Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 21.01.2020 17:54
Rockstar podatki
1168V

Rockstar odpowiada na krytykę. Firma tworzy dodatkowe miejsca pracy za pieniądze z Wielkiej Brytanii

Rockstar postanowiło odpowiedzieć na krytykę dotyczącą działań studia w obszarze ulg podatkowych. Deweloperzy GTA 5 chętnie czerpią korzyści z rządowego programu, ale pieniądze mają być przekazane na ważny cel.

Rockstar pracuje nad tajnym tytułem, którym zdaniem TaxWatch jest GTA 6. Specjaliści zajmujący się podatkami zaatakowali wczoraj deweloperów, ponieważ studio odpowiedzialne za Grand Theft Auto ponownie skorzystało z ulgi – zdaniem firmy deweloperzy zebrali blisko 40% całego budżetu przygotowanego dla brytyjskiej branży.

Rockstar odpowiada na krytykę

Twórcy GTA postanowili odpowiedzieć, ale w dość niecodzienny sposób. Firma nie odnosi się do informacji, według której Rockstar nie odprowadza w Wielkiej Brytanii podatków lub nie komentuje, a nawet nie wspomina o swoich działaniach w tej sferze. Rockstar podkreśliło, że choć bierze pieniądze, to przeznacza je na tworzenie nowych miejsc pracy:

„Brytyjski program wspierania rozwoju wielu branż kreatywnych poprzez ulgi podatkowe jest potwierdzonym sukcesem. Bezpośrednim rezultatem programu było znaczne zwiększenie inwestycji Rockstar Games w Wielkiej Brytanii, co pozwoliło na stworzenie ponad 1000 wysoko wykwalifikowanych i długoterminowych miejsc pracy w Londynie, Lincoln, Yorkshire i Szkocji.”

Zdaniem rzecznika Rockstar – sukces brytyjskich gier wideo „znacząco przyczynił się do rozwoju gospodarki i wpływów podatkowych w Wielkiej Brytanii”, a jednocześnie ugruntował pozycję kraju na świecie.

Brakuje tutaj konkretów, ale podobne stanowisko przedstawiło UKIE (jedyna organizacja handlowa dla brytyjskiego przemysłu gier i interaktywnej rozrywki), które potwierdziło, że program Video Game Tax Relief (to dzięki niemu Rockstar zgarnia pieniądze z ulg) działa, ponieważ projekt wspiera 4320 miejsc pracy z Wielkiej Brytanii – twórcy mogą rozwijać gry w pełnym wymiarze godzin.

Rockstar najwidoczniej musiało się wypowiedzieć, ale czy zrobiło to dobrze? Raczej tylko potwierdziło, że korzysta z pieniędzy, które zdaniem TaxWatch mają pomóc w tworzeniu GTA 6.

Warto przeczytać:

Źródło: https://www.vg247.com/2020/01/20/rockstar-taxwatch-uk-vgtr-tax-relief-report-ukie-rockstar-response/

Tagi: podatki Rockstar wielka brytania