Nie tylko Mass Effect. Najlepsze gry science-fiction ostatnich lat

Nie tylko Mass Effect. Najlepsze gry science-fiction ostatnich lat

Mateusz Wróbel | 14.01.2021, 22:00

W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele ciekawych gier zahaczających o tematykę sci-fi. Dziesięć najciekawszych z nich przedstawiamy poniżej.

Obcy: Izolacja

Dalsza część tekstu pod wideo

Obcy: Izolacja zaskoczył swoją wysoką jakością fanów marki, jak i tych, którzy jeszcze nigdy nie widzieli na własne oczy ksenomorfów - czyli fikcyjnych, pozaziemskich istot, które odgrywają ogromną rolę w wyżej wspomnianej marce. Gra zespołu Creative Assembly zabiera nas do popadającej w ruinę stacji kosmicznej, aby odnaleźć czarną skrzynkę statku Nostromo. W trakcie przygody protagonistka, córka filmowej Ellen Ripley, próbuje rozwiązać także tajemnicę zaginięcia swojej matki.

Astroneer

Oglądając materiały z Astroneer możemy odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z drugim No Man's Sky. W obu przypadkach kolonizujemy nowe planety, wydobywamy surowce rozwijając swoje bazy wypadowe, a także dbamy o swojego bohatera. Tytuł od System Era Softworks oferuje zabawę w kooperacji dla maksymalnie czterech graczy, a zapewniam Was, iż ze znajomymi w Astroneerze można spędzić nie dziesiątki, a setki godzin, świetnie przy tym się bawiąc.

Prey

Prey (2017) przenosi nas na stację Talos I, gdzie główny bohater - Morgan Yu - musi wziąć udział w bardzo ważnym dla losu ludzkości eksperymencie, który wywraca jego życie do góry nogami. Morgan zostaje zmuszony walczyć z wrogimi istotami, próbując przy tym zdobyć coraz to lepsze wyposażenie, które potem pozwoli mu rozwikłać tajemnicę stacji, a co najważniejsze, opuścić ją i zacząć wieść normalne życie.

XCOM 2

XCOM 2 to zdecydowanie jedna z najlepszych turowych strategii, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku. A że zahacza ona swoją tematyką o sci-fi, grzechem byłoby nie umieścić jej w tymże zestawieniu. Pozycja od Firaxis Games przenosi nas na Ziemię, która uległa inwazji obcych. Zadaniem odbiorcy jest stworzenie dobrze wyposażonej drużyny, którą potem będziemy wysyłać na rozmaite misje mające wyczyścić dane terytorium z wrogich jednostek.

SOMA

Macie ochotę na dobrze przygotowany survival horror? Zdecydowanie powinniście zainteresować się SOMA, tytułem od Frictional Games, który jako jeden z nielicznych potrafi przestraszyć odbiorcę nie jump scare'ami, a stopniowo budowanym, mrocznym klimatem. Zainteresowani wcielają się w Simona Jarreta, który wbrew swojej woli zostaje uwięziony w wielkim, podzielonym na wiele segmentów kompleksie o nazwie PATHOS-II. Co najgorsze, mężczyzna jest totalnie odcięty od świata, co utrudnia mu ucieczkę z obiektu.

Detroit: Become Human

Quantic Dream zawsze dostarczało emocjonalne historie przepełnione moralnymi decyzjami - nie inaczej było w przypadku Detroit: Become Human, które przedstawiło fikcyjną historię konfliktu między ludźmi a androidami. Ci drudzy, ku zdziwieniu tym pierwszym, posiadają emocje, a przez czynności, do których zostały zaprogramowane, są zmuszeni cierpieć. Do czasu aż coś w nich pęka i wypowiadają wojnę swoim "matkom i ojcom".

NieR: Automata

NieR: Automata przenosi nas do postapokaliptycznego świata, który został przejęty przez mechaniczne istoty. Ludzkość, mimo tego, iż stawiała spory opór, poniosła ogromne straty, a niedobitki uciekły na księżyc myśląc, jak poradzić sobie z najeźdźcami. Wymyślono, aby do walki z wrogimi jednostkami użyć androidów z serii YoRHa i mimo tego, iż one także są poniekąd maszynami, to posiadają pewne cechy osobowości, dzięki którym sojusznicy mogą łatwo się rozpoznać. NieR: Automata oferuje otwarty świat i masę zawartości.

Titanfall 2

Titanfall 2 pozwala usiąść nam za sterami ogromnego mecha potrafiącego wyrządzić ogromne szkody oponentom. Przez całą kampanię fabularną sterujemy Jackiem Cooperem, który we współpracy ze swoim maszynowym przyjacielem musi poradzić sobie z nacierającym ze wszystkich stron niebezpieczeństwem, rozwiązując przy okazji łamigłówki - są one rzadkością, ale warto odnotować, iż występują. Titanfall 2 oferuje również tryb wieloosobowy, w którym mierzymy się z innymi, prawdziwymi graczami sterującymi mechami.

Dead Space 2

Dead Space 2 kontynuuje wątki poznane w "jedynce". Ponownie wskakujemy w buty Isaaca Clarke, który tym razem jest prześladowany przez ducha swojej zmarłej dziewczyny - Nicole. Protagonista - wraz z kilkoma ocalałymi - musi wykorzystać swoje umiejętności i zrobić wszystko, aby zniszczyć obiekt "Znak", który sprawił, iż jeden z księżyców Saturna - Tytan - został ponownie zaatakowany przez Nekromorfów.

Death Stranding

Zestawienie zamknie Death Stranding, czyli "symulator kuriera" od Hideo Kojimy. Zasłużony japoński deweloper tym razem zaoferował swoim fanom opowieść skupiającą się na Samie Bridgesie (postaci granej przez Normana Reedusa, gwiazdę serialu The Walking Dead), którego głównym zadaniem jest odbudowa społeczeństwa za pomocą budowy metaforycznych mostów pomiędzy ostatnimi bastionami ludzkości. W jego podróży cały czas towarzyszy mu niemowlak, z którym główny bohater nawiązuje bliskie połączenie.

Mateusz Wróbel Strona autora
Na pokładzie PPE od połowy 2019 roku. Wielki miłośnik gier wideo oraz Formuły 1, czasami zdarzy mu się sięgnąć również po jakiś serial. Uwielbia gry stawiające największy nacisk na emocjonalną, pełną zwrotów akcji fabułę i jest zdania, że Mass Effect to najlepsza trylogia, jaka kiedykolwiek powstała.
cropper