FIFA 23 Mbappe

FIFA 23 i FUT z nowym trybem, całkowicie przebudowanym zgraniem i kolejnymi zmianami. EA odświeża karty

Wojciech Gruszczyk | 11.08, 17:00

Electronic Arts nie zapomniało o swoim najważniejszym wariancie rozgrywki. W FIFA 23 nie zabraknie FIFA Ultimate Team i deweloperzy przygotowali kilka ciekawych zmian oraz nowości – szykujecie drobniaki na paczki? To poznajcie najważniejsze szczegóły odświeżonego FUT-a.

Elektronicy na przestrzeni dwóch tygodni zaprezentowali zmiany w rozgrywce, pokazali odpicowaną trawę, wspomnieli o zmianach w Volcie czy też potwierdzili udostępnienie zmagań pomiędzy platformami. Nie będzie jednak nadużyciem, gdy napiszę, że dla wielu graczy najważniejszy jest jednak tryb, który jest jednocześnie największym sukcesem EA – FUT systematycznie generuje gigantyczne zarobki, więc twórcy muszą podchodzić do zmian w tym wariancie rozgrywki z dużą rozwagą. W FIFA 23 deweloperzy podjęli kilka ważnych decyzji, ale nie musicie się obawiać o skromne odświeżenie gry – twórcy w niektórych miejscach dosłownie zaszaleli.

FUT w FIFA 23 z całkowicie przebudowaną „chemią”

FIFA 23 - FUT  1

Azlan Mustapha (zastępca producenta FUT) na spotkaniu z dziennikarzami rozpoczął prezentację FIFA Ultimate Team w FIFA 23 następującymi słowami: „dokonaliśmy całkowitej przebudowy zgrania”. Gracze mają teraz ze znacznie większą łatwością przygotowywać wymarzone składy, ponieważ łączenie piłkarzy będzie bardziej intuicyjne, a EA nie zamierza tak mocno karać za niedopasowanie zawodników. Twórcy postanowili zapewnić graczom większą swobodę w tworzeniu formacji zwiększając tym samym różnorodność i kreatywność.

Elektronicy zdecydowali się na ruch, który bez wątpienia będzie szeroko komentowany, ponieważ teraz przykładowo Andrew Robertson (lewa obrona) i Trent Alexander-Arnold (prawa obrona) mogą zostać ze sobą połączeni za pomocą zgrania – choć pomiędzy nimi znajduje się dwóch środkowych obrońców. Jak to jest możliwe? Twórcy przygotowali trzy rodzaje chemii: bezpośrednią (dwóch piłkarzy), dwustopniową (trzech piłkarzy) oraz trzystopniową (czterech piłkarzy). Sportowcy nie muszą znajdować się na boisku obok siebie, by łączyły ich drużyna (Liverpool), liga (Premier League) oraz kraj (we wspomnianym przypadku jest to niestety Szkocja i Anglia).

W nowym-odświeżonym systemie zgrania FIFA Ultimate Team otrzymujemy punkty nawet w momencie, gdy wrzucimy Kyliana Mbappé do ataku, a w bramce stanie Gianluigi Donnarumma, ponieważ piłkarze grają w tym samym zespole – Paris Saint-Germain F.C. To może okazać się prawdziwą rewolucją w samym systemie rozgrywki, ponieważ teraz otrzymamy gigantyczne pole manewru i nie będziemy przywiązani wyłącznie do jednego schematu tworzenia zespołu. Gracze oczywiście będą zmuszeni do wybierania przykładowo zawodników z Bundesligi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wrzucić do formacji składającej się z Niemców piłkarza z Premier League – teraz znacznie łatwiej go połączymy z zespołem.

FIFA 23 odświeża także statystyki i role na boisku

FIFA 23 stadion FUT

Większa otwartość w budowaniu składu sprawiła, że EA nie zamierza dłużej nakładać negatywnych efektów za niski poziom zgrania. Podczas pokazu odniosłem wrażenie, że Elektronicy chcą zapewnić graczom większą swobodę rozgrywki, co oczywiście przyłoży się na rywalizację, ponieważ otrzymamy możliwość na większe eksperymentowanie ze składem.

FIFA 23 w FUT wprowadzi także jedną bardzo ważną funkcję – piłkarze otrzymają dodatkowe pozycje w oparciu o ich występy na prawdziwych boiskach. Dla przykładu Sadio Mané występuje dotychczas w ataku, ale w hipotetycznej sytuacji Julian Nagelsmann decyduje się ustawiać byłego piłkarza Liverpoolu na pomocy i choć w grze EA znajduje się karta Senegalczyka-napastnika, to jednak układając skład FIFA Ultimate Team otrzymamy możliwość ułożenia Mané na przykładowo skrzydle.

EA potwierdziło także ważne szczegóły dotyczące Ikon i Bohaterów FUT – jeśli piłkarz znajduje się na właściwej pozycji, to zawsze będzie posiadał pełne zgranie, a dodatkowo twórcy chcą znacząco zwiększyć liczbę wyróżnionych zawodników. Wśród Herosów pojawią się między innymi Ricardo Carvalho, Park Ji-sung oraz Yaya Toure... Ale pełną listę piłkarzy otrzymamy w następujących tygodniach.

FUT Moments? EA przygotowało nowy tryb i pozwala dostosować stadion

FIFA 23 EA

Electronic Arts kolejny raz postanowiło odświeżyć FUT oferując graczom nowe możliwości zdobywania nagród – w FIFA 23 pojawi się FUT Moments, czyli krótkie scenariusze dla pojedynczego gracza, za które będziemy zdobywać Gwiazdki. Walutę możemy wymieniać w specjalnym sklepie (Galeria Gwiazdek), który aktualizowany wraz z postępem sezonu.

Deweloperzy chcą w ten sposób zapewnić graczom jeszcze jeden wariant rozgrywki, który nie będzie zwykłym meczem, a pozwoli zainteresowanym na zdobywanie następnych nagród – EA podkreśla, że jest to tryb przygotowany wyłącznie dla singlistów, więc w FUT Moments nie możemy zagrać ze znajomymi.

FUT Moments znajduje się w menu obok Squad Battles, Division Rivals czy też FUT Champions – podczas konferencji dla prasy zaprezentowano wydarzenie „Rise of Mbappe”, które tak naprawdę jest serią 33 wyzwań podzielonych na trzy grupy. Gracze mają wyznaczony czas, by przeżyć opowieść gwiazdora reprezentacji Francji – „momenty” mają pokazać, jaką drogę przeszedł Kylian Mbappé z AS Monaco do Paris Saint-Germain F.C. W trakcie misji nie będziemy brać udziału wyłącznie w meczach, ponieważ wśród zadań znalazły się nawet treningi lub zmagania polegające na dołączeniu do rozgrywki w przykładowo 88 minucie. Podczas prezentacji pracownik EA pokazywał jeden z FUT Moments – gracz musiał wymienić trzy podania i następnie strzelić z woleja. Twórcy w tym miejscu zapewnią możliwość powtarzania questów, więc najbardziej zagorzali fani spędzą w wariancie rozgrywki mnóstwo czasu, by zdobyć wszystkie gwiazdki i móc cieszyć się wielkimi nagrodami.

FIFA 23

Za wykonywanie FUT Moments otrzymamy wspomniane Gwiazdki, które możemy wymienić przykładowo na wrzuconego do galerii piłkarza – podczas pokazu za „ Rise of Mbappe” można było zdobyć Kyliana Mbappé, co może sugerować, że EA będzie chciało tworzyć specjalne, tematyczne nagrody związane z wyzwaniami.

Elektronicy dodatkowo pozwolą graczom na ciekawą personalizację stadionów – teraz będziemy mogli przykładowo rzucić nowe oświetlenie, zmienić całą strukturę budynku, odświeżyć murawę lub zaprezentować swoje puchary. To oczywiście mały dodatek, jednak na pewno znajdzie się wielu graczy, którzy będą bawić się nowymi opcjami.

FUT w FIFA 23 może pozytywnie zaskoczyć

Nie wierzyłem, że Elektronicy w tym roku (jeszcze przed zmianą nazwy) zdecydują się na większe odświeżenie w FIFA Ultimate Team, ale producent pozytywnie zaskoczył. Odświeżona chemia może zamieszać, momenty zapewnią atrakcje na wiele godzin dla entuzjastów rozgrywki single-player, a kolejne zmiany powinny również pozytywnie wpłynąć na tryb. FUT będzie oczywiście nadal opierał się na kartach, więc ponownie będziecie zmuszeni do spędzenia w wariancie rozgrywki wielu dni, by móc stworzyć odpowiedni skład lub... Zdecydować się na kupienie monet.

Jak już wspomniałem w przypadku innych zapowiedzi związanych z FIFA 23 – nie liczcie na rewolucję, ale ciekawe zmiany, które mogą w świetny sposób wpisać się w koncepcję i możliwości Hypermotion 2.0.

cropper