Iza Łęcka Iza Łęcka 08.06.2021 07:00
Cyberpunk 2077, (prezydent) Chiny i Kubuś Puchatek
4717V

Cyberpunk 2077 i CD Projekt z problemami w Chinach? Twórcy użyli zakazanego zwrotu do oznaczenia cenzury

CD Projekt RED może mieć niemałe kłopoty za sprawą zwrotu użytego przez deweloperów Cyberpunka 2077 do oznaczenia cenzury w Chinach. Najnowszy wyciek potwierdza, że prześmiewczo wykorzystano „Kubusia Puchatka”.

Na wstępie warto zaznaczyć, że chiński rynek nie od dzisiaj jest bardzo ważny dla wielu deweloperów i wydawców, a liczba graczy z tego kraju pozwala osiągać zawrotne wyniki sprzedaży. CD Projekt już w styczniu 2020 roku otworzył się na sympatyków gier wideo z Państwa Środka, publikując materiał skierowany do chińskiej społeczności, który spotkał się z bardzo dobrym odbiorem – Cyberpunk 2077 cieszył się wysokim zainteresowaniem w przedsprzedaży, a później został hitem w Chinach.

Jak się jednak okazuje, deweloperzy odpowiedzialni za Cyberpunka 2077 postanowili wykorzystać zwrot „Kubuś Puchatek” do oznaczenia chińskiej cenzury w grze. Szczegóły zostały odkryte za sprawą ostatniego wycieku, gdzie dokładnie można sprawdzić, że obok tak klasycznych fraz jak „Nudity” i „Drugs” pojawia się „WinnieThePooh”, który jest bezpośrednio łączony z „China”.

Cyberpunk 2077, Chiny i Kubuś Puchatek

W tej sprawie mamy do czynienia ze sporym problemem, gdyż używanie zwrotu „Kubuś Puchatek” jest zabronione w Chinach. Xi Jinping, prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, zgodnie z wieloma prześmiewczymi i satyrycznymi komentarzami przypomina postać z bajek, przez co specjalne organy państwa całkowicie usuwają wzmianki o postaci, jednocześnie cenzurując wszystkich, którzy stosują wskazane porównanie.

Już w 2019 roku PewDiePie został zbanowany w Chinach właśnie za „Kubusia Puchatka”. Jego materiały nie tylko są niedostępne dla widzów z Państwa Środka, ale w wyszukiwarkach nie można znaleźć żadnych informacji o wciąż najpopularniejszym YouTuberze.

Jeśli CD Projekt podzieli losy Felixa Kjellberga, to może to być ogromna niedogodność dla Cyberpunka 2077, Wiedźmina, platformy GOG oraz wszystkich innych gier stworzonych przez polskie studio. Już teraz pojawiają się głosy o „banie” dla CD Projektu w Chinach.

Źródło: https://www.thegamer.com/cyberpunk-china-winnie-the-pooh/

Tagi: CD Projekt cd projekt red Cyberpunk 2077