PS Plus Extra

TOP 10 krótkich gier z PS Plus Extra - w co zagrać w weekendy?

Mateusz Wróbel | 12.03, 10:00

Oferta PS Plus Extra jest różnorodna. Sporo dobrego znajdą tutaj fani wielkich RPG-ów, jak i krótszych gier. Dzisiaj skupiamy się na tej drugiej grupie, a więc podajemy dziesięć najciekawszych produkcji, które ukończyć możemy w maksymalnie kilka dni. Zbędnie nie przedłużając, oto one:

10. Jett: The Far Shore

Zestawienie otworzy JETT: The Far Shore, które mimo tego, iż nie oferuje wciskającej w fotel oprawy wizualnej, to jednak zapewnia na tyle angażującą historię i mechaniki, że warto zainteresować się tym tytułem. Wcielamy się w Mei, która chce znaleźć nowy świat dla siebie i swoich pobratymców - w tym celu trafia ona na niewspółpracującą z nią planetę, na której musi kolekcjonować specjalne przedmioty. Ich zebranie nie należy do najprostszych zadań, a multum niecodziennych zagadek logicznych sprawia, że Jett: The Far Shore to ciekawa produkcja.

9. SOMA

SOMA umożliwia nam wcielenie się w Simona Jarreta, który wbrew swojej woli zostaje uwięziony w ogromnym podwodnym kompleksie. Nie mając żadnych przedmiotów, musi on zwiedzać kolejne poziomy obiektu, a przy tym rozwiązywać zagadki, zbierać ważne informacje nt. świata czy unikać wrogów na rozmaite sposoby. W całej wyprawie pomaga mu dodatkowo tajemnicza Catherine.

8. The Forgotten City

The Forgotten City może poszczycić się bardzo nietypowymi i jednocześnie świetnie wypadającymi założeniami rozgrywki. Wcielamy się w stworzonego przez siebie bohatera, który z czasów współczesnych trafia do okresu starożytności i musi rozwiązać tajemnicę morderstwa. Jest to o tyle skomplikowane, że każda zła decyzja podjęta podczas wykonywania zadań dla 22 mieszkańców miasta cofa nas do początku powieści - musimy wyrwać się z pętli czasu, a z każdą kolejną próbą będziemy wiedzieć, jak zachowywać się w danych sytuacjach.

7. Inside

W Inside przejmujemy kontrolę nad małym chłopcem, który zaczyna swoją historię od nietypowego pościgu w lesie przez nieznaną postać. Następnie obserwujemy plansze ukazujące dystopijny, przygnębiający świat i wykonujemy kolejne łamigłówki oraz zagadki, które pozwalają nam dostać się na kolejne areny. Tylko od naszego sprytu i zaangażowania zależy, czy główny bohater dotrze do końca powieści.

6. Until Dawn

W Until Dawn przejmujemy kontrolę nie nad jednym, a nad kilkoma bohaterami, którzy chcą świętować w oddzielonym od świata schronisku górskim. Podczas imprez zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a bohaterowie przypominają sobie także wydarzenia w przeszłości. Fabuła jest tutaj podzielona na przynajmniej dwa wątki główne, które wzajemnie się uzupełniają i sprawiają, że rozgrywka w Until Dawn wystraszy niejednego zahartowanego w boju gracza.

5. Valiant Hearts: The Great War

Osoby poszukujące emocjonalnej historii powinny zainteresować się obowiązkowo Valiant Hearts: The Great War, które ukazuje akcję osadzoną w realiach I Wojny Światowej. Starcia na froncie obserwujemy z kilku perspektyw, lecz głównym założeniem gameplayowym jest pokonywanie kolejnych plansz przepełnionych rozmaitymi zagadkami. Finalnie największym atutem gry jest fabuła, która łapie za serce.

4. The Medium

The Medium, podobnie zresztą jak wymienione już wyżej The Forgotten City, oferuje powiew świeżości w gatunku gier przygodowych, ponieważ umożliwia śledzenie zabawy z dwóch perspektyw jednocześnie ukazanych na ekranie. Główna bohaterka Marianne, posiadająca zdolność o tytułowej nazwie medium, potrafi przeskakiwać między dwoma światami (rzeczywistym i tym, w którym znajdują się duchy). Rozwiązanie to sprawia, że rozwiązywanie łamigłówek i poznawanie fabuły jest urozmaicone.

3. Observer System Redux

De facto za The Medium i Observer: System Redux odpowiadają ci sami twórcy. Ta druga produkcja została umieszczona wyżej w rankingu przede wszystkim dlatego, że oferuje - w mojej opinii - ciekawszą historię i bardziej wciągający świat z ciężkim klimatem. Wcielamy się w krakowskiego detektywa - Lazarskiego - który musi rozwiązać tajemnicę dotyczącą swojego cyna i korporacji Chiron. Śledztwo zaprowadza go do slumsów klasy C, a więc najniebezpieczniejszej dzielnicy owego miasta.

2. The Quarry

The Quarry jest bardzo podobne do Until Dawn, lecz z racji tego, iż jest to nowszy tytuł, to deweloperzy byli w stanie zapewnić lepszą oprawę graficzną i ciekawsze mechaniki. Tym razem także znajdujemy się w schronisku odciętym od świata. Bohaterowie muszą współpracować, aby poznać tajemnicę dotyczącą pracodawcy i pobliskich mieszkańców. Główną rolę odgrywają tutaj wilkołaki, które nie zawsze warto zabijać...

1. Stray

Najbardziej relaksującą grą na weekendy z tego zestawienia jest bezapelacyjnie Stray. W tej produkcji wcielamy się w kota, który odłączony od swojej grupy musi wrócić do miasteczka i dodatkowo "uratować świat". Opowieść jest pełna mniej lub bardziej wymagających zagadek, a największe wrażenie może zrobić na odbiorcy grafika i złożoność poziomów, co pozwala eksplorować lokacje według własnego uznania.

Źródło: Opracowanie własne
Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper