Iza Łęcka Iza Łęcka 14.01.2020 09:15
Wiedźmin Netflix Geralt
3348V

Wiedźmin od Netflix z inną mapą względem książek i gier. Andrzej Sapkowski nie zadbał o prezentację świata

Netflix opublikował w ubiegłym tygodniu efektowną mapę wiedźmińskiego świata. Okazuje się jednak, że twórcy serialu, podobnie jak autorzy gier, nie mogli korzystać ze sprawdzonej prezentacji świata. Andrzej Sapkowski nie przedstawił jednego przykładu i wciąż pojawiają się nowe interpretacje.

Netflix pozytywnie zaskoczył prezentując w ubiegłym tygodniu interaktywną mapę, która nie tylko pozwala prześledzić wydarzenia z serialu, ale pokazuje również wiele innych, bardzo interesujących momentów z sagi Andrzeja Sapkowskiego, które nieco rozszerzą wiedzę widzów nie zaznajomionych z książkami. Aktualnie nie możemy potwierdzić, czy prezentację świata uznana została za kanoniczną, bo choć pisarz mógł współpracować z Michałem Niewiarą (autorem mapy), to jednak pojawiają się tutaj pewne odstępstwa względem wcześniej pokazywanych map regionu.

Andrzej Sapkowski choć stworzył wyjątkowe i niezwykle rozbudowane uniwersum, nigdy nie zadbał o jednolite graficzne przedstawienie kontynentu. Jedna z map częściowo zaaprobowanych przez pisarza pojawiła się na jego witrynie, ale w rzeczywistości posiadała ona kilka błędów względem publikacji. W czeskim tłumaczeniu „Wiedźmina” pojawił się świat narysowany przez Stanisława Komarka, jednak po tym jak Sapkowski ukończył sagę, mapa została zmieniona.

W 2007 roku CD Projekt RED przedstawił własną wizję świata, która miała zostać stworzona we współpracy z twórcą Geralta, lecz nawet w tej prezentacji znalazły się niejasności – przykładowo Gemmeria (prowincja Nilfgaardzu) została umiejscowiona w głębi lasu, podczas gdy w książkach posiada długi odcinek wybrzeża. Aedd Gynvael to miasto w Naroku, a deweloperzy pokazali go jako część Kaedwen.

W ostatnim czasie pojawiła się kolejna mapa od platformy Netflix, jednak trudno powiedzieć, czy w tym przypadku Sapkowski pomagał w opracowaniu prezentacji kontynentu i czy możemy ją uważać za kanoniczną – dotychczas fani korzystali z pracy CD Projekt RED. Warto przy tym zaznaczyć, że Michał Niewiara wyraźnie nie korzystał z projektu deweloperów, gdyż w pewien sposób zmodyfikował kształt kontynentu i pominął kilka lokacji powiązanych z grą – co nie jest szczególnie zaskakujące biorąc pod uwagę fakt, że Netflix nie korzystał z pracy autorów Dzikiego Gonu.

Jedną z interesujących teorii dotyczących świata Sapkowskiego jest jego inspiracja – niektórzy fani uważają, że twórca obrócił o 90 stopni mapę Europy. W tym wypadku Polska jest Redanią, Niemcy to Nilfgaard, Skellige znajduje się w miejscu Skandynawii, a Toussaint na terenie Francji.

Poniżej zobaczycie prezentację trzech map: z książki, gry i serialu.

Wiedźmin mapa 1

Wiedźmin mapa 2

Wiedźmin mapa 3

Na naszym serwisie przeczytacie także:

Źródło: https://twinfinite.net/2020/01/how-the-witcher-netflixs-interactive-map-differs-from-the-books-games

Tagi: Netflix Wiedźmin wiedźmin mapa Wiedźmin Netflix