Obcy: Izolacja

Obcy: Izolacja

Ocena wg platformy:

NS 8.0
PC 8.4
PS4 8.5
XONE 8.5
PS3 8.7
X360 8.7

Grałem, moja ocena:

Grałem na:

Grę ukończyłem w (godziny):

Pole nieobowiązkowe

Ocena zapisana

Zmień
Producent:
Creative Assembly
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Strzelanina FPP,   Horror
Śr. czas:
22 godzin
Premiery
Świat:
07.10.2014
Europa:
07.10.2014
Polska:
07.10.2014
Producent:
Creative Assembly
Wersja językowa:
Częściowe wsparcie języka polskiego Napisy
Gatunek:
Strzelanina FPP,   Horror
Śr. czas:
22 godzin
Premiery
Świat:
07.10.2014
Europa:
07.10.2014
Polska:
07.10.2014

Recenzja redakcji

Recenzja gry: Alien: Isolation (Obcy: Izolacja)
Roger Żochowski

Roger Żochowski

8.5
Recenzja gry: Alien: Isolation (Obcy: Izolacja)
PC PS4 XONE
Pokaż kolejne recenzje

Obcy: Izolacja - opis gry

Alien Isolation to survival horror widziany z perspektywy pierwszej osoby osadzony w uniwersum Obcego, w którym dominuje atmosfera ciągłego przerażenia i niebezpieczeństwa. Za grę odpowiada studio Creative Assembly znane głównie z gier strategicznych takich jak Medieval: Total War czy Stormrise.

Tytuł rozgrywa się 15 lat po wydarzeniach znanych z pierwszej, kultowej części "Alien". Gracz wciela się w Amandę Ripley, córkę filmowej Ellen Ripley, która włącza się w desperacką bitwę o przetrwanie chcąc rozwiązać tajemnicę zaginięcia swojej matki, która zagineła wraz ze statkiem Nostromo. Akcja gry toczy się głównie na Sevastopolu, popadającej w ruinę stacji kosmicznej, na której znajduje się rzekomo rzekomo czarna skrzynka wspomnianego Nostromo. W grze niemal przez cały czasz czuć atmosferę wykreowaną w kultowym, filmowym klasyku w reżyserii Ridleya Scotta. Scenariusz jest dość przewidywalny, ale wypełniono go bo brzegi motywami i smaczkami żywcem wyciągniętymi z filmów o Obcym.

Awarie, niespodziewane katastrofy, wykruszająca się załoga, zdrady, pozytywni i negatywni bohaterowie, starcia z Obcym.  Tytuł mozna określic mianem skradanki, bowiem wymian ognia jest tu jak na lekarstwo. Postaci Obcego w trakcie normalnej rozgrywki nie da się go zabić, więc trzenba sie przed nim ukrywać lub odstraszać miotaczem ognia. Jednak fakt, że tutaj wróg działa nieprzewidywalnie (jego ruchu nie są oskryptowane), sprawia, że jest to jeden z najbardziej przerażających potworów stworzonych z myślą o grach wideo.  Na pokładzie bazy roi się także od niedobitków ludzkich, które zebrały się w grupy i starają się przeżyć. W takich starciach możemy wykorzystać obecność Obcego na statku i zwabić go, aby zabił za nas wrogów. Ostatnim typem wrogów sa syntetyczne cyborgi - wolne, ale śmiertelnie niebezpieczne. Aby jeszcze bardziej podkręcić atmosferę, deweloper pozwolił nam zapisywać stan gry tylko w wybranych miejscach. 
 
W trakcie gry można tez natknąć się na minigierki. Trzeba dopasowywać numerki, odnajdywać kody w szeregu spadających liczb, wpisywać pod presją czasu kody w postaci dziwnych symboli czy dopasowywać na ekranie kształty zbliżających się do siebie obiektów. Świetne zrealizowano też korzystanie z jonowego palnika, którym otwieramy zamki, a nawet pozbywamy się całych stalowych włazów. Oprócz tego nie zabrakło standardowego szukania kodów do paneli w komputerach, czytania maili i prywatnej korespondencji rezydentów bazy czy zabawy z zarządzeniem różnymi systemami funkcjonującymi na terenie Sewastopolu. Można wyłączyć oświetlenie, kamery, które wzniecają alarm w przypadku wykrycia czy aktywować oczyszczanie powietrza, co nieco zadymi otoczenie i ograniczy widoczność przeciwnikom. Przetrwanie mogą nam też ułatwić konstruowane na szybko gadżety. Aby móc wykonać apteczkę, bombę dymną, minę, hałaśnik odciągający uwagę wroga czy choćby koktajl mołotowa, wpierw musimy znaleźć odpowiedni schemat, a następnie zebrać potrzebne składniki. Te zdobywamy, przeczesując szafki, szuflady i ciała ofiar. 

Podczas gry dodatkową atrakcją jest odszukiwanie notatek głosowych (również tych z pokładu Nostromo!) i identyfikatorów poległych mieszkańców Sevastopolu. Ukończenie gry zajmuje około 16 godzin, a oprócz głównej kampanii deweloper zadbał też o tryb survival. 
Dalsza część tekstu pod wideo
 

Wideo - Obcy: Izolacja

Poprzednie wideo
Następne wideo
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video
Youtube video

Komentarze (59)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper