TOP 10 gier z najlepszą grafiką na pierwsze PlayStation

TOP 10 gier z najlepszą grafiką na pierwsze PlayStation

kalwa | 30.05.2020, 10:00

PlayStation zapisało się we wspomnieniach wielu z nas jako ta najlepsza konsola. Nie tylko dlatego, że pojawiło się na nią tyle świetnych, wciągających gier, ale też bardzo dobrze wyglądających. Przygotowaliśmy zestawienie 10 najlepiej wyglądających produkcji na pierwsze PlayStation.

Trudno będzie zmieścić się w jedynie 10 pozycjach, bo świetnie wyglądających gier było znacznie więcej. Pokieruję się jednak tym jakie wrażenie wywarły na mnie w swoim czasie i jak się prezentują dzisiaj, po wielu latach. Pod uwagę biorę nie tylko poziom techniczny, ale ogólny styl – bo wygląd postaci czy otoczenia może mieć bardzo duży wpływ na odbiór.

10. Spyro: Year of the Dragon

Pierwszą grą platformową jaka przychodzi mi do głowy (no może oprócz Rayman 2: The Great Escape) jest Spyro: Year of the Dragon. Już pierwowzór przełamał pewne standardy, ale tutaj twórcy poszli jeszcze dalej. Dzięki temu fioletowy smok wyglądał lepiej niż kiedykolwiek, podobnie jak lokacje po których się poruszał. To co robi wrażenie nawet dzisiaj, to odległość w jakiej możemy dostrzec drugi koniec mapy. Deweloperzy z Insomniac Games opracowali silnik, który pozwolił na nieograniczone pole widzenia, co w tej grze miało szczególne znaczenie. Dodatkowo zadbano też o bogatą paletę kolorów, czy efekty oświetlenia. Gdyby tego było mało, mogliśmy zobaczyć szczegółowe odbicie smoka w lustrzanej powierzchni lodowiska.

9. Tomb Raider: The Last Revelation

Seria Tomb Raider to kolejny przełom. Pierwsza odsłona pozwoliła nam doświadczyć prawdziwie trójwymiarowego otoczenia, po którym mogliśmy się swobodnie poruszać. Wrażenie robił też sam model Lary Croft, choć ten był stopniowo dopieszczany na przestrzeni lat. Bohaterka stała się bardziej krągła i szczegółowa i nawet jeśli jej pierwsza wersja trochę kuje dzisiaj w oczy, to o ostatnich wariacjach powiedzieć tego nie można. Samo otoczenie z biegiem lat stało się bardziej złożone i nie tak kwadratowe jak w pierwszej odsłonie. To w tej odsłonie Lara po raz pierwszy ociekała wodą po nurkowaniu. Takie szczegóły bardzo cieszyły oko w swoim czasie.

8. Castlevania: Symphony of the Night

Na Playstation swój triumf święciły gry trójwymiarowe, ale możliwości konsoli pozwoliły też zaprezentować nową jakość w temacie gier dwuwymiarowych. Dzięki temu otrzymaliśmy kilka naprawdę ponadczasowo wyglądających gier, które starzeją się jeszcze wolniej niż te drugie. Jedną z takich gier jest Castlevania: Symphony of the Night, które nawet dzisiaj robi wrażenie jeśli chodzi o kunszt artystyczny i poziom animacji. W swoim czasie gra otrzymała wiele pochwał za to jak się prezentowała – tak dopieszczonych animacji i pięknie zrealizowanego tła ludzie jeszcze nie widzieli. Doceniono też efekty jakich użyto do upiększenia gry.

7. Tekken 3

To prawdopodobnie pierwsza bijatyka jaką wymieni większość z nas. Była to jednak nie tylko świetna gra jeśli chodzi o mechanikę, ale również jeśli chodzi o warstwę wizualną. Ta ponadczasowa bijatyka mogła pochwalić się wyjątkowo dobrze wykonanymi modelami postaci, które składały się z ogromnej na tamte czasy liczby wielokątów. Dodajmy do tego bardzo szczegółowe tła aren, na których nasze postacie się okładały i dostajemy grę, która w swoim czasie pod wieloma względami nie miała sobie równych. Wersja na PlayStation była co prawda nieco gorsza, ale różnice widoczne były dopiero przy bezpośrednim zestawieniu.

6. Gran Turismo 2

Myśląc o PlayStation nie sposób nie pomyśleć o Gran Turismo. Kolejny przełomowy tytuł, który stworzył podwaliny dla całego gatunku – zarówno jeśli chodzi o rozgrywkę jak i wykonanie reszty elementów. Już pierwsza odsłona zachwyciła świat, ale to druga odsłona symulatora wyścigowego pokazała co można wycisnąć z poczciwego szaraka. Nie było drugiej takiej gry, w której pojazdy były wykonane z taką pieczołowitością. Nie tylko pod tym względem gra zachwycała, bo bardzo pozytywne wrażenie pozostawił całokształt. Świetnie prezentowały się trasy czy zastosowane efekty – choćby połyskująca powierzchnia pojazdów. Należy pamiętać też o świetnie wykonanych powtórkach, które pozwalały podziwiać całość bez najmniejszego skrępowania czy ryzykowania utracenia pozycji w wyścigu.

5. Resident Evil 2

Nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu gry Capcomu. Zastanawiałem się nad umieszczeniem Dino Crisis 2, ale zdecydowałem się na Resident Evil 2, bo ostatecznie większe wrażenie zrobiły na mnie lokacje tutaj przedstawione. Świetnie prezentuje się zrujnowane Racoon City, które częściowo stoi w ogniu – dzięki temu możemy podziwiać dopracowane efekty świetlne. Nie zabrakło też tutaj zróżnicowania, bo zwiedzamy kilka znacznie różniących się lokacji – poczynając od pewnej części miasta, poprzez wyjątkowy posterunek, a na laboratoriach kończąc.

4. Vagrant Story

Kolejny popis kunsztu japońskich grafików. Vagrant Story nie było może jednym z najbardziej popularnych tytułów w tamtym okresie, ale swoje zawojował. Nie tylko z uwagi na nietuzinkowe mechaniki jakie twórcy przygotowali na potrzeby tytułu, ale również dzięki wyjątkowej fabule i - zgodnie z dzisiejszym zestawieniem - stylowi artystycznemu oraz grafice. To jeden z tych tytułów, który zdaje się wyciskać ostatnie soki z pierwszej konsoli Sony. Całość robi tym większe wrażenie jeśli wziąć pod uwagę naprawdę niewielki rozmiar gry.

3. Legacy of Kain: Soul Reaver

To jedna z najlepszych gier na pierwsze PlayStation, a dla wielu jedna z najlepszych gier wszech czasów. Zadecydowała o tym fabuła, nietuzinkowy styl artystyczny i to jak gra prezentowała się pod względem technicznym. Pierwsze co rzuca się w oczy to szczegółowe tekstury, zarówno jeśli chodzi o postaci jak i otoczenie. Produkcja zapisała się w historii nie tylko dzięki swojemu stylowi artystycznemu, ale też efektom jakie towarzyszyły chociażby przemianie świata – gracze zmuszeni byli do odwiedzania tych samych pomieszczeń w dwóch różnych wersjach. Graczy zachwyciły też animacje głównego bohatera, bo pod tym względem gra również pokazała nową jakość.

2. Final Fantasy IX

Dziewiąta odsłona Final Fantasy to czołówka nie tylko serii, ale gier w ogóle. Ta gra po prostu świetnie wygląda zarówno pod względem technicznym jak i artystycznym. O wyjątkowości produkcji decyduje świetny klimat, który pozwolił artystom pracującym nad grą popuścić wodze fantazji i stworzyć przepięknie wyglądające lokacje. Połączenie baśniowego stylu ze steampunkiem dało świetny efekt, co możemy podziwiać również dzisiaj w odnowionej na potrzeby PlayStation 4, wersji.

1. Metal Gear Solid

Pierwsza rzecz, która przychodzi do głowy kiedy myślę o Metal Gear Solid to to, jak ta gra odstawała od reszty, głównie za sprawą filmowości. Żadna inna produkcja nie mogła pochwalić (lub według niektórych „pochwalić”) się taką ilością przerywników filmowych. Te zostały zrealizowane z niezwykłym rozmachem i gdyby tego było mało, nie były to animacje CGI. Pierwsze co rzuca się w oczy to naprawdę świetnie wykonane tekstury – zarówno jeśli chodzi o postacie jak i otoczenie. Dodajmy do tego wszystkiego ogromne przywiązanie do szczegółów (ślady zostawiane na śniegu, zaawansowane efekty oświetlenia, widziane tu i ówdzie szczury oraz robaki) i mamy jedną z najlepiej wyglądających produkcji na pierwsze PlayStation. Całość staje się tym lepsza jeśli weźmiemy pod uwagę, że gra oferowała możliwość patrzenia z oczu bohatera – dzięki czemu mogliśmy wszystkim szczegółom przyjrzeć się z bliska. W jednym momencie możemy spojrzeć w lustro – coś czego nie ma Resident Evil 2 (2019)!

Tak jak wspominałem na wstępie, świetnie wyglądających gier na pierwsze PlayStation jest znacznie więcej. Nie chciałbym też sugerować, że Metal Gear Solid stawiam wyżej od Final Fantasy IX, czy Vagrant Story, ale już takie uroki podobnych zestawień. Jak wyglądałoby ono w Waszym wykonaniu? Zapraszam do dyskusji!

Komentarze (103)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper