, coraz więcej wolnego czasu i rosnąca siła polskiej sceny YouTube. Spokój, brak większych zmartwień i Minecraft, który zdobywał wtedy ogromną popularność. Pamiętam, jak bardzo zaimponował mi ten świat, gdy oglądałem przygody u JJayJokera, albo CTSG, nagrywającego pod jeszcze innym pseudonimem, MinecraftPL.

Twór od studia Mojang to prawdziwy fenomen na skalę światową. Ciężko znaleźć dziś osoby, które nigdy nie słyszały o tym tytule. Teraz mamy już kreskówki, powstają książki, magazyny tematyczne, a nawet komiksy. Minecraft dawno przestał być zaledwie grą wideo- stał się marką. I to nie byle jaką, a prawdziwą potęgą, która ma prawdopodobnie więcej wyznawców niż spora liczba zrzeszonych ugrupowań religijnych. 

Kanciaste przygody

Jednym z tych elementów, które najbardziej wpływają na siłę projektu, jest fakt, że niekiedy największym ograniczeniem jest nasza własna wyobraźnia. Swoiste przeniesienie klocków lego do świata cyfrowego i to w najlepszym możliwym wydaniu. Choć doczekaliśmy się pełnej wersji gry, to ta cały czas jest rozwijana. Od ponad dekady twórcy dbają o produkcję i nawet zmiana właściciela (po zakupie praw przez Microsoft) nie wpłynęła na zastopowanie prac. Cóż, mamy przecież nieograniczone możliwości twórcze

Jeśli jednak to, co przygotowują twórcy, nie stanowi dla Was wystarczającego wyzwania, należy pamiętać, że scena modów jest w Minecraft rozwinięta tak mocno, jak chyba nigdzie indziej. Ciężko mi wymienić choćby kilka gier, które mogłyby pochwalić się podobnie zaangażowaną społecznością. Jeśli więc interesuje Was to zagadnienie, przygotowałem 10 propozycji modyfikacji, które koniecznie musicie dołączyć do swojej gry. Warto zrobić to, jeśli podstawowe możliwości dawno Was znudziły, albo zwyczajnie zamierzacie po czasie wrócić. To zawsze masa nowych wzywań i ciekawostek

Biorąc pod uwagę liczbę wydanych, godnych uwagi rozszerzeń, jestem przekonany, że nie zmieściłem w tej dziesiątce wszystkich, które warte są sprawdzenia. Koniecznie dajcie znać, jakie są Waszymi ulubionymi. 

Dungeon Crawl (najnowsza wersja: 1.15.2)

Mało Wam dodatkowych aktywności na mapie świata, a standardowo generowane struktury zdążyły się znudzić? Modyfikacja „Dungeon Crawl” dodaje do gry masę ogromnych budynków i podziemnych lochów. Pojawiają się zupełnie nowe stworzenia, skarby i mnóstwo miejsc, których odkrywanie raz jeszcze rozbudzi w Was smykałkę do przygód. Dobra zabawa gwarantowana, a wszystko to ma cudowny klimat! 

Xaero’s Minimap (najnowsza wersja: 1.15.2)

Jedna z mniej rozbudowanych modyfikacji na liście, ale bez wątpienia taka, która o 180 stopni wywraca obraz gry! Jak sama nazwa wskazuje, po zainstalowaniu odpowiednich plików i wejściu do świata klocków, naszym oczom ukaże się mini-mapa w rogu ekranu. Sporą przewagą nad innymi, podobnymi modyfikacjami, jest szeroka możliwość personalizowania układu wedle swoich upodobań. Możemy wybrać nie tylko róg, w którym plan ma funkcjonować, ale także sposób wyświetlania koordynatów, przybliżenie, wielkość... Jednym słowem - wszystko!

Backpacked (najnowsza wersja: 1.15.2)

Najmniejsza modyfikacja ze wszystkich przedstawionych, ale to często właśnie twory tego typu dyktują przyjemność rozgrywki. Twórcy przygotowali niezwykle ciekawe rozszerzenie, które umożliwia nam stworzenie plecaka (z 8 krowich skór). Początkowo jest to dziewięć nadprogramowych slotów, ale z zapewnień wynika, że można dojść nawet do 54! Dłuższa wyprawa zawsze oznaczała wracanie z jednym łupem kosztem drugiego, ale nie w tym przypadku!

Pam’s HarvestCraft 2 (najnowsza wersja: 1.15.2)

Oryginalna modyfikacja “Pam’s HarvestCraft” zakończyła wsparcia na wersji Minecraft 1.12. Fani nie zamierzali tego jednak zostawić i stworzyli coś na zasadzie odświeżonej wersji, która współgra z nowszymi wydaniami gry od Mojang. W gruncie rzeczy nie jest to już jeden mod, a trzy osobne: Trees, Crops oraz Food.  I jak zdradzają nazwy, na naszym świecie pojawia się cała masa nowych roślin uprawnych, drzew oraz, co za tym idzie, niespotykane wcześniej rodzaje pożywienia! 

Twilight Forest (najnowsza wersja: 1.12.2)

Minecraft oferuje nam nie tylko klasyczny świat, ale także Nether i End (Kres). Wszystko jednak może się kiedyś znudzić, a wtedy warto zainstalować nieco starszą wersję Minecraft, aby wejść do zupełnie nowego wymiaru, Twilight! Ten mroczy las pełen jest niebezpieczeństw i skarbów. Jego powierzchnia wydaje się dużo ciekawsza niż dobrze nam znane miejsca dostępne standardowo w grze i zdecydowanie motywuje do eksploracji. 

Industrial Craft 2.0 (najnowsza wersja: 1.15.2)

Jeśli redstone to dla Was za małe wyzwanie, a mechanizmy macie w małym palcu, to warto rzucić okiem na najbardziej industrialną ze wszystkich dostępnych modyfikacji! IC2 jest rozszerzeniem, które dodaje całe mnóstwo elektrycznych maszyn oraz przedmiotów pozwalających na automatyzację i rozwój elektroniki w grze. Jeden z najbardziej rozbudowanych tworów, idzie się zgubić! 

The Aether II (najnowsza wersja: 1.12.2)

Skoro jest Piekło, to powinno być także... Niebo! Rzeczona modyfikacja dba właśnie o to i dodaje do naszej gry kolejny wymiar, który zdaje się odwrotnością Netheru. Pamiętam, że gdy pierwszy raz przekroczyłem portal do tego nieznanego świata, byłem pod ogromnym wrażeniem pomysłowości twórców. Dość powiedzieć, że są tam latające świnie! Wydaje mi się, że to samo w sobie stanowi wystarczającą zachętę, aby dodać kolejny świat do swojego klockowego uniwersum! 

Biomes O’Plenty (najnowsza wersja: 1.15.2)

Kolejna niezwykle rozwinięta modyfikacja. Jak można się domyślić po samej nazwie, twórcy tego rozszerzenia oferują nam dodatkowe biomy! Sam Minecraft bardzo rozwinął się pod tym kątem przez lata, ale do poziomu i różnorodności na taką skalę wciąż daleka droga. Warto się więc wesprzeć modem i wyruszyć na zwiedzanie lasów wiśniowych, tropików, a także wielkich łańcuchów górskich. Urozmaicenia zawsze w cenie

OptiFine (najnowsza wersja: 1.15.2)

Modyfikacja będąca moim zdaniem obowiązkiem i jedyna, bez której nie wyobrażam sobie Minecrafta. Wydaje mi się, że nie ma sensu się o niej zbytnio rozwodzić, choć pewnie dałoby się napisać cały artykuł. Jej największą zaletą jest optymalizacja. Modyfikacja poprawia działanie naszych światów, a przy tym znacznie zwiększa zakres zabawy opcjami graficznymi. Co więcej, dodaje do gry możliwość przybliżenia. Pod klawiszem „ctrl” kryje się bowiem zoom, dzięki któremu zdecydowanie łatwiej będzie nam dostrzec oddalone miejsca.

Mo’ Creatures (najnowsza wersja: 1.12.2)

Na koniec zostawiłem moją ulubioną modyfikację, która towarzyszyła mi od pierwszych podrygów z rozszerzeniami do Minecrafta. Dodaje ona bowiem ogromną liczbę nowych, ciekawych stworzeń do naszej gry- zarówno tych przyjaznych (żółwie, indyki, renifery), jak i niezwykle agresywnych (wiwerny, golemy, lwy). Ciężko się nudzić, albowiem dzięki tak pokaźnym liczbom, nawet w przypadku rozgrywki offline, nasz świat dosłownie żyje!

Tagi: 4J Studio / Mojang Microsoft Game Studios minecraft