Horizon Zero Dawn - Poradnik. Przeciwnicy, broń, znajdźki, sekrety, Kotły, trofea - poradnik i solucja do gry. Opis, przejścia, zagadki, sekrety, znajdźki, mechaniki, zdolności

Horizon Zero Dawn - Poradnik. Przeciwnicy, broń, znajdźki, sekrety, Kotły, trofea

Horizon Zero Dawn - Poradnik. Przeciwnicy, broń, znajdźki, sekrety, Kotły, trofea

Rozbo | 01.03.2017, 21:00

W Horizon Zero Dawn czeka na Was wspaniała przygoda i świat pełen tajemnic. Jeśli chcecie przeżyć wśród drapieżnych maszyn i wrednych bandytów, odnaleźć zapomniane skarby dawnej cywilizacji, odkryć sekrety Przedwiecznych oraz... zdobyć fajne ciuchy, to zapraszamy do naszego poradnika do Horizon Zero Dawn.

Główne misje fabularne w Horizon Zero Dawn są liniowe, zaś kolejne cele są dokładnie oznaczane na mapie, niemniej jednak w kilku sytuacjach na liście questów głównych pojawiają się czasem dwa równoległe zadania. Możesz je zaliczyć w dowolnej kolejności, a nawet niektóre zostawić na później. Pamiętaj jednak, że w pewnym momencie gra wymusi na Tobie zaliczenie pozostawionego zadania, aby pchnąć dalej historię.

Recenzja Horizon Zero Dawn

W poradniku do Horizon Zero Dawn skupiamy się na kilku najważniejszych aspektach rozgrywki. Sprawa podstawowa to porady dotyczące walki z konkretnymi maszynami, gdyż to one stanowią największe wyzwanie. Zajmiemy się również szczegółowym omówieniem broni, typów amunicji do nich oraz ich zastosowań. Znajdziecie też informacje odnośnie znajdziek oraz trofeów. Ale na początek, kilka podstaw.

Porady ogólne:

Zarządzaj swoim czasem - Aloy potrafi perfekcyjnie posługiwać się swoim łukiem, ale kluczem do jego mistrzowskiego opanowania są zdolności spowalniania czasu w trakcie celowania. Są one dostępne w zasadzie zaraz na początku rozgrywki zarówno na drzewku "Wojowniczka" (skill o nazwie "Skupienie"), jak i "Tropicielka" ("Refleks łowcy" - czas spowalnia przy celowaniu w trakcie skoku i wślizgu) więc jest spora szansa, że dość szybko je odblokujesz. Jeśli nie, to natychmiast popraw swój błąd. Dodatkowo polecamy możliwie jak najszybciej odblokować umiejętność "Skupienie +" na drzewku "Wojowniczka", która znacząco wydłuża okres spowolnienia czasu w trakcie celowania.

Dominuj nad maszynami - Gdy w trakcie głównej linii fabularnej po raz pierwszy natrafisz na przeciwnika o nazwie Skaziciel i go pokonasz, Aloy zabierze z niego moduł, który pozwoli Ci hakować inne maszyny. Nie lekceważ tej umiejętności! Zdominowanie wybranych maszyn pozwoli Ci je dosiadać, co znacznie ułatwia podróże. Z kolei inne zdominowane w ten sposób maszyny walczą po Twojej stronie, co czasem może wręcz odwrócić wynik starcia na Twoją korzyść. O ile to możliwe, szybko odblokuj zdolności "Dominacja bojowa" i "Dominacja bojowa +" z drzewka "Żywicielka". Pozwolą Ci one dłużej kontrolować maszyny, a nawet zdominować je na stałe.

Walcz mobilnie - możesz ujeżdżać zdominowane maszyny stadne: Bieguna, Wielkogłowa i Śmigacza - o ile masz odblokowany określony kod dominacji. Raz zdominowaną maszynę będzie można przywołać (poniższa ikonka na menu wyboru przedmiotów), jeśli się zbytnio od niej oddalisz. Poza tym z grzbietu tych maszyn można walczyć. Oczywiście Aloy w trakcie jazdy może strzelać z łuku, zaś po naciśnięciu R2 nasz pupilek pojedzie przeciwnikowi "z kopyta" i zabierze niemały kawał energii.

Wyznaczaj sobie zadania - zakup rzadkiego uzbrojenia lub strojów wiąże się nie tylko z uiszczeniem konkretnej sumki okruchów metalu (to waluta w Horizonie), ale i z dostarczeniem handlarzowi wybranych, rzadkich surowców, np. serca konkretnej maszyny (czyli procesora), które bardzo niechętnie wypadają z powalonych robotów. Podobnie jest z powiększaniem slotów w Twoim ekwipunku. Jeśli jesteś nastawiony np. na jakąś broń albo rozszerzenie, a nie masz jeszcze niezbędnych surowców, warto sobie zrobić z tego zadanie. Wystarczy przy konkretnym przedmiocie w menu wcisnąć kwadrat na padzie (opcja "Utwórz zadanie"), wówczas w zakładce z zadaniami będziesz miał opisane konkretne wymogi na dany przedmiot. Gdy uaktywnisz sobie to zadanie, to gra nie wskaże Ci wprawdzie, gdzie masz szukać danego surowca, ale poprzez HUD będzie Ci pokazywała co już masz, a czego Ci jeszcze brakuje.To o tyle wygodne, że nie musisz zapamiętywać, jakich surowców potrzeba do kupienia/wytworzenia danej rzeczy nawet po odejściu od handlarza.

Chowaj się po krzakach - mechanika skradania w Horizon Zero Dawn jest prosta jak budowa cepa. Wystarczy znaleźć odpowiednio wysoką trawę, żeby się skutecznie schować przed wzrokiem ludzi i maszyn. Ew. można się chować za skałami i innymi winklami. Banał, niemniej jednak warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, wybrane stroje oraz konkretne modyfikacje do nich zwiększają Twoją niewidoczność, nawet w trakcie przemykania po otwartej przestrzeni. Warto się zaopatrzyć i wymaksować modami przynajmniej jeden taki strój. Po drugie, warto wiedzieć, co pokazują ikony nad głowami przeciwników. Jeśli pojawia się biała ikonka z "i" w środku, która stopniowo zapełnia się żółtym kolorem, to oznacza to, że delikwent za chwilę zorientuje się o czyjejś obecności (gdy kolor będzie pełny). Żółta ikona oznacza, że zauważył już coś niepokojącego, choć nie wie jeszcze co. Będzie podążał do miejsca, w którym zostałeś dostrzeżony. Ten kolor pojawia się też w trakcie walki, jeśli udało Ci się schować. Przeciwnik będzie Cię wówczas aktywnie szukał, dopóki nie zniknie zmniejszający się, malutki biały pasek wokół okrągłej żółtej ikony (trochę trudno go na początku dostrzec). Jeśli ikona zapełnia się stopniowo kolorem czerwonym, to oznacza to, że za chwilę zostaniesz dostrzeżony. Pełna ikona oznacza, że maszyna lub człowiek wie już o Twojej obecności. Zaalarmuje pozostałe jednostki w pobliżu i przejdzie do ataku.

Zbieraj darmoszki - każdy ze standardowych sprzedawców, na jakich natrafisz w trakcie gry, w zakładce "Skrzynka ze skarbami" oferuje Skrzynie darmowych próbek. Powiedzmy, że to taki zestaw promocyjny zawierający garść różnych surowców za friko. Warto brać ten zestaw, odwiedzając każdego nowego sprzedawcę. Nie jest tego dużo, ale na samym początku rozgrywki, kiedy nie masz zbyt wiele zebranych klamotów i często brakuje jakichś składników do wytworzenia konkretnego przedmiotu, może się okazać nieocenione. Zresztą darowanemu koniowi...

Skrzynia darmowych próbek

Poluj na zwierzaki - oprócz maszyn i wrogich bandytów Aloy może też zapolować na dziką zwierzynę. To zazwyczaj drobnica: szczury, lisy, szopy, dziki itp. Na początku gry może się wydawać, że zawracanie sobie nimi głowy jest stratą czasu, polecamy jednak (o ile jest na to chwila) polować na nie regularnie, choćby przy okazji podążania na miejsce jakiejś misji. Raz na jakiś czas wypadnie z nich rzadki typ surowca (kość albo skóra), który potem będzie potrzebny np. do kupna broni albo poszerzenia slotów w ekwipunku danego rodzaju.

Źródło: własne

Komentarze (82)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper