redakcja PPE redakcja PPE 22.12.2020
World of Tanks - poradnik dla początkujących. Konto, czołgi, narodowości, załoga, pierwsza bitwa
1291V

World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji - World of Tanks - poradnik dla początkujących. Konto, czołgi, narodowości, załoga, pierwsza bitwa

World of Tanks - omówienie rodzajów czołgów i nacji

W World of Tanks obecnie mamy do dyspozycji ponad pół tysiąca pojazdów z jedenastu nacji. Poniżej znajdziecie krótkie omówienie każdego narodu:

USA (Stany Zjednoczone Ameryki)

World of Tanks - poradnik

Czołgi amerykańskie cechują się przyzwoitym pancerzem, jednocześnie będąc w miarę mobilnymi. Drzewko to posiada aż 7 w pełni rozwiniętych gałęzi, w których znajdziemy dwie odnogi czołgów ciężkich, dwie niszczycieli czołgów, jedną czołgów średnich, jedną czołgów lekkich oraz jedną dla artylerii.

Amerykanie są najbardziej uniwersalnymi czołgami. Warto tutaj zwrócić uwagę na mocno opancerzone wieżowce, jak T29 czy T32. Dodatkowo drzewko USA posiada naprawdę przyjemne pojazdy na tierach pośrednich, jak np. Hellcat, T20 czy M40/M43.

Niemcy

World of Tanks - poradnik

Mimo iż wojna dla Niemców nie zakończyła się po ich myśli, pokazali oni, że mają sporo do powiedzenia w wyścigu zbrojeń, zwłaszcza tych pancernych. Głównym atutem są ich czołgi ciężkie, posiadające bardzo dobry pancerz oraz celne działa. Niestety maszyny te okupują wspominane zalety słabą mobilnością. Niemcy obecnie posiadają drzewko liczące aż 9 gałęzi. Znajdziemy tutaj po dwie odnogi dla czołgów średnich oraz niszczycieli czołgów. Dodatkowo aż trzy gałęzie dla czołgów ciężkich i po jednej dla dział samobieżnych oraz czołgów lekkich.

Jeżeli chodzi o preferencje, to warto zwrócić uwagę na czołgi ciężkie z potężnym Mausem na czele oraz niszczyciele czołgów. Co więcej, Niemcy są drugim krajem w WoT pod względem liczby dostępnych maszyn, ustępując jedynie czołgom radzieckim o 6 pojazdów.

ZSRR (Związek Radziecki)

World of Tanks - poradnik

Maszyny naszych dawnych sąsiadów ze Wschodu cechuje głównie przyzwoita siła ognia. Przyglądając się drzewku radzieckiemu, możecie dostrzec aż 12 gałęzi, które można wybadać – po cztery dla czołgów ciężkich i średnich, dwie dla niszczycieli czołgów oraz po jednej dla czołgów lekkich i dział samobieżnych.

Pojazdy radzieckie słyną z bardzo dobrego pancerza, który wybacza wiele błędów początkującym graczom. Dodatkowo posiadają potężne działa, które niestety do najcelniejszych nie należą. Nie zmienia to faktu, że jeżeli szukacie nacji na początek, ZSRR jest idealnym kandydatem.

Francja

World of Tanks - poradnik

Maszyny francuskie cechują się średnim pancerzem, przy jednocześnie bardzo przyzwoitej sile ognia i mobilności. Jako jedne z nielicznych posiadają magazynek bębenkowy na kilka pocisków (długi czas ładowania samego magazynku jest rekompensowany możliwością oddania nawet 6 strzałów z rzędu). To wymagające maszyny, niewybaczające błędów. Trójkolorowi mogą pochwalić się 7 gałęziami. Prym wiodą odnogi do czołgów ciężkich oraz czołgów średnich. Dodatkowo do wyboru mamy po jednej gałęzi czołgów lekkich, niszczycieli czołgów oraz artylerii.

Francuskie pojazdy to głównie czołgi z magazynkiem, których styl gry jest dużo bardziej wymagający, głównie poprzez ciągłą kalkulację w żonglowaniu pociskami i samym magazynkiem. Jeżeli jednak opanujecie te umiejętności, „bębenki” odwdzięczą Wam się bardzo przyjemnymi wynikami.

Wielka Brytania

World of Tanks - poradnik

Czołgi angielskie to głównie szybkostrzelność. Drzewko brytyjskie może nie jest tak okazałe, jak inne, ale ma kilka smaczków, które mogą przyciągnąć uwagę graczy. Nacja ta może pochwalić się sześcioma odnogami, z czego aż dwie to gałęzie do niszczycieli czołgów. Dodatkowo gracze znajdą po jednej odnodze czołgów średnich, ciężkich, lekkich oraz artylerii.

Jeżeli chcecie zabrać się za drzewko UK, to przede wszystkim warto skupić się na czołgach średnich i ciężkich, gdyż są one bardzo uniwersalnymi maszynami, posiadającymi przyjemne działa. Dodatkowo warto poświęcić uwagę linii niszczycieli czołgów, której jedna z topowych maszyn potrafi zdmuchnąć jeden pojazd na strzał.

Chiny

World of Tanks - poradnik

Maszyny Państwa Środka to głównie projekty zapożyczone z ZSSR. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy nie produkowali swoich pojazdów. Ich autorskie projekty to cisi zabójcy. Drzewko chińskie to raczej mały obszar działań. Obecnie do dyspozycji oddano niecałe 40 maszyn, podzielonych na 4 gałęzie. Trzonem drzewka są czołgi ciężkie, gdzie znajdziecie aż dwie odnogi do tychże. Dodatkowo do dyspozycji graczy jest jedna gałąź czołgów średnich, lekkich oraz niszczycieli czołgów.

Jak widać na powyższym obrazku, Chińczycy to bardziej słaba kopia drzewka radzieckiego, ale posiadająca też kilka perełek. Jeżeli ktoś dobrze czuje się w czołgach rosyjskich, w chińskich odnajdzie się równie szybko.

Japonia

World of Tanks - poradnik

Pojazdy japońskie są szybkie, zwinne i wyposażone w nietuzinkowe rozwiązania techniczne. Obecnie w grze znajdują się tylko dwie odnogi drzewka: czołgi średnie oraz czołgi superciężkie.

Jeżeli chodzi o drzewko technologiczne, to na wyróżnienie zasługuje linia ciężka, w której skład wchodzą pojazdy o ponadprzeciętnym pancerzu. Dodatkowo gracz ma do dyspozycji dwa rodzaje dział - każde oznacza dla przeciwnika to samo - spory uszczerbek na punktach zdrowia.

Czechosłowacja

World of Tanks - poradnik

Pojazdy naszych południowych sąsiadów są w większości mieszanką z innych państw. Znajdziecie tutaj zarówno niemieckie czołgi niskich poziomów, jak i radzieckie średniaki. Jednakże jest jedna rzecz, która wspomniane drzewko wyróżnia – bardzo szybkie działa bębenkowe!

Czechosłowacy mogą poszczycić się tylko jedną odnogą czołgów, na którą składają się maszyny lekkie i średnie. Warto jednak poświęcić im uwagę, gdyż dwa topowe tiery posiadają magazynki, których szybkość przeładowania bije na głowę te u Francuzów.

Szwecja

World of Tanks - poradnik

Główną zaletą Szwedów jest specyficzny system podwozia u niszczycieli czołgów, który pozwala przełączać się pomiędzy dwoma trybami – jazdy i oblężniczym. Ten pierwszy pozwala poruszać się po mapie z maksymalną prędkością, lecz ogranicza mocno celowanie. Sprawa zmienia się diametralnie, kiedy naszą maszynę przełączymy w tryb oblężniczy, który sprawia, że zmienia się ona w jednoosobową armię.

Szwedzi mogą pochwalić się dwiema gałęziami technicznymi. Pierwszą z nich jest wyjątkowa linia niszczycieli czołgów. Drugą gałęzią są magazynkowe czołgi ciężkie z bardzo twardymi wieżami i świetną depresją dział.

Włochy

World of Tanks - poradnik

To, co wyróżnia ten kraj, to specjalny system doładowywania pocisków. Jest to wyjątkowa funkcja, która, w odróżnieniu od zwykłych magazynków, pozwala doładowywać pociski osobno. Dzięki temu gracz może sam decydować, czy lepiej wystrzelać cały magazynek, czy jednak stosować taktykę jak w pojazdach ze standardowym działem. Włosi posiadają tylko jedną gałąź technologiczną czołgów średnich.

Polska

World of Tanks - poradnik

Nasza rodzima nacja jest stosunkowo najmłodszą w całej grze, ale równie wyjątkowa. Pojazdy polskie mogą poszczycić się znakomitymi obrażeniami na strzał w parzę z bardzo dobrą depresją działa. Pozwala to graczom na stosowanie niestandardowych taktyk podczas bitwy.

Obecnie drzewko polskie dzieli się na dwie odnogi. Pierwszą gałęzią są czołgi ciężkie, a drugą unikatowe pojazdy średnie. Te pierwsze to przyzwoite maszynki do zadawania obrażeń, zaś „średniaki” to unikatowa wariancja czołgów radzieckich. Tutaj na wyróżnienie zasługuje poziom dziesiąty, który otrzymał unikatową funkcję turbosprężarki.

Oczywiście sam podział pojazdów w World of Tanks to nieco więcej niż przynależność do danego kraju. Głównym aspektem jest bowiem rodzaj danej maszyny, a tym samym jej rola na polu walki. Tych w grze mamy pięć: czołgi lekkie, czołgi średnie, czołgi ciężkie, niszczyciele czołgów oraz działa samobieżne.

World of Tanks - poradnik

  • Czołgi lekkie – są to oczy Waszej drużyny. Zadaniem „lajtów” jest wykrywanie wrogich jednostek oraz eliminacja tych osłabionych. Czołgi te posiadają pełny bonus do kamuflażu, co sprawia, że są niemal niewykrywalne. Dobry zwiadowca w grupie czasami potrafi przeważyć szalę zwycięstwa na korzyść swojej drużyny. Warto dodać, że do klasy czołgów lekkich zaliczają się też francuskie pojazdy kołowe, które od niedawna sieją postrach w grze.
  • Czołgi średnie – "mediumy" mogą być obsadzone w przeróżnych rolach, gdyż czołgi te są najbardziej uniwersalną jednostką. Przeważnie ich działanie na polu walki polega na flankowaniu wroga, który akurat jest zajęty wymianą ognia z naszymi sojusznikami. Warto jednak zawsze mierzyć czyny na zamiary, gdyż mimo że czołgi średnie to świetni kąsacze, nadal mogą zostać łatwo podziurawione ze względu na swój słaby pancerz.
  • Czołgi ciężkie – przedstawiamy Wam główną siłę uderzeniową w każdej bitwie. Rola „hateków” jest prosta - wysunąć się na pierwszą linie frontu i przełamać ją. Czołgi ciężkie to maszyny, które posiadają mocny pancerz, dużo punktów życia i zadają spore obrażenia. Niestety swoją potęgę ogniową opłacają słabą mobilnością. Jeżdżąc czołgiem ciężkim, należy pamiętać, że maszyna ta może wiele przyjąć na siebie, ale nie jest niezniszczalna.
  • Niszczyciele czołgów – jak sama nazwa wskazuje, czołgi typu TD (tank destroyer) to maszyny wyspecjalizowane do zadawania potężnych obrażeń. Największymi wadami są słaby pancerz, średnia mobilność i sztywne jarzmo działa (większość niszczycieli zostało zaprojektowanych bez uwzględnienia wieżyczek). Najlepszą taktyką dla niszczyciela czołgów jest zajęcie strategicznego miejsca w krzakach i czekanie na cel. Gdy ten się pojawi wystarczy spokojnie wycelować i wystrzelić.
  • Działa samobieżne – działa samobieżne to jedyne czołgi, które trzymają się z dala od linii frontu. Ich główną rolą jest rażenie wrogich jednostek z daleka. Artyleria cechuje się słabą siłą ognia na strzał oraz praktycznie zerowym pancerzem i brakiem mobilności. To, co wyróżnia te pojazdy, to mechanika ogłuszenia. Granie działem samobieżnym wymaga trochę elastyczności, gdyż dobry artylerzysta ciągle musi szukać dogodnej pozycji do strzału. Należy jednak zachować cierpliwość i rozwagę, gdyż łatwo, w ferworze walki, zranić swoich współtowarzyszy broni.

Prócz podziału na nacje czy rodzaj, każdy czołg posiada podstawowe charakterystyki, które cechują jego rolę podczas bitwy. Te z kolei zależne są od podzespołów, z których maszyna ta się składa. Te dzielą się na:

World of Tanks - poradnik

  • Działo – armata to podstawowy moduł czołgu. Każda lufa charakteryzuje się takimi statystykami, jak penetracja, ilość zadawanych obrażeń, celność czy szybkostrzelność.
  • Wieża – wieżyczki stanowią łącznik pomiędzy działem a kadłubem. Są też miejscem, gdzie znajduje się załoga lub niektórzy jej członkowie. Dzięki wieżyczce czołg jest w stanie obrócić działo o 360 stopni. Głównymi charakterystykami wieży są szybkość obrotu oraz zasięg widzenia.
  • Radio – radio jest „oczami” czołgisty. Dzięki niemu gracz jest w stanie zauważyć pojazdy wroga ukrywające się na mapie. Prócz tego nasz czołg przechwytuje też sygnały od innych sojuszniczych czołgistów, dzięki czemu możemy poznać pozycje wroga. Ten moduł jest najważniejszym podzespołem dla zwiadowców i artylerii.
  • Silnik – czołg bez sprawnego silnika na nic się nie przyda na polu walki. Należy pamiętać, że czołgi to nie lekkie autka i swoje ważą (najcięższe nawet kilkaset ton). Potrzebują więc silnych "mięśni", które pociągną ten ciężar. Z silnikami jest jak z radiem - im wyższy cyferki, tym lepiej.
  • Podwozie/gąsienice – czołg bez stabilnego podwozia daleko nie zajedzie. Im wyższego poziomu podwozie, tym większy ciężar może na siebie przyjąć (każdy moduł swoje waży i może się zdarzyć tak, że podstawowe „gąski” nie udźwigną nowego działa czy wieżyczki). Dodatkowo lepsze gąsienice pozwalają sprawniej się poruszać. Szybszy obrót czy bonus do prędkości zależy właśnie od lepszego podwozia.

Na koniec zapewne chcecie zapytać, który czołg wybrać na początek. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, gdyż każda nacja wymaga od gracza równie sporo uwagi. Jednakże jakbyśmy mieli wybrać jedną, najlepszą nację na początek, byłoby to radziecka linia ciężka idąca do IS-7.

World of Tanks - poradnik

Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – topowe czołgi wybaczają najwięcej błędów początkującym czołgistom. Przede wszystkim z pomocą przyjdzie Wam znakomity pancerz tych maszyn, i mowa tutaj głownie o stali na wieży. Dodatkowo przyzwoite armaty pozwolą na naukę celowania i punktowanie słabych punktów innych maszyn bez zbędnej frustracji. Polecamy!

Tagi: czołgi Microsoft Game Studios nacje pierwsza bitwa poradnik Wargaming.net World of Tanks załoga