Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 21.01.2020 22:00
GTA 6
28299V

GTA 6 miało otrzymać miliony od brytyjskiego rządu. Gra ma zostać „wkrótce wydana”

Rockstar ponownie mógł liczyć na wielką pomoc brytyjskiego rządu, który chętnie przeznacza pieniądze na przygotowanie tajemniczej, wciąż niezapowiedzianej produkcji. Zdaniem znawców budżet został wykorzystany na przygotowanie GTA 6.

Rockstar to mistrzowie zbierania pieniędzy od rządu. Twórcy serii GTA w latach 2015-2017 skorzystali z 42 mln funtów ulgi podatkowej i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że twórcy GTA 5 nie płacą w Wielkiej Brytanii podatków. Szczegóły zostały ujawnione w lipcu ubiegłego roku.

GTA 6 za pieniądze Wielkiej Brytanii?

Aferę związaną z pobieraniem ogromnych pieniędzy i nie płacenie przy tym żadnych podatków przedstawił TaxWatch, którego przedstawiciele postanowili nadal badać sprawę Rockstar. Zdaniem specjalistów, Rockstar w latach 2018-2019 ponownie chętnie sięgało po pieniądze rządu i dzięki sprzyjającym warunkom (lokalizacja studia, pracownicy z Wielkiej Brytanii, jego wkład w kulturę) udało się deweloperom zebrać blisko 40% ulgi przygotowanej dla całej branży z UK.

Ponownie mniejsze studia, które odkładają podatki w Wielkiej Brytanii nie mogły liczyć na ulgę, ponieważ niemal połowa budżetu przypadła Rockstarowi – firmie generującej w ostatnich latach blisko 4,1 mld zysku. TaxWatch nie jest z tego powodu zadowolone, ale w przedstawionym raporcie pojawiają się bardzo interesujące informacje.

Zdaniem TaxWatch, 37 mln funtów otrzymane ponownie przez Rockstar „odnosi się do produkcji kolejnej części GTA, która według pogłosek ma zostać wkrótce wydana”. Deweloperzy dotychczas posiadają zarejestrowane jedno IP, dla którego mogą ubiegać się o ulgę podatkową – „firma nie zarejestrowała żadnych innych gier jako „Kulturowo Brytyjskie” i dotychczas studio pobierało pieniądze na przygotowanie GTA 5.

Twórcy mogą zgłaszać swoje wnioski w momencie, gdy gra znajduje się w produkcji i według przedstawionych informacji – cokolwiek przygotowuje Rockstar „będzie to kosztować znacznie więcej niż 137 mln dolarów przeznaczonych na GTA 5”.

GTA 6 w 2021 roku?

Jak wiadomo od pewnego czasu pojawiają się konkretne plotki, według których Rockstar pracuje nad GTA 6. Tytuł miałby zostać ujawniony w tym roku i produkcja ma zadebiutować w 2021 roku. Są to wyłącznie plotki, ale jak widać za sprawą TaxWatch – firma potrzebuje dużego zastrzyku gotówki, by móc zrealizować swój tajny projekt.

Warto przeczytać:

Źródło: https://www.videogamer.com/news/gta-6-development-apparently-confirmed-in-rockstar-games-tax-returns

Tagi: Gran Theft Auto grand theft auto 6 Grand Theft Auto VI gta 6 GTA VI Rockstar