Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 13.10.2021 10:30
Ceny pamięci DRAM mają wyraźnie spadać w 2022 roku. Bliski koniec kryzysu na rynku elektroniki?
1062V

Ceny pamięci DRAM mają wyraźnie spadać w 2022 roku. Bliski koniec kryzysu na rynku elektroniki?

Pora na trochę dobrych wieści z perspektywy konsumentów rynku elektroniki. Producenci pamięci DRAM już zaczynają prognozować spadki cen tego hardware'u.

Producent DRAM Nanya Technology z Tajwanu ujawnił swoje najnowsze prognozy dotyczące tego rynku. W raporcie firmy pojawia się stwierdzenie, że ceny DRAM zaczną spadać w ostatnich tygodniach 2021 roku. Trend ma się utrzymywać w 2022 r.

W podobnym tonie wypowiada się TrenForce DRAMeXchange czy Gartner. Firmy prognozują, że ceny pamięci DRAM spadną wyraźnie w 2022 roku. W najbliższej perspektywie (w pierwszych miesiącach 2022 roku) TrendForce pisze o redukcji cen o 20%, ale możliwe są dalsze obniżki. Wszystko w związku z przeszacowaniem zapotrzebowania na te układy i rosnącym zaopatrzeniem DRAM w magazynach. Gartner zasugerował nawet w związku z tym, aby producenci smartfonów i innego sprzętu elektronicznego zwiększali specyfikację techniczną dotyczącą pojemność pamięci DRAM w oferowanych przez siebie sprzętach, tak by nie dopuścić do gwałtownych spadków cen.

Z perspektywy konsumentów i graczy to jak najbardziej pozytywne wieści i być może pierwszy sygnał, że niedługo skończy się problem z niedoborami komponentów na rynku elektroniki, co prowadzi do windowania cen i niedoborów towaru w sklepach. Najwyraźniej widać to na przykładzie braków w dostawach PS5 i XSX oraz high-endowych kart graficznych, po które ustawiają się długie kolejki pod sklepami.
  

Źródło: https://today.in-24.com/News/443732.html
https://www.trendforce.com/presscenter/news/20211012-10965.html

Tagi: ceny dram ram rynek technologie